Tym razem zapraszamy na wyjazd do Jawora, gdzie będą mogli Państwo wziąć udział w bardzo ciekawej imprezie – Święto Chleba. Święto Chleba i Piernika wyrosło z tradycji jaworskiej ziemi i bogato zapisanych kart historii. Jest ono kontynuacją organizowanych przez lata Międzynarodowych Targów Chleba.

Projekt „Klub Aktywnego Seniora” współfinansowany jest ze środków Gminy Wrocław | www.wroclaw.pl

Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Termin: 26 sierpnia 2017

Wąwóz Myśliborski

    Wąwóz Myśliborski jest położony w okolicach Jawora na skraju Parku Krajobrazowego Chełmy. Jego specyficzny mikroklimat oraz ukształtowanie terenu sprawiły, że na niewielkim obszarze występuje duże bogactwo fauny i flory. Na terenie wąwozu utworzono Rezerwat Myśliborski w celu ochrony jedynego na Dolnym Śląsku stanowiska paproci języcznika zwyczajnego. Na terenie wąwozu została wytyczona ścieżka przyrodnicza „Wąwóz Myśliborski”, która składa się z 12 stanowisk obserwacyjnych, a jej długość wynosi ok. 4,5 km. Szlaki wiodą głębokim na 15 m wąwozem poprzez mostki przerzucone przez uroczo wijący się potok Jawornik. Idąc ścieżką dydaktyczną możemy zobaczyć m.in. Skałę Olbrzyma, Maczugę, czy Polanę Jaskiniowców. Spacer wąwozem zajmuje 2,5 – 3 godziny.

Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół Pokoju pw. Ducha Świętego w Jaworze jest jednym z dwóch zachowanych do dziś Kościołów Pokoju na Dolnym Śląsku. Został on zbudowany w latach 1654-1655. Jego powstanie wiąże się z postanowieniami pokoju westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648). Stąd też pochodzi jego nazwa. Budowla powstała z nietrwałych materiałów takich jak drewno, słoma i glina. Zwiedzając świątynię możemy podziwiać jej barokowe wnętrze. Na szczególną uwagę zasługują czteropiętrowe empory. Dwie najstarsze powstały wraz z budową tej świątyni i są ozdobione scenami ze Starego i Nowego Testamentu. Natomiast dwie pozostałe zostały dobudowane na początku XVIII wieku, na których dominują m.in. wizerunki herbów okolicznej szlachty. Do innych ciekawych zabytków z wnętrza kościoła należą organy, ołtarz i chrzcielnica. Świątynia od lat zachwyca mistrzostwem wykonania oraz bogatym wystrojem. Jest perłą światowego dziedzictwa, o czym świadczy wpisanie jej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Święto Chleba i Piernika wyrosło z tradycji jaworskiej ziemi i bogato zapisanych kart historii. Jest ono kontynuacją organizowanych przez lata Międzynarodowych Targów Chleba. Łączy ono sztukę i najwyższy kunszt piekarniczy z różnorodnością smaków, gatunków metod wypiekania. Promuje i kultywuje staropolskie tradycje związane z pieczywem i piernikami. Uczestnicząc w tym święcie możemy obserwować różne animacje piekarnicze, które pozwolą nam z bliska przyjrzeć się najwyższym umiejętnościom piekarzy i metodom ich pracy. Ciekawą atrakcją będzie również bicie rekordu na najdłuższy piernik w Polsce, który obecnie wynosi 46m 10cm

 


ORIENTACYJNY PLAN:

•    06:50 – zbiórka przy scenie Teatru Polskiego na Dworcu Świebodzkim
•    07:00 – wyjazd z Wrocławia
•    08:45 – przyjazd do Myśliborza
•    09:00 – 13:00 – spacer Wąwozem Myśliborskim z dwoma przerwami po 30 min
•    13:15 – przyjazd do Jawora
•    13:30 – 14:10 – zwiedzanie Kościoła Pokoju
•    14:20 – 16:20 – uczestnictwo w Święcie Chleba i Piernika
•    16:30 – zbiórka i powrót do Wrocławia
•    18:00 – planowany przyjazd do Wrocławia

CENY: 

  • 35 zł – członkowie Stowarzyszenia Promocji Sportu FAN
  • 40 zł – posiadacze karty seniora
  • 45 zł – pozostałe osoby

Uwaga! W przypadku wyjazdu osoby nie będącej emerytem cena +5 zł w związku z wyższą ceną za zwiedzanie kościoła pokoju.


INFORMACJE i ZAPISY


Małgorzata Kubiszewska – kierownik sekcji Klubu Seniora

WPŁATY:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

nr konta66 1750 0012 0000 0000 3108 6736

Bank: Raiffeisen Bank Polska Spółka Akcyjna

z dopiskiem: „Święto Chleba – Jawor” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta.

Projekt „Klub Aktywnego Seniora” współfinansowane jest ze środków Gminy Wrocław | www.wroclaw.pl