Mamy przyjemność zaprosić Państwa na niezapomnianą podróż po czeskiej części Śląska, która pozwoli na poznanie tradycji i historii naszych najbliższych sąsiadów. Udając się z nami w drogę będą mieli Państwo okazję podziwiać: przepięknie położony zamek Jansky Vrch, najstarszą w Europie Środkowej Jaskinie na Szpiczaku oraz Zlate Hory – miasto słynące z kopalń złota.

TERMIN: 10 września 2016 r.

Nasz wyjazd rozpoczniemy przejazdem do Javornika – czeskiego miasteczka położonego w północno-wschodniej części kraju, w powiecie jesionnickim, a dokładniej w cyplu jawornickim. Znajduje się ono na granicy polsko-czeskiej, w okolicy Złotego Stoku i Paczkowa. Jawornik usytuowany jest na zboczu, u podnóża Gór Złotych będących pasmem w Sudetach Wschodnich. Jako ciekawostkę można wspomnieć, iż historycznie miasteczko leży na terenie Dolnego Śląska. Do największych atrakcji Javornika należy górujący nad miastem zamek Jansky Vrch, z którego rozciąga się malowniczy widok na zabytkowy rynek.

Jansky Vrch (dawniej Johannesberg) został wybudowany na życzenie piastowskiego księcia Bolka I w porozumieniu z biskupem wrocławskim Janem Romką w celu strzeżenia Śląska przed czeskim królem Wacławem. Od XIV wieku Jansky Vrch stał się letnią siedzibą biskupów wrocławskich, a nazwano go na cześć Jana Chrzciciela będącego ich patronem. Obecnie we wnętrzach zamku znajduje się muzeum, którego zbiory będziemy mieli okazję podziwiać na dwóch trasach. Pierwsza prowadzi po pokojach zamkowych wyposażonych oryginalnymi XIX-wiecznymi przedmiotami sztuki użytkowej, obrazami oraz największą na świecie wystawą fajek. Druga natomiast eksponuje bazę ekonomiczną zamku: kuchnię, jadalnię, łazienkę etc. Należy dodać, iż trasa ta prowadzi również przez dwa wewnętrzne dziedzińce stanowiące wzór przemian przeprowadzanych w zamku.

Po zakończeniu oprowadzania udamy się do oddalonej o 30 km Jaskini na Szpiczaku, która to jest najstarszą jaskinią usytuowaną w Europie Środkowej, o której znaleziono dotąd informacje. Pierwsza wzmianka pochodzi już z 1430 roku. Podziemne korytarze liczą ponad 400 m długości, a powstał w dewońskich marmurach, pod wpływem topnienia lodowca. Jaskinia często służyła jako schron, mówią o tym liczne epigrafickie napisy w jej wnętrzu. Pierwsze udostępnienia zwiedzającym przypisuje się górskiemu zrzeszeniu Niemców Sudeckich w 1884 – 1885 latach. Obecna trasa zwiedzania liczy 230 m i została przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Gdy wrócimy z powrotem na powierzchnie czekać nas będzie 30 minutowy przejazd do Zlatych Hor – niespełna czterotysięcznego miasta położonego w Czechach, w kraju ołomunieckim w Górach Opawskich. Historycznie usytuowane jest na Dolnym Śląsku, w jego czeskiej części, a w przeszłości wchodziło w skład dolnośląskiego biskupiego Księstwa Nyskiego. Zlate Hory znajdują się na polsko-czeskiej granicy, 6 km od Głuchołazów. Należy wspomnieć, iż pierwsze informacje odnośnie miasta pojawiły się w 1222 roku w związku ze sporem księcia Władysława III Henryka z biskupem wrocławskim Wawrzyńcem o miejscowe kopalnie złota. To właśnie one stały się symbolem miasta. Dzięki tradycjom w poszukiwaniu złota w pobliżu miejscowości mieści się unikatowy w skali europejskiej skansen górniczy – Dolina Zagubionych Sztolni, który pozwoli nam zapoznać się z życiem jego dawnych mieszkańców.

Następnie udamy się do centrum miasta. Spacerując zabytkowymi ulicami miasta będziemy mieli możliwość podziwiania m.in. starodawnego ratusza oraz Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, którego powstanie datuje się na 1418 rok. W I połowie XVII wieku świątynia została spalony, a jego odbudowa trwała, aż do XIX wieku, kiedy to finalnie nadano mu neorenesansowy wygląd. Ogromną zaletą Kościoła Wniebowzięcia NMP jest przepiękne sklepienie pokryte freskami.


 PLAN WYJAZDU JEST ORIENTACYJNY I MOŻE ULEC NIECO ZMIANIE


CENNIK

 • 80,00 zł – członkowie sekcji FAN Tour Team
 • 85,00 zł – członkowie Stowarzyszenia
 • 100,00 zł – pozostałe osoby
 • 95,00 zł – posiadacze karty rabatowej

W CENIE:

 • przejazd autokarem na trasie wycieczki
 • bilet wstępu do: zamku Jansky Vrch, Jaskinia na Spiczaku, Skansen Dolina Zagubionych Sztolni
 • ubezpieczenie NNW
 • opieka opiekuna wycieczki

PROGRAM [wstępny]:

 • 05.50 – zbiórka na Placu Świebodzkim
 • 06.00-08.00 – przejazd do Javornika
 • 08.00-09.00 – samodzielne zwiedzanie zamkowego parku
 • 09.00-10.30 – zwiedzanie zamku Jansky Vrch
 • 11.00-11.45 – przejazd do Jaskini na Szpiczaku
 • 12.15-13.00 – zwiedzanie jaskini
 • 13.30-14.00 – przejazd do skansenu Dolina Zaginionych Sztolni
 • 14.15-15.00 – zwiedzanie obiektu
 • 15.30-16.00 – przejazd do Zlatych Hor
 • 16.00-17.30 – czas wolny
 • 17.30-18.30 – spacer po zabytkowym rynku
 • 18.30-21.00 – powrót do Wrocławia

Ilość miejsc jest ograniczona do 45 osób, potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata za udział w wycieczce w ciągu 5 dni po otrzymaniu potwierdzenia wpisania na listę uczestników wycieczki


UWAGA! Wszystkie szczegóły dotyczące zasad zapisów są dostępne w REGULAMINIE.

ZAPISY:

Do 30 czerwca 2016 pierwszeństwo w zapisach mają członkowie sekcji FAN Tour Team [z opłaconą składką], osoby nie należące do Stowarzyszenia mogą się zgłaszać i według kolejności zgłoszeń będziemy zapisywać chętne osoby w miarę wolnych miejsc.

Agata Kasprzyszak

 • e-mail: tour@fan.org.pl
 • tel.: +48 509 234 755

Wpłaty należy wpłacać na konto naszego Stowarzyszenia:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

nr konta: 75 1750 0012 0000 0000 3108 6477 z dopiskiem: „TOUR – Czechy” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta. 

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl