Kolejną wycieczkową propozycją dla seniorów będzie wyjazd do Zgorzelca/Görlitz, gdzie będzie okazja zwiedzić piękną starówkę w Görlitz oraz wziąć udział w Święcie Jakuby w Zgorzelcu. Wyjazd zaplanowany jest na sobotę, 24 sierpnia 2019 r.

Spotkamy się na pl. Świebodzkim od strony Teatru Polskiego, następnie autokarem udamy się do Zgorzelca (po drodze przerwa na kawę i toaletę). Najpierw zwiedzimy starówkę w Görlitz, gdzie znajduje się kilka godnych obejrzenia obiektów. Następnie wrócimy do Zgorzelca, by wziąć udział w Święcie Jakuby – jarmarku historyczno-artysytyczno-handlowym, w czasie którego będzie można obejrzeć pokazy historyczne i występy artystów ulicy oraz wziąć udział w warsztatach. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.

Görlitz śmiało można nazwać jednym z najpiękniejszych niemieckich miast. Położone jest nad Nysą Łużycką na granicy z Polską, w Łużycach Górnych. Jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem Niemiec, szóstym co do wielkości miastem Saksonii – po Lipsku, Dreźnie, Chemnitz, Zwickau i Plauen. Dawniej tworzyło jedno miasto wraz ze Zgorzelcem. Görlitz jest jednym z niewielu niemieckich miast tej wielkości niezniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadających niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych. Do najważniejszych zabytków Görlitz należą: kościół św. Piotra i Pawła (St. Peter und Paul) z XV wieku, Święty Grób (Heiliges Grab) z 1504 roku – replika grobu Jezusa Chrystusa, Stary Ratusz z XVI wieku, budynek Waidhaus z XIII wieku, katedra św. Jakuba (St.-Jakobus) z 1900 roku, Nowy Ratusz z 1903 roku.

Znalezione obrazy dla zapytania jakuby 2018

Święto Jakuby w Zgorzelcu

Święto Starego Miasta – Jakuby to dzisiaj jedno z najatrakcyjniejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych w regionie. Organizowane jest na historycznym Przedmieściu Nyskim w Zgorzelcu, zawsze w ostatni weekend sierpnia. Impreza nawiązuje klimatem do czasu, kiedy na Przedmieściu Nyskim  – najstarszej historycznie części  miasta, dziś pełniącej rolę zgorzeleckiej starówki, mieszkał i pracował najsławniejszy szewc-filozof Jakub Böhme. Jakuby  to spotkanie z historią, ale też tańcem, muzyką, teatrem i rzemiosłem.

Jarmark staromiejski Jakuby odmienia urokliwe Przedmieście Nyskie, wypełniając ten niewielki fragment miasta muzyką, teatrem, tańcem i historią. Przy moście Staromiejskim, łączącym polski i niemiecki brzeg Nysy Łużyckiej, swoje wyroby prezentują rękodzielnicy, a na łączkach Bulwaru Greckiego, w cieniu drzew obozują  bractwa rycerskie i grupy rekonstrukcji historycznych. Impulsem do zorganizowania festynu miejskiego była odbudowa zniszczonego w maju 1945 roku mostu Staromiejskiego, który łączy Przedmieście Nyskie w Zgorzelcu ze Starym Miastem w Görlitz, na ulicach którego od wielu lat w tym samym czasie odbywa się festyn  pod nazwą Altstadtfest.

Program wyjazdu – sobota, 24 sierpnia 2019 r.:

 • 06.50 – zbiórka
 • 07.00 – wyjazd
 • 10.00 – przyjazd do Zgorzelca, zwiedzanie miasta Görlitz
 • 13.00 – powrót do Zgorzelca – udział w Święcie Jakuby
 • 17.30 – wyjazd powrotny do Wrocławia
 • 20.00 – przyjazd do Wrocławia

Cennik:

 • 35,00 zł – członkowie Stowarzyszenia
 • 45,00 zł – posiadacze Wrocławskiej Karty Seniora
 • 50,00 zł – pozostałe osoby

W cenie:

 • przejazd autokarem
 • ubezpieczenie NNW

Klub Aktywnego Seniora

 

Małgorzata Kubiszewska
e-mail: 
klubseniora@fan.org.pl
tel.: +48 609 941 775

ADRES:

ul. Legnicka 65
54-206 Wrocław

KONTO BANKOWE:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN
ul. Legnicka 65
54-206 Wrocław

nr konta:
66 1750 0012 0000 0000 3108 6736

Raiffeisen Bank Polska S.A.

2 + 2 =