Zapraszamy wszystkich seniorów do wspólnych wrażeń w Termach Uniejowskich. W planach między innymi Muzeum Walewskich w Tubądzinie oraz pobyt w kompleksie termalno – basenowym. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.

Termin – 19.04.2018

07:00 – wyjazd z Wrocławia, zbiórka na Dworcu Świebodzkim o godzinie 06:45

Muzeum Walewskich w Tubądzinie mieści się we dworze z połowy XVIII wieku który pod koniec wieku XIX przeszedł na własność Kazimierza Stanisława Walewskiego herbu Kolumna. Był historykiem – amatorem, genealogiem i heraldykiem, zgromadził w swym dworze niezwykle cenne zbiory, od paleontologicznych poprzez archiwalia, na zbiorach sztuki kończąc. Ozdobę kolekcji stanowiły portrety Walewskich z XVII-XX w.

Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Wnętrz Dworskich, gdzie prezentowane są charakterystyczne wnętrza dworskie – salon, bawialnia, biblioteka, sypialnia – gabinet z przełomu XIX-XX w. Na ekspozycję wróciły uratowane z zawieruchy wojennej, pozostałości dawnej kolekcji Kazimierza S. Walewskiego, z ponad stu portretami Walewskich, które także dzisiaj – stanowią prawdziwą ozdobę Muzeum.

Przejazd do Uniejowa

Uniejów to jedno z najstarszych miast w Polsce, od wieków związany z Kościołem. Pod koniec XIII wieku   otrzymał prawa miejskie od abp. Jakuba Świnki. Uniejowski zamek – własność Arcybiskupów Gnieźnieńskich – był miejscem zjazdów duchowieństwa i synodów diecezjalnych. Od połowy XVII w. Uniejów zaczął podupadać na skutek pożarów, zniszczeń wojennych i sekularyzacji dóbr biskupich. Po I wojnie światowej zamek został zaadoptowany na hotel. Wkrótce potem utworzono tu także szkołę średnią. W latach 1956-1967 zamek odrestaurowano i zaadaptowano na archiwum. Dziś w pełni odrestaurowanym zamku mieści się hotel oraz ośrodek szkoleniowo-konferencyjnego. Zajrzymy na dziedziniec zamkowy.

Krótki spacer po rynku – gotycka kolegiata, dzwonnica, pomnik Bohaterów II Wojny Światowej, średniowieczny układ urbanistyczny

Kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Uniejowie powstała w 1349 roku. Jej fundatorem był arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki. Niezwykle cenne jest zachowane oryginalne sklepienie gotyckie krzyżowo-żebrowe z XIV wieku i  sarkofag ze szczątkami św. Bogumiła z 1666 roku.

13:00–16:00 – pobyt w kompleksie termalno-basenowym

16:30–17:15 – przerwa obiadowa

Uniejów status uzdrowiska otrzymał w czerwcu 2012 r. To obecnie najmłodsza w Polsce miejscowość uzdrowiskowa i pierwsza w województwie łódzkim. O funkcji uzdrowiskowej miasta zadecydowały nie tylko zdrowotne właściwości wody geotermalnej, lecz także potwierdzone naukowo lecznicze cechy lokalnego klimatu oraz cenne walory przyrodnicze.

Kompleks termalno-basenowy Termy Uniejów został otwarty w 2008 r. Już cztery lata później rozbudowano go i unowocześniono, czterokrotnie powiększono powierzchnię lustra wody i zapewniono więcej atrakcji wodnych. Obiekt ogrzewany jest energią geotermalną. Regeneracji sił witalnych i aktywnemu wypoczynkowi służą: baseny solankowe, baseny: pływacki i lodowy, sauny, komora śnieżna oraz tężnia solankowa, a także wiele atrakcji wodnych, takich jak: dysze masujące, jacuzzi, dzika rzeka. Nie brakuje brodzików, zjeżdżalni i „wodnych placów zabaw” dla dzieci. W kompleksie znajduje się strefa restauracyjna oraz klub taneczny z kręgielnią.

Należy zabrać ze sobą klapki, ręcznik, strój kąpielowy; czepek nie jest obowiązkowy.

17:15 – wyjazd z Uniejowa do Wrocławia

20:30/20:45 – powrót do Wrocławia


CENNIK

  • 100,00 zł – członkowie Stowarzyszenia
  • 110,00 zł – karta Seniora
  • 120,00 zł – pozostałe osoby

W cenie: 

  • przejazd
  • obiad
  • przewodnik/pilot
  • bilet wstępu do kompleksu basenowego oraz Muzeum Walewskich w Tubądzinie

WPŁATY: Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Raiffeisen Bank Polska S.A., numer konta: 66 1750 0012 0000 0000 3108 6736

z dopiskiem „Termy Uniejowskie” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta.


ZAPISY:

e-mail: klubseniora@fan.org.pl

Małgorzata Kubiszewska – kierownik klubu        +48 508 918 428


Projekt „Klub Aktywnego Seniora” współfinansowane jest ze środków Gminy Wrocław | www.wroclaw.pl

 

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl