FAN | Działania realizowane w 2021 roku

Projekt Klub Aktywnego Seniora otrzymał wsparcie ze środków Gminy Wrocław na 9 edycję projektu. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa członków klubu i pozostałych aktywnych seniorów Wrocławia. Program jest kontynuacją projektu rozpoczętego w 2018 roku.

Klub Aktywnego Seniora to projekt kierowany do osób powyżej 50 roku życie, którzy chcą aktywnie spędzać czas. W ramach projektu jest realizowanych wiele działań dla osób o różnych zainteresowaniach i możliwościach. W tym roku przygotowaliśmy dla was ponownie wiele ciekawych propozycji do udziału w których serdecznie zapraszamy.

PROGRAM

Urodziny Klubu Aktywnego Seniora – impreza organizowana jest w ramach integracji senioralnej. Będzie to uroczyste spotkanie, na które zaproszeni zostaną goście, uczestnicy oraz wszyscy zainteresowani. Będzie to okazja do prezentacji działań zaplanowanych w ramach kolejnej edycji projektu oraz do świętowania. W czasie urodzin zaproponujemy również program artystyczny [pokazy taneczne, wspólne śpiewanie], będzie też przygotowany poczęstunek, pyszny tort okolicznościowy.

Spotkanie wigilijne – będzie to spotkanie integracyjno-podsumowujące. Działanie realizowane w cyklu integracji senioralnej. Spotkanie będzie okazją do podsumowania rocznych działań, w czasie spotkania dla uczestników zapewnimy okolicznościowy poczęstunek, drobne upominki, a także nagrody dla najaktywniejszych seniorów ufundowane przez partnerów Stowarzyszenia.

Szlaki wrocławskich smaków – zadanie będzie polegało na spotkaniach integracyjno-poznawczych w kultowych miejscach Wrocławia. Spotkania mają na celu zapoznanie seniorów z kuchnią różnych smaków i tradycji oraz zagospodarowanie czasu wolnego we wspólnym towarzystwie. W zależności od specyfiki odwiedzanego miejsca będziemy chcieli dla seniorów oferować mini menu degustacyjne lub inną formę poznania danej kuchni.

Wieczorki taneczne – wspólnie ze Szkołą Tańca Al-Mara będą organizowane spotkania taneczne, których głównym celem będzie integracja uczestników oraz dobra zabawa.

Liga w kręgle – zajęcia z cyklu rywalizacji seniora. Senioralna Liga w kręgle to forma zabawy, integracji, a także nawiązywania nowych kontaktów i interakcji między seniorami. Seniorzy wezmą w rywalizacji, która będzie niezapomnianym przeżyciem.

SZCZEGÓŁY

Liga szachowa – przewiduje się organizację 3 turniejów partnerem przedsięwzięcia jest MUKS MDK Śródmieście.

Liga scrabble – jest to uzupełnienie do klubu scrabblisty będą turnieje, w których wystartować będą mogli nie tylko uczestnicy klubu, a również postronne osoby. Zakłada się zakup dodatkowej gry, nagród, dyplomów, statuetek.

Doskonalenie pamięci – zazwyczaj nie zastanawiamy się nad naszą pamięcią, bo po prostu ją mamy. Aby jednak była ona jak najlepsza, powinniśmy ją ćwiczyć. Pamięć jest zjawiskiem, które zmienia się w ciągu życia i wraz z wiekiem ulega osłabieniu. Po pięćdziesiątym roku życia mogą występować zaburzenia pamięci dotyczące zwłaszcza zapamiętywania rzeczy świeżych oraz kojarzenia. W zachowaniu sprawnej pamięci bardzo istotna jest walka z bezczynnością i ograniczoną aktywnością ruchową. Można podjąć również szereg prostych kroków, aby nasz umysł starzał się wolniej. Dlatego zapraszamy na warsztaty doskonalenia pamięci dla Seniorów, podczas których będzie okazja do poznania technik trenowania pamięci możliwych do wykorzystania również po zakończeniu warsztatów – samodzielnie w domu.

Spotkania z grami – warsztaty realizowane w ramach spotkań z grami. Kontynuacja Klubu Scrabblisty, którego celem jest nauka i doskonalenie umiejętności gry w scrabble, dodatkowo w tym roku przygotowaliśmy propozycje spotkań z innymi ciekawymi grami, które można wykorzystywać samodzielnie i w grupie.

SZCZEGÓŁY

Wykłady – spotkania realizowane w ramach cyklu edukacja senioralna. W ramach działania w każdym roku przewiduje się wykłady tematyczne m.in. o zdrowym odżywianiu, bezpieczeństwie seniora czy pogodzie ducha.

Wycieczki autokarowe – wycieczki organizowane w ramach działania senior turysty. Działanie przeznaczone jest dla beneficjentów projektu do podwrocławskich atrakcji turystycznych, gdzie seniorzy będą mieli okazję aktywnie spędzić czas.

GŁUCHOŁAZY [2-3.03.2019]

Wycieczki rowerowe – spotkania cyklu zajęć ruchowo-rekreacyjnych. Trasy ścieżkami rowerowymi lub lokalnymi drogami o małym natężeniu ruchu dostosowane będą do wieku uczestników – zakładamy trasy ok. 30-50 km. Przewiduje się rekreacyjne tempo jazdy.

Nordic walking – zajęcia prowadzone będą we wrocławskich parkach. Składać się będą z trzech części: rozciągania, spacer właściwy, rozciąganie. Dla osób, które nie miały styczności z tą formą rekreacji przeprowadzone zostaną krótkie szkolenia kroku podstawowego. Zadanie umożliwi seniorom poznanie miejsc we Wrocławiu, w których można aktywnie spędzać czas (zarówno w grupie, jak i samemu). Na zajęciach będą przedstawiane różne formy ruchu, zarówno rozgrzewki, jak i rozciągania. Przedstawienie dużego spektrum ćwiczeń pozwoli po zakończeniu projektu kontynuowanie przez Seniorów ulubionej formy ruchu.

Gimnastyka – spotkania będą miały za zadanie poprawić ogólną sprawność fizyczną. Dzięki gimnastyce Seniorzy będą zdrowsi, pełni optymizmu i energii. Podczas spotkań uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach ogólnorozwojowych dostosowanych do grupy (streching, zdrowy kręgosłup, itp). Na każdych zajęciach seniorzy będą poznawać inne formy ruchu, dzięki czemu każdy będzie mógł wybrać na przyszłość formę ruchu najlepiej mu odpowiadającą. Zajęcia prowadzone przez profesjonalną instruktorkę, studentkę geriatrii na AWF-ie we Wrocławiu.

Boule – spotkania mają na celu doskonalenia umiejętności gry w boule – spotkania będą miały za zadanie poprawić ogólne umiejętności i zaznajomić z zasadami.

Wolontariat senioralny – w ramach działania planuje się aktywizację seniorów w akcje wolontariatu senioralnego, uczestnicy projektu będą zachęcani do udziału w drobnej pomocy organizacyjnej poszczególnych działań w projekcie m.in. urodzin klubu, spotkań na szlaku wrocławskich smaków, wieczorków tanecznych itp. Jednak główny nacisk będziemy chcieli położyć na wolontariat akcyjny. Seniorzy będą zaproszeni do wspólnego działania przy różnego rodzaju akcjach organizowanych przez Stowarzyszenie, ale nie tylko.

* – terminy podane w programie są orientacyjne i mogą ulec zmianie, szczegółowe i aktualne terminy będą podawane w gazetce informacyjnej, za pośrednictwem strony internetowej oraz facebook-a.

Klub Aktywnego Seniora

Marcin Spitalniak – koordynator projektu
e-mail: 
klubseniora@fan.org.pl

Małgorzata Kubiszewska – kierownik sekcji
e-mail: 
klubseniora@fan.org.pl
tel.: +48 609 941 775

ADRES:

ul. Legnicka 65
54-206 Wrocław

KONTO BANKOWE PROJEKTU:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN
ul. Legnicka 65
54-206 Wrocław

nr konta:
66 1750 0012 0000 0000 3108 6736

BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna

13 + 15 =