Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników dwóch kółek na kolejną kwietniową propozycję z sekcją rowerową FAN Bike Team. Wycieczka odbędzie się 22 kwietnia 2017 r. (sobota). Tym razem za cel naszej wyprawy obieramy miasto Świdnica. Będzie to już ostatnia okazja spróbowania swoich sił przed rowerową majówką!

Działanie realizowane w ramach projektu:

Rowerowy Dolny Śląsk

Współfinansowane ze środków

Samorządu Województwa Dolnośląskiego

TERMIN: 22 kwietnia 2017 r.

START: godz. 9:15 na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu (w holu głównym, przy kasach biletowych)

Świdnica to niewątpliwie piękne miasto położone w południowej części województwa dolnośląskiego, nad rzeką Bystrzycą. Zbiórkę planujemy o godz. 9:15 na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu (w holu głównym, przy kasach biletowych). Następnie ruszamy wspólnie o godz. 9:43 taborem Kolei Dolnośląskich, a po godzinie meldujemy się w dawnej stolicy księstwa świdnicko-jaworskiego.

Już od początku naszego pobytu w Świdnicy rozpoczynamy zwiedzanie od „potężnej” dawki atrakcji, czyli od kościoła Pokoju wzniesionego w systemie szachulcowym w 1657 r. wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Informacje o kościele Pokoju w Świdnicy:

Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy jest zabytkowym budynkiem sakralnym wybudowanym na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648 r. i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Świdnicki Kościół Pokoju jest ostatnim z trzech Kościołów Pokoju po obiektach w Głogowie i Jaworze, pod którego kamień węgielny położono 23 sierpnia 1656 r. Autorem projektu był wrocławski mistrz budowlany Albrecht von Saebisch. W 2001 r. Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowi symbol pojednania polsko-niemieckiego – nie tylko ze względu na nazwę, ale też na wspólną wizytę w świdnickim kościele w 1989 premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, kiedy obaj politycy modlili się tu o pokój i pojednanie.

Kościół Pokoju w Świdnicy został wzniesiony w systemie szachulcowym jako budowla centralna, wybudowana na planie krzyża greckiego, mierząca 44 m długości i 30,5 m szerokości. Na parterze i czterech piętrach empor mogło się zmieścić 7,5 tysiąca osób (w tym 3 tys. miejsc siedzących). Kościół był budowany z myślą o pomieszczeniu jak największej liczby osób, co było ważne zwłaszcza w czasach ograniczania wolności wyznania dla protestantów, ponieważ była to jedna z dwóch świątyń protestanckich na obszarze księstwa świdnicko-jaworskiego. Dlatego też świątynia posiada ogromną powierzchnię wewnętrzną (1090 m²) i kubaturę.

źródło: Wikipedia

Świdnica z racji swego historycznego znaczenia posiada wiele cennych zabytków architektury sakralnej, mieszczańskiej, jak i przemysłowej. Wśród pozostałych zabytków należy wymienić m. in.

 • historyczny ośrodek miasta,
 • kościół rzym.-kat. pw. św. Stanisława i św. Wacława z wieżą o wysokości ponad 100 m,
 • park miejski „Młodzieżowy” z drugiej poł. XIX w.,
 • mury obronne z XIV w., fortyfikacje średniowieczne i pozostałości twierdzy Fryderyka Wielkiego,
 • Ratusz, obecnie Muzeum Dawnego Kupiectwa i blok śród rynkowy z Salą Rajców,
 • wodociągowa wieża ciśnień,
 • cmentarz żydowski,
 • zespół barokowych rzeźb w Rynku.

Po fascynującej, rowerowej wycieczce po Świdnicy zrobimy sobie chwilę relaksu wśród zabytkowych kamieniczek i uliczek usytuowanych w pobliżu Rynku, gdzie w jednej z tamtejszych knajpek zapoznamy się ze smakiem i aromatem lokalnego piwa warzonego w Browarze Świdnica. Po zasłużonym odpoczynku ruszamy w podróż powrotną do Wrocławia. W tym celu udamy się wspólnie na północ w kierunku Zawiszowa, a następnie Wierzbnej, gdzie znajdują się ruiny zespołu pałacowego. Ruiny dawnego folwarku górują nad wsią i mimo głęboko posuniętego rozkładu wciąż robią duże wrażenie. Po chwili razem pedałujemy w kierunku Zalewu Mietkowskiego i miejscowości Borzygniew, gdzie również znajdują się ruiny Pałacu pochodzącego z 1613 r. Do dzisiaj zachowane tylko mury kapitalne i inskrypcja fundacyjna z datą 1613 w portalu wejściowym. Po szybkiej sesji zdjęciowej jedziemy do stronę Kątów Wrocławskich, gdzie z pewnością znajdziemy chwilę na małe co nieco z deserem lodowym w tle. Tradycyjnie w trakcie wycieczki nie zabraknie przepięknych krajobrazów oraz dobrej zabawy w doborowym towarzystwie! Serdecznie zachęcamy do wspólnej przygody pod okiem doświadczonego pilota-cyklisty!


TRASA: ZOBACZ TUTAJ (przewidywana długość trasy ok. 60 km.)

Limit miejsc: 20 (z powodu ograniczonej liczby miejsc rowerowych w szynobusie KD)*

* – ilość miejsc może zostać zwiększona, ale wiązać się będzie to z utworzeniem dodatkowej grupy, która będzie miała do przejechania dodatkowe 10 kilometrów z Jaworzyny Śląskiej, uda się również pociągiem Przewozów Regionalnych, dlatego inna może być opłata.

CHARAKTERYSTYKA: Trasa jest miejscami wymagająca i przeznaczona dla średnio zaawansowanego rowerzysty.

UWAGA! Przed wyjazdem prosimy zapoznać się z regulaminem wycieczek rowerowych z FAN Bike Team. Przypominamy o zakazie zabierania na wyjazdy zwierząt.


CENNIK

 • 20,00 zł – członkowie sekcji
 • 25,00 zł – pozostałe osoby
 • 5,00 zł – członkowie sekcji, cena bez dojazdu (miejsce zbiórki w Świdnicy)
 • 10,00 zł – pozostałe osoby, cena bez dojazdu (miejsce zbiórki w Świdnicy)

W CENIE:

 • opieka doświadczonego pilota cyklicy
 • podstawowy serwis rowerowy
 • przejazd pociągiem

WPŁATY: Stowarzyszenie Promocji Sportu FANul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

nr konta:Raiffeisen Bank Polska S.A., numer konta: 94 1750 0012 0000 0000 3108 6523*

z dopiskiem „Świdnica” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta. 

* KONTO DEDYKOWANE REALIZACJI PROJEKTU ROWEROWY DOLNY ŚLĄSK! 


Przydatne również będzie solidne śniadanie oraz woda do picia.

UWAGA! Przed wycieczką należy sprawdzić stan swojego roweru!

ZAPISY: e-mail: tour@fan.org.pl tel.: 509 234 755

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl