Kolejną wycieczkową propozycją dla seniorów będzie wyjazd do Zgorzelca/Görlitz, gdzie będzie okazja zwiedzić piękną starówkę w Görlitz oraz wziąć udział w Święcie Jakuby w Zgorzelcu. Wyjazd zaplanowany jest na sobotę, 24 sierpnia 2019 r.

UWAGA! Brak miejsc na wyjazd do Zgorzelca, zapraszamy na kolejne wyjazdy!

Spotkamy się na pl. Solidarności od strony ul. Sokolniczej, następnie autokarem udamy się do Zgorzelca (po drodze przerwa na kawę i toaletę). Najpierw zwiedzimy starówkę w Görlitz, gdzie znajduje się kilka godnych obejrzenia obiektów. Następnie wrócimy do Zgorzelca, by wziąć udział w Święcie Jakuby – jarmarku historyczno-artysytyczno-handlowym, w czasie którego będzie można obejrzeć pokazy historyczne i występy artystów ulicy oraz wziąć udział w warsztatach. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.

Görlitz śmiało można nazwać jednym z najpiękniejszych niemieckich miast. Położone jest nad Nysą Łużycką na granicy z Polską, w Łużycach Górnych. Jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem Niemiec, szóstym co do wielkości miastem Saksonii – po Lipsku, Dreźnie, Chemnitz, Zwickau i Plauen. Dawniej tworzyło jedno miasto wraz ze Zgorzelcem. Görlitz jest jednym z niewielu niemieckich miast tej wielkości niezniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadających niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych. Do najważniejszych zabytków Görlitz należą: kościół św. Piotra i Pawła (St. Peter und Paul) z XV wieku, Święty Grób (Heiliges Grab) z 1504 roku – replika grobu Jezusa Chrystusa, Stary Ratusz z XVI wieku, budynek Waidhaus z XIII wieku, katedra św. Jakuba (St.-Jakobus) z 1900 roku, Nowy Ratusz z 1903 roku.

Znalezione obrazy dla zapytania jakuby 2018

Święto Jakuby w Zgorzelcu

Święto Starego Miasta – Jakuby to dzisiaj jedno z najatrakcyjniejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych w regionie. Organizowane jest na historycznym Przedmieściu Nyskim w Zgorzelcu, zawsze w ostatni weekend sierpnia. Impreza nawiązuje klimatem do czasu, kiedy na Przedmieściu Nyskim  – najstarszej historycznie części  miasta, dziś pełniącej rolę zgorzeleckiej starówki, mieszkał i pracował najsławniejszy szewc-filozof Jakub Böhme. Jakuby  to spotkanie z historią, ale też tańcem, muzyką, teatrem i rzemiosłem.

Jarmark staromiejski Jakuby odmienia urokliwe Przedmieście Nyskie, wypełniając ten niewielki fragment miasta muzyką, teatrem, tańcem i historią. Przy moście Staromiejskim, łączącym polski i niemiecki brzeg Nysy Łużyckiej, swoje wyroby prezentują rękodzielnicy, a na łączkach Bulwaru Greckiego, w cieniu drzew obozują  bractwa rycerskie i grupy rekonstrukcji historycznych. Impulsem do zorganizowania festynu miejskiego była odbudowa zniszczonego w maju 1945 roku mostu Staromiejskiego, który łączy Przedmieście Nyskie w Zgorzelcu ze Starym Miastem w Görlitz, na ulicach którego od wielu lat w tym samym czasie odbywa się festyn  pod nazwą Altstadtfest.

Program wyjazdu – sobota, 24 sierpnia 2019 r.:

 • 06.50 – zbiórka
 • 07.00 – wyjazd
 • 10.00 – przyjazd do Zgorzelca, zwiedzanie miasta Görlitz
 • 13.00 – powrót do Zgorzelca – udział w Święcie Jakuby
 • 17.30 – wyjazd powrotny do Wrocławia
 • 20.00 – przyjazd do Wrocławia

Cennik:

 • 35,00 zł – członkowie Stowarzyszenia
 • 45,00 zł – posiadacze Wrocławskiej Karty Seniora
 • 50,00 zł – pozostałe osoby

W cenie:

 • przejazd autokarem
 • ubezpieczenie NNW

Klub Aktywnego Seniora

 

Małgorzata Kubiszewska
e-mail: 
klubseniora@fan.org.pl
tel.: +48 609 941 775

ADRES:

ul. Legnicka 65
54-206 Wrocław

KONTO BANKOWE:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN
ul. Legnicka 65
54-206 Wrocław

nr konta:
66 1750 0012 0000 0000 3108 6736

Raiffeisen Bank Polska S.A.

3 + 7 =