Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników dwóch kółek na primaaprilisową inaugurację sezonu rowerowego z sekcją rowerową FAN Bike Team w ramach nowego projektu Rowerowy Dolny Śląsk, który jest współfinansowany ze środków samorządu Województwa Dolnośląskiego. Tym razem na początku sezonu za kurs obieramy tereny na południowy-zachód od Wrocławia w obszarze malowniczej Doliny Bystrzycy.

Działanie realizowane w ramach projektu:

Rowerowy Dolny Śląsk

Współfinansowane ze środków

Samorządu Województwa Dolnośląskiego

TERMIN: 1 kwietnia 2017 r.

START: godz. 9:30 z ronda przy ul. Granicznej we Wrocławiu (parking przy Mc Donald’s).

Po zbiórce i szybkiej kawie jedziemy wspólnie w kierunku Krobielowic. Początkowo będziemy się poruszać bocznymi drogami, którymi wytyczono europejski szlak rowerowy EuroVelo R9 znad Bałtyku nad Adriatyk. Po drodze zahaczymy o miejscowość Kębłowice, gdzie znajduje się m. in. opuszczony pałac z XIX w. wraz z przylegającym do niego parkiem krajobrazowym o powierzchni ok. 2 ha. Po chwili odpoczynku kręcimy do głównej atrakcji wyjazdu – Pałacu w Krobielowicach. Tam postaramy się dokładniej przyjrzeć obecnemu stanowi budowli oraz zjeść deser w iście „królewskich” warunkach.

Zarys historyczny Pałacu:

Początki rezydencji sięgają schyłku XVI w., ale dzisiejszy kształt nadano jej w początkach XVIII w. Przez wiele lat majątek należał do zakonu premonstratensów (norbertanów). W 1814 r. pałac otrzymał za swoje zasługi feldmarszałek Gebhard Leberecht von Blücher (1742-1819), który rozgromił Napoleona w bitwach nad Kaczawą i pod Waterloo. Książę zmarł w Krobielowicach i został pochowany w mauzoleum przy wyjeździe ze wsi w kierunku Kątów Wrocławskich. Jego potomkowie mieszkali w pałacu do końca II wojny światowej. W 1945 r. majątek spustoszyli żołnierze radzieccy. Znikły wtedy meble, obrazy i pozostawione w garażach samochody. Od 1992 r. pałac w Krobielowicach jest własnością polsko-nowozelandzkiej spółki reprezentowanej przez Chrisa E. Vaila, potomka Potockich i Blücherów, który przyjechał do Polski z dalekiej Rarotongi w archipelagu Wysp Cooka na Oceanie Spokojnym. W rezydencji, którą warto zobaczyć, czekają sale konferencyjne, wielka sala balowa oraz pokoje hotelowe o zróżnicowanym standardzie. Oprócz turystów w rezydencji bywają też goście z najwyższych sfer. Prawie 4 dni trwało wesele Hunerta Lance Hueta i praprawnuczki feldmarszałka Blüchera, hrabiny Tatiany Chrystiany Rochedia de Weck, której ojcem chrzestnym jest Hans Ulrich Schaffgotsch. Wśród zaproszonych arystokratów znaleźli się m.in. wnuk Faruka, ostatniego króla Egiptu i wnuczka Emmanuela II, ostatniego króla Włoch.

źródło: www.polskaniezwykła.pl

Dodatkowo po drodze odwiedzimy w Sośnicy – Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Sośnicy – kościół katolicki zlokalizowany w centrum Sośnicy, w gminie Kąty Wrocławskie. Pierwotnie kościół nosił wezwanie Matki Boskiej, co wymienione zostało w dokumencie biskupa Henryka. Obecny obiekt zbudowany u schyłku XIII w. w stylu romańskim. Prezbiterium przetrwało z tego okresu, nawę jednak przebudowano w stylu gotyckim w 1487, dodając także wieżę w 1507. W 1619 i 1776 dobudowano kolejno dwie kaplice. Wyposażenie wnętrza głównie barokowe, w tym seria obrazów J. Kynasta i Karla Kynasta. Ołtarz główny z 1700 (fundatorzy: hr. Mikoła von Latour i hr. Franciszek von Eicholz). Oprócz tego renesansowe epitafia (XVI w.) i chrzcielnica (1580). W nim znajdują się Święte Schody – Scala Santa – liczące 28 stopni schody, które zgodnie z legendą pochodzą z pałacu Poncjusza Piłata. Jezus Chrystus miał po nich być prowadzony na sąd. Schody te przywiezione zostały z Jerozolimy do Rzymu w r. 326 przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna I. Znajdują się one w pochodzącym z XVI w. budynku, położonym naprzeciwko Bazyliki Św. Jana na Lateranie, wzniesionym w r. 1589 na polecenie papieża Sykstusa V. Prowadzą do kaplicy San Lorenzo, w której znajduje się acheiropoieton. Obecnie pokryte są drewnianą okładziną i wolno nimi wchodzić tylko na kolanach.

źródło: www.wikipedia.org 

Po obejrzeniu magicznych zakątków okolicy wracamy lokalnymi drogami do Wrocławia. W drodze powrotnej odwiedzimy także Biskupice Podgórne, gdzie mieści się odrestaurowywany barkowy Pałac z I poł. XVIII w. Tradycyjnie w trakcie wycieczki nie zabraknie przepięknych krajobrazów oraz dobrej zabawy w doborowym towarzystwie! Serdecznie zachęcamy do wspólnej przygody pod okiem doświadczonego pilota-cyklisty!


TRASA: ZOBACZ TUTAJ (przewidywana długość trasy ok. 50 km.)

CHARAKTERYSTYKA: Trasa jest łatwa i przeznaczona dla każdego rowerzysty. 

UWAGA! Przed wyjazdem prosimy zapoznać się z regulaminem wycieczek rowerowych z FAN Bike Team. Przypominamy o zakazie zabierania na wyjazdy zwierząt.


CENNIK

  • 5,00 zł – członkowie sekcji
  • 10,00 zł – pozostałe osoby

W CENIE:

  • opieka doświadczonego pilota cyklicy
  • podstawowy serwis rowerowy

WPŁATY: Stowarzyszenie Promocji Sportu FANul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

nr konta:Raiffeisen Bank Polska S.A., numer konta: 94 1750 0012 0000 0000 3108 6523*

z dopiskiem „Krobielowice” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta. 

* KONTO DEDYKOWANE REALIZACJI PROJEKTU ROWEROWY DOLNY ŚLĄSK! 


Przydatne również będzie solidne śniadanie oraz woda do picia.

UWAGA! Przed wycieczką należy sprawdzić stan swojego roweru!

ZAPISY: e-mail: tour@fan.org.pl tel.: 509 234 755

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl