Podobnie jak w ubiegłym roku tegoroczną podróże z FAN-em rozpoczynamy od rejonu województwa pozytywnej energii, kojarzone z kopalniami województwo Śląskie posiada szereg atrakcji. W marcu będziemy mieli okazję poznać atrakcje Zabrza oraz Katowic. Zobaczymy między innymi Kopalnię Guido, Sztolnię Luiza oraz górnicze osiedle Nikiszowiec

TERMIN: 18 marca 2017 r.


Jest to region niezwykle bogaty w zabytki; na tym terenie przyszło na świat, pracowało i żyło wielu sławnych ludzi nauki i sztuki; tutaj swe siedziby mieli książęta z rodu Piastów; tu wreszcie rozegrały się ważne dla Polski i Europy wydarzenia historyczne, po których pamiątki oglądać możemy po dziś dzień. Województwo śląskie zajmuje obszar zróżnicowany pod wieloma względami: geograficznym (stykają się tu tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Śląskiej i Beskidów), gospodarczym (obok Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego znajdziemy tu również tereny typowo rolnicze), kulturowym, etnicznym czy religijnym.

Śląsk, będący częścią opisywanego obszaru, nie zapiera się tradycji przemysłowych; wręcz przeciwnie, jest z nich dumny. Na portalu slaskie.travel opisano niejednokrotnie unikatowe zabytki techniki – warto wybrać się chociażby do sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, aby poczuć dreszczyk emocji i popłynąć łodzią pod ziemią, oglądając cuda strzeżone zazdrośnie przez legendarnego ducha kopalń – Skarbnika.

Nie brak również na Śląsku atrakcji przyrodniczych i rezerwatów przyrody – zainteresowani zapewne chętnie wybiorą się do rezerwatu „Łężczok”, aby podglądać ptaki w ich naturalnym środowisku. Miłośnicy górskich wędrówek dotrą w przepiękne Beskidy, zaś spragnieni strawy duchowej znajdą ją nie tylko w najsłynniejszym polskim sanktuarium – na Jasnej Górze, ale też w innych licznych miejscach pielgrzymkowych rozsianych po całym województwie. Pasjonaci historii naszego kraju wybiorą Zamek w Mirowie, a w wielu muzeach podziwiać będą pamiątki przeszłości.

źródło: www.slaskie.travelPoziom 320

Największymi atrakcjami na poziomie 320 są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. To właśnie tutaj znajduje się najgłębiej położona w kopalni węgla kamiennego trasa turystyczna w Europie! Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych.

Odwiedzający w trakcie dwugodzinnej wycieczki na własne oczy przekonują się, jak wygląda górnicza szychta, w jakich warunkach wydobywa się węgiel oraz co matka natura potrafi zrobić z kopalnianym chodnikiem, który nie jest zabezpieczony obudową górniczą. Duże wrażenie robi zbiornik na surowy węgiel, czyli stalowa konstrukcja, która może pomieścić do 300 ton urobku. Turyści mogą przejść wzdłuż zbiornika lub wybrać drogę dla odważnych – po drabince na górę konstrukcji i dalej po pomoście technicznym.

Zejście nachyloną pod kątem 18 stopni upadową kamienną to początek wyprawy w najgłębiej położone obszary kopalni. Wędrując trasą turystyczną odwiedzający mają okazję dotknąć węgla i wejść do miejsc, skąd był wydobywany. W niektórych miejscach na szlaku robi się dość ciasno i nisko, chodniki momentami toną w ciemnościach i wypełnia je hałas maszyn górniczych – dzięki temu można posmakować warunków pracy górników na czynnych kopalniach.

Jedną z najciekawszych atrakcji poziomu 320 jest przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! W oczekiwaniu na przyjazd odwiedzający mogą w bezpieczny sposób zajrzeć do górniczego chodnika, który z upływem czasu ulega stopniowemu zawaleniu przez działające na niego siły natury.

DŁUGOŚĆ TRASY: 2,5 km

OGRANICZENIA WIEKOWE: 6 lat

DODATKOWE INFORMACJE:

 • z uwagi na różnice ciśnień, odradzamy zwiedzanie poziomu osobom z ciężkimi schorzeniami;
 • kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem;
 • temperatura na trasie turystycznej to ok. 16 st. C, zalecany odpowiedni ubiór
 • zalecane wygodne obuwie z płaską podeszwą
 • z uwagi na spacer korytarzami możliwe zabrudzenie ubrań

źródło: www.kopalniaguido.plPodziemia Kopalni Królowa Luiza

Atrakcje Parku 12C Sztolni Królowa Luiza to przede wszystkim podziemny park maszyn górniczych, zlokalizowany w dawnych wyrobiskach „Królowej Luizy” oraz rozbudowana przestrzeń naziemna z tematycznymi parkami rozrywkowo-edukacyjnymi. Ta część Sztolni powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz zorganizowanych grupach szkolnych.

Część podziemna prezentuje oblicze górnictwa z lat 70-tych XX wieku. Trasa wypełniona jest zarówno multimediami, jak i działającymi maszynami górniczymi. Największa z nich to kolos o nazwie KBW-3RDU – waży 28 ton i może urabiać węgiel z wydajnością do 10 ton na minutę! Duże wrażenie robią wprawiane w ruch dwa organy urabiające, uzbrojone w zestawy noży zdolnych przeciąć nawet najtwardszą skałę.

Kopalnie wydobywają węgiel na wielką skalę i to właśnie można odczuć przemierzając podziemia „Królowej Luizy”. Dwie udostępnione dla turystów ściany wydobywcze – strugowa i kombajnowa – rozciągają się na długości ponad 80 metrów i w całości zabezpieczone są hydraulicznymi sekcjami ścianowymi. Potężne siłowniki służą na tym odcinku jako wsparcie dla rąk.

Maszyn wydobywczych, które zaskoczą odwiedzających swoim kształtem i zasadą działania jest tutaj więcej. Olbrzymia piła do podcinania pokładu węglowego zwana wrębiarką, kombajn jednobębnowy czy strug ścianowy wywołują emocje nie tylko u pasjonatów surowego industrialu. Miejscami robi się bardzo ciasno – najniższe wyrobisko ma wysokość zaledwie 90 cm! W tym miejscu przydają się nieodzowne kaski górnicze.

Jedną z największych atrakcji zwiedzania podziemi „Królowej Luizy” jest przejazd górniczą kolejką karlik, dzięki której można poczuć się jak hajer jadący na szychtę.

źródło: www.sztolnialuiza.plMagiczny Nikiszowiec, zabytkowa dzielnica Katowic 

Górnicze osiedle położone na południu Katowic, znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki, industrialnej trasie turystycznej. Od 14 stycznia 2011 roku uznane przez ROZ za Pomnik Historii. Nikiszowiec zdobył również w 2011 roku czwarte miejsce w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski, zorganizowanym przez „National Geographic Traveler”. Osiedle to zaprojektowali bracia Zillmann, Georg i Emil. Powstawało ono w latach 1908-1919 oraz 1920-1924. Wzniesione obok szybu Nikisz, który należał do kopalni „Giesche” (obecnie KWK Wieczorek ). Zgodę na budowę osiedla wyraził Wydział Powiatowy dnia 17 grudnia 1908 roku, zastrzegając przy tym, że nowo wybudowane osiedle ma posiadać pełną infrastrukturę; wybudowany miał zostać kościół katolicki, szkoły, drogi, kanalizacja.

Na terenie Nikiszowca znajduje się również Galeria Szyb Wilson, której początki istnienia datuje się na rok 1826. Działało tam wówczas przedsiębiorstwo górnicze, na które składały się dwa szyby ( od 1935r. ich nazwy to Wilson i Wilson II ), Łaźnia, Cechownia, Zakład Przeróbczy, Nadszybie i Sortownia. Znajdował się tu również jeden z przystanków kolejki „Balkan”, która służyła w latach 1920-1977 jako bezpłatny środek komunikacji osobowej i towarowej. Obecnie znajduje się tu przestrzeń ekspozycyjna dla Galerii Szyb Wilson, powstałej w 1998, na którą składają się: Mała Galeria, Średnia i Duża Galeria.

 źródło: www.katowice.eu

 


 

CENY:

 • 130,00 zł – członkowie Stowarzyszenia z opłaconą składką członkowską

pozostałe osoby:

 • 170,00 zł – pozostałe osoby
 • 150,00 zł – karta rabatowa

UWAGA! Od podanych cen młodzieży uczącej się do 26 roku życia, emerytom i rencistom przysługuje rabat w wysokości 10,00 zł.

Ilość miejsc: 44

W cenę wliczone jest:

 • przejazd w obie strony
 • opieka przewodnika i opiekuna
 • wstęp i zwiedzanie poziomu 320 kopalni Guido
 • wstęp i zwiedzanie sztolni Królowa Luiza
 • ubezpieczenie NNW

UWAGA! W przypadku chęci rezygnacji z zwiedzania Sztolni Luiza za względu na fragment o wysokości max. 90 cm uczestnikowi przysługuje dodatkowy rabat uwzględniający cenę wejścia do Sztolni.

PROGRAM [wstępny, może ulec drobnym zmianom]:

 • 07.10 – zbiórka na Placu Świebodzkim
 • 07.15 – wyjazd
 • 09.40 – przyjazd pod Kopalnia Guido
 • 10.00 – zwiedzanie Kopalni Guido [1 grupa]
 • 09.50 – przyjazd pod Sztolnie Luiza
 • 10.00  zwiedzanie sztolni Luiza [2 grupa]
 • 12.15 – zwiedzenie Kopalni Guido [2 grupa]
 • 12.30 – zwiedzanie sztolni Luiza [1 grupa]
 • 14.15 – koniec zwiedzania, przejazd do Katowic
 • 14.45 – czas wolny
 • 16.15 – spacer po osiedlu Nikiszowiec
 • 17.30 – wyjazd do Wrocławia
 • 20.00 – przyjazd do Wrocławia

ZAPISY:

 • e-mail: tour@fan.org.pl
 • tel.: +48 509 234 755

WPŁATY:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Raiffeisen Bank Polska S.A., numer konta: 75 1750 0012 0000 0000 3108 6477

z dopiskiem „TOUR – Śląskie” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta.

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl