Już 9 lipca wakacyjna propozycja turystyczna w czeskim mieście Ołomuniec, malowniczo położone, z ciekawymi atrakcjami turystycznymi, dodatkowo urozmaicone wizytą w muzeum regionalnych specjałów.

Nie może was tam zabraknąć! 

TERMIN: 9 lipca 2016 r.

Ołomuniec

Ołomuniec jest czeskim miastem we wschodniej części kraju. Miasto rozciąga się malowniczo u ujścia dwóch rzek: Bystrzycy i Młyńskiego Potoku do Morawy. Ołomuniec pełni funkcje administracyjne jako stolica kraju i powiatu, a zarazem jest stolica historyczną Moraw. Miasto liczy ponad sto tysięcy mieszkańców, ale leży w obrębie trzykrotnie większej aglomeracji. Ołomuniec należał zawsze do najbardziej znaczących miast królestwa czeskiego. Dzięki swojemu położeniu, uniwersytetowi, duchowym i kulturowym tradycjom przez długie stulecia stanowił naturalne centrum Moraw. Centrum zabytkowe Ołomuńca, któremu przewodzi Kolumna Przenajświętszej Trójcy wpisana do rejestru UNESCO, jest drugim po Pradze najważniejszym obiektem chronionym w Republice Czeskiej. Spróbować należy miejscowego specjału – sławnych ołomunieckich serków, o niepowtarzalnym smaku i zapachu.

Podróż po kraju ołomunieckim rozpoczniemy od smakołyków, najpierw zatrzymamy się i zobaczymy Muzeum Oryginalnych Serów Ołomunieckich.

Znajduje się w oddalonych o niecałe pół godziny drogi od Ołomuńca Lošticach. Tradycja produkcji serków ołomunieckich sięga niemal 600 lat. Muzeum Oryginalnych Serków Ołomunieckich otwarto w lecie roku 1995 na terenie dawnego zakładu wyrobniczego. Zwiedzanie muzeum zaczyna się od wizyty w piwnicy, w której zaprezentowano sposób mielenia i tłoczenia białego sera. W pozostałych częściach muzeum umieszczono ekspozycję przedstawiającą kolejne etapy produkcji i losy życiowe założycieli firmy. Zwiedzanie zakończymy w sklepie firmowym, gdzie można kupić wszystkie rodzaje serków ołomunieckich jak również inne gatunki sera i wyrobów mlecznych.

Dalszym etapem naszej podróży będzie Pałac Biskupi, znajdujący się obok katedry, pełniący obecnie funkcję muzeum archidiecezjalnego. Atrakcją muzeum jest m.in. kolekcja 10 tys. zabytkowych monet złotych i srebrnych.Większą kolekcję ma tylko Watykan. Biskupi ołomunieccy mieli własną mennicę. O przepychu domowników świadczy zachowana tu kareta z XVII wieku, którą biskupi, po intronizacji, wjeżdżali oficjalnie do miasta. Kareta ma 17 m długości, kipi od złota, szmaragdów, diamentów, a zaprzęgano do niej sześć koni. Warto zatrzymać się dłużej w sali myśliwskiej z 218 trofeami. Jej obecny wygląd przygotowano na przyjęcie cara rosyjskiego Aleksandra III oraz cesarza austriackiego Franciszka Józefa w 1885 roku. W galerii malarskiej są m.in. obrazy Tycjana i van Dycka. Na koniec jeszcze rzut okiem na starą bibliotekę arcybiskupstwa, która liczy 91 tys. ksiąg, a najstarsza „Sakramentarium” pochodzi z IX wieku i jest po łacinie. W tych pięknych wnętrzach kręcono film „Sissi” o księżniczce bawarskiej, która poznaje cesarza Austrii.

Po wizycie w Pałacu, udamy się na starówkę, tam rozpoczniemy od czasu wolnego, by później dalej kontynuować zwiedzanie miasta. Zobaczymy m.in.:

Kolumna Trójcy Przenajświętszej

Znajduje się w samym centrum wraz z ratuszem. Została wybudowana w latach 1716-1754 przez Wacława Rendera, architekta cesarskiego i miejskiego kamieniarza. Niestety, artysta nie zobaczył swojego dzieła – zmarł w 1733 roku. W swoim testamencie zapisał cały majątek na dokończenie kolumny. Budowla ma 35 metrów wysokości, co czyni ją najwyższą rzeźbą w Czechach. W 1995 roku, wraz z Kolumną Mariacką, znajdującą się na Dolnym Rynku, została włączona na listę narodowych zabytków Republiki Czeskiej. Pięć lat później UNESCO umieściła ją na swojej liście światowego dziedzictwa kultury.

Wieża ratusza

Południowa wieża jest otwarta dla turystów i rozciąga się z niej panorama na całe miasto i okolicę. Budowa wieży ratuszowej w Ołomuńcu przebiegała etapami jednocześnie z budową kamiennego ratusza od lat 20-ych XV wieku. Prace nad budową wieży zakończono w roku 1443, kiedy ją zadaszono. Wieża, na pierwszym piętrze której mieściło się archiwum miejskie, sięgała wówczas tylko jednej trzeciej dzisiejszej wysokości. Obecną wysokość 75 m wieża uzyskała dopiero po przebudowie przyjmuje w 1601-1607. Wtedy wieżę wzbogacono o galeryjkę z izdebką strażnika i nakryto ją charakterystycznym hełmem z iglicą w otoczeniu czterech narożnych iglic.

Kościół św. Maurycego

Jest zlokalizowany nieopodal Górnego Rynku, którego charakterystyczną cechą są dwie asymetryczne wieże. Fundatorem jego budowy był biskup Ołomuńca, Bruno z Schauenburku, a pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1257 roku. Ze starszej fazy budowy zachowała się południowa (większa) prostokątna wieża. W 1517 roku wieża ta otrzymała nadbudówkę z cegieł z blankami. Budowę mniejszej, północnej wieży rozpoczęto w 1412 roku. W latach 1435 – 1453 wybudowano centralną część trzynawowego wnętrza świątyni (sześć filarów z prostym krzyżowym sklepieniem), pozostałą część (cztery filary ze sklepieniem sieciowym) oraz prezbiterium dokończono w 1483 roku. Z tego samego okresu pochodzi główny zachodni portal (między wieżami).W 1572 roku do świątyni dobudowano renesansowe kaplice grobowcowe rodziny Edelmannów. W XVIII wieku dobudowano barokową kaplicę loretańską z grobowcem rodziny Petrášów, w XIX wieku doszło do jej neogotyckiej przebudowy. Dzisiejszy kościół jest uważany za jeden z najcenniejszych obiektów późno gotyckiej architektury na Morawach oraz za jeden z największych morawskich kościołów.

Katedra św. Wacława

Jest jedną z najstarszych i najbardziej charakterystycznych dominant miasta. W głównej wieży (100, 65 metru), drugiej co do wysokości wieży w Czechach, znajduje się największy morawski dzwon, a sama świątynia należy do najpiękniejszych obiektów środkowoeuropejskiego gotyku. Katedra to główna świątynia morawska, jej znaczenie podkreśla również jej wygląd, wystrój wnętrza i to, że w jej krypcie pochowano ołomunieckich biskupów i arcybiskupów, takich jak Franciszek Dietrichstein czy Karol II von Lichtenstein-Kastelkorn. W trakcie rozbudowywania świątyni powstało również największe barokowe prezbiterium w Czechach. Katedra św. Wacława to jeden z obiektów skoncentrowanych w miejscu dawnego ołomunieckiego zamku. Jej budowa rozpoczęła się w 1104 roku za sprawą księcia Świętopełka. Została dokończona dopiero w roku 1141 i od razu uzyskała status katedry, czyli kościoła biskupiego.


 PLAN WYJAZDU JEST ORIENTACYJNY I MOŻE ULEC NIECO ZMIANIE


CENNIK

 • 100,00 zł – członkowie sekcji FAN Tour Team
 • 105,00 zł – członkowie Stowarzyszenia
 • 125,00 zł – pozostałe osoby
 • 115,00 zł – posiadacze karty rabatowej

W CENIE:

 • przejazd autokarem na trasie: Wrocław – Ołomuniec – Wrocław
 • bilet wstępu do: Pałacu Biskupiego, Wieże Ratuszową, Muzeum Serów
 • ubezpieczenie NNW
 • opieka opiekuna wycieczki
 • przewodnik

PROGRAM [wstępny]:

 • 05.50 – zbiórka na Placu Świebodzkim
 • 06.00 – wyjazd
 • 09.45 – przyjazd do Muzeum Serów
 • 10.00 – rozpoczęcie zwiedzania
 • 11.30 – przyjazd pod Pałac Biskupi
 • 12.00 – rozpoczęcie zwiedzania
 • 13.00 – czas wolny
 • 14.00 – kontynuacja zwiedzania centrum miasta
 • 17.00 – zbiórka i wyjazd do Wrocławia
 • 21.00 – przyjazd do Wrocławia

Ilość miejsc jest ograniczona do 45 osób, potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata za udział w wycieczce w ciągu 5 dni po otrzymaniu potwierdzenia wpisania na listę uczestników wycieczki


UWAGA! Wszystkie szczegóły dotyczące zasad zapisów są dostępne w REGULAMINIE.

ZAPISY:

Agata Kasprzyszak

 • e-mail: tour@fan.org.pl
 • tel.: +48 509 234 755

Wpłaty należy wpłacać na konto naszego Stowarzyszenia:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

nr konta: 75 1750 0012 0000 0000 3108 6477 z dopiskiem: „TOUR – Ołomuniec” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta.

UWAGA! W przypadku wpłaty na zły rachunek, wniesiona opłata traktowana będzie jak darowizna. Prosimy o zwracanie uwagi na numer konta!

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl