W długi majowy weekend naszą tegoroczną propozycją jest wycieczka rowerowa wzdłuż Dunaju. Jest to już kolejna wyprawa, gdzie uczestnicy będą zwiedzać jeden z najpiękniejszych tras rowerowych Europy. Swoją podróż rozpoczniemy od Pasawy, która położona jest  u zbiegu trzech rzek Dunaju, Innu i Ilzy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Dunaj – rowerowy szlak wzdłuż Dunaju ciągnie się przez 1400 km od Donaueschingen do Budapesztu. Dalszy odcinek jest jeszcze nie dostosowany. Trasa biegnie przez Niemcy, Austrię, Słowację i Węgry. Ścieżki są przygotowane i po drodze można zwiedzić wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc.

Nasza propozycja na długi weekend majowy (28 kwietnia – 05 maja 2018 r.) to propozycja dla osób, które chcą aktywnie i ciekawie spędzić czas.

Informacje na temat wyjazdu udzielane są na bieżąco, planowane jest spotkanie organizacyjne w okresie poprzedzającym wyjazd.

SZCZEGÓŁY WYJAZDU:

dokładne szczegóły wyjazdu są jeszcze ustalane, wstępnie planujemy wyjechać po północy z 27 na 28 kwietnia 2018 r., najprawdopodobniej w piątek wieczorem planujemy zapakować rowery na przyczepkę.

PROFIL NASZEJ TRASY


DZIEŃ 1: 28.04.2018 r.

TRASA [ok. 15 km] – Pasawa – Erlau

Tego dnia uczestnicy rozpoczną dzień od zwiedzania Pasawy. Położenie Pasawy jest naprawdę wyjątkowe, ponieważ leży na kilku wzgórzach rozdzielonych trzema zbiegającymi się u stóp Starego Miasta rzekami – Dunajem, Inn i Ilz. Powoduje to, że zabytkowe Stare Miasto (Altstadt) znajduje się na wąskim, trójkątnym półwyspie u zbiegu Dunaju (północ) i Innu (południe). Katedra św. Stefana stoi na niewielkim wzgórzu. Ze względu na znaczne różnice wysokości część ulic i uliczek przechodzi w niektórych w strome schody. W XVII wieku architekci sprowadzeni z Włoch nadali miastu barokowy, śródziemnomorski wygląd, stąd Pasawę często określa się mianem „bawarskiej Wenecji”. Znajdziemy tu wysokie wieże, malownicze place, romantyczne nadrzeczne bulwary i kręte uliczki jakby żywcem wzięte z włoskiego baroku.

źródło: https://pl.wikivoyage.org/wiki/Pasawa

Zachęcamy do zapoznania się z miejscem noclegowym – NOCLEG


DZIEŃ 2: 29.04.2018

RASA [ok. 35 km] – Erlau– Schlogen

Mijamy granicę Niemiec – odtąd cała trasa przebiega na terytorium Austrii. Już na tym pierwszym odcinku spotykamy nie lada osobliwość – Dunaj przebijając się przez wysokie granitowe skały tworzy ostro zakręconą pętlę. Tu przeprawiamy się przez rzekę specjalnym promem rowerowym. Wśród zabytków na trasie warto wymienić klasztor trapistów Engelhartszell, w piwnicach którego produkuje się smaczne likiery.

źródło: https://bird.pl/dunajklasycznie/

Zachęcamy do zapoznania się z miejscem noclegowym – NOCLEG


DZIEŃ 3: 30.04.2018

TRASA [ok. 55 km] – Schlogen – Linz

Następnie udamy się do Linz – stolicy Górnej Austrii i Europejskiej Stolicy Kultury 2009. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku monumentalna Nowa Katedra (Neuer Dom). Jej wieża ma blisko 135 metrów i jest jedną z największych tego typu budowli w Austrii (ustępuje ona tylko wiedeńskiej katedrze). Odwiedzając miasto warto także zobaczyć m.in. barokową Starą Katedrę, zamek, budynek Starego Ratusza, kolumnę morową czy Muzeum Sztuki Współczesnej Lentos. Kolejką z 1898 roku można w niecałe 16 minut dostać się na okoliczną górę Pöstlingberg (539 metórw n.p.m.). Pokonuje ona dystans blisko 3 kilometrów i różnicę wysokości 255 metrów! Na szczycie góry kolejka przejeżdża przez baśniową grotę (Linzer Grottenbahn) w której spotkać można smoka ziejącego ogniem, królewnę Śnieżkę czy krasnale.

http://mojerowery.pl/1,59/Wzdluz-Dunaju-do-Wiednia.html

Zachęcamy do zapoznania się z miejscem noclegowym – NOCLEG


DZIEŃ 4: 01.05.2018

TRASA [ok. 60 km] – Linz – Grein

Następnie odbijamy od rzeki do Enns, najstarszego miasteczka w Austrii. Kolejno udajemy się do jednego z najdzikszych fragmentów Dunaju, który jest porośnięty łęgowymi lasami. Mijając celtycką wioskę Mitterkirchen i romantyczne zamczysko Clam, docieramy do przepięknego, barokowego miasteczka Grein. 

Zachęcamy do zapoznania się z miejscem noclegowym – NOCLEG


DZIEŃ 5: 02.05.2018

TRASA [ok. 35 km], Grein – Melk

Dzisiejsza trasa prowadzić będzie przez urozmaicony i zadrzewiony krajobraz. Po drodze napotkamy powstałe miliony lat temu formacje skalne. Przejedziemy również przez miejsce pielgrzymek wielu Austriaków – kościół Marii Taferl, po czym dotrzemy do baśniowego klasztoru Benedyktynów z Melk. W Melk już z daleka przyciągnie nasz wzrok wspaniały renesansowy pałac Schallaburg.

http://mojerowery.pl/1,59/Wzdluz-Dunaju-do-Wiednia.html

Zachęcamy do zapoznania się z miejscem noclegowym – NOCLEG


DZIEŃ 6: 03.05.2018.

TRASA [ok. 50 km], Melk – Krems

Tarasowe winnice, gaje moreli, zamki (Schönbühel, Aggstein), pałace i klasztory. To będzie niezwykły dzień. Dolina Wachau, którą przebędziemy tego dnia, ze względu na swe walory, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest skarbem Górnej Austrii. W drodze do Krems będziemy mijać wioski słynące z doskonałego wina i uprawy winorośli: Spitz, Weißkirchen i Dürnstein

Zabytki w Krems:

 • gotycki kościół pw. św. Wita (St. Veit) pierwotnie z połowy XII w., obecna budowla ze schyłku XIII w., wystrój wnętrza głównie barokowy
 • Gotycki kościół pijarów (Piaristenkirche) z drugiej połowy XV w.
 • klasztor dominikanów wraz z kościołem klasztornym z XIII w. w stylu gotyckim. Zachowały się gotyckie krużganki z jednej strony wirydarza. Obecnie kościół i klasztor nie pełni funkcji sakralnych, jest tam szkoła winiarska
 • liczne kamienice mieszczańskie gotyckie, renesansowe i barokowe, w tym Großes Sgraffitohaus z XVI w. z zachowanymi sgraffiti oraz pałac Gozzo, z XIII w. przebudowany w renesansie (dodano wtedy m.in. loggię zachowaną do dziś)
 • ratusz z XVI w.
 • gotycka wieża obronna Steiner Tor

Zachęcamy do zapoznania się z miejscem noclegowym – NOCLEG


DZIEŃ 7: 04.05.2018

TRASA 7 [ok. 65 km], Krems – Wiedeń [Kornerburg]

Tulln (miasto kwiatów i fontann), Las Wiedeński i imponujący średniowieczny klasztor Klosterneuburg to tylko niektóre atrakcje tego dnia. Naszym celem będzie miasto muzyki – Wiedeń.

Zachęcamy do zapoznania się z miejscem noclegowym – NOCLEG


DZIEŃ 8: 05.05.2018

TRASA 8 [ok. 25 km], Kornerburg – Kahlenberg

Kahlenberg Vienna czyli wiedeński Kahlenberg jest wzgórzem położonym na wysokości 484 metrów n.p.m. na terenie Lasu Wiedeńskiego oraz 19 dzielnicy Wiednia.Z Kahlenbergu roztacza się panorama Wiednia. Na Kahlenbergu znajduje się również 165-metrowej wysokości maszt radiowo-telewizyjny. Panorama z Kahlenbergu. Znajduje się tu również tablica upamiętniająca wizytę papieża Jana Pawła II w 1983 roku, złożoną w ramach obchodów 300. rocznicy zwycięskiej bitwy.

Wieczorem planowany powrót do Wrocławia.


PLAN WYJAZDU JEST ORIENTACYJNY I MOŻE ULEC NIECO ZMIANIE


CENNIK


2 250,00 zł– członkowie stowarzyszenia

2 500,00 zł– pozostałe osoby

PŁATNOŚCI:

 • 10.03 – 750,00 zł
 • 05.04 – 750,00 zł
 • 18.04 – pozostała kwota

W CENIE:

 • 7x noclegów w hotelach na trasie (pokoje dwu-trzy osobowe – w zależności od możliwości hotelu)
 • wyżywienie: bufet śniadaniowy, obiadokolacja (bez śniadania 28.04 oraz obiadokolacji 05.05 – przewidywany postój w Czechach na obiadokolację we własnym zakresie w czasie powrotu do Polski)
 • przyjazd busem z przyczepką rowerową dostosowaną do przewiezienia rowerów na trasie Wrocław-Pasawa, Kahleberg-Wrocław
 • codzienny transport bagażu
 • zabezpieczenie w formie busa dla osób, które nie będą w stanie pokonać danego dnia trasy rowerowej
 • opieka profesjonalnych opiekunów na trasie oraz serwisanta
 • ubezpieczenie NNW/KL

UWAGA! Wszystkie szczegóły dotyczące zasad zapisów są dostępne w REGULAMINIE.

ZAPISY:

Pierwszeństwo w zapisach mają członkowie sekcji FAN Bike Team 

Agata Kasprzyszak

Wpłaty należy wpłacać na konto naszego Stowarzyszenia:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Raiffeisen Bank Polska S.A., numer konta: 75 1750 0012 0000 0000 3108 6477

z dopiskiem „Bike – Dunaj” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta.