W ostatnią sobotę czerwca serdecznie zapraszamy na wyjazd do niezwykle malowniczo położonego zamku Czocha. Znajduje się on tuż przy jeziorze Leśniańskim, znanym ze swojej najstarszej w Polsce Zapory Leśniańskiej.

Ponadto będzie możliwość spaceru wzdłuż brzegu jeziora podziwiając piękno okolicznych terenów. 

TERMIN: 25 czerwca 2016 r.

Zamek Czocha

Obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha, gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Czajków (1329: castrum Caychow), przed 1945 Tzschocha.

Zamek posadowiony jest na gnejsowych skałach należących do metamorfiku izerskiego. Najstarszą część stanowi, stojący przy głównych bramach (istnieją dwie, starsza dolna i nowa górna), stołp – później obudowany częścią mieszkalną. Z części mieszkalnej najstarszy jest północny fragment.

Historia zamku

Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241-1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I. W 1253 przekazany biskupowi miśnieńskiemu von Weisenow (Łużyce były wówczas częścią korony czeskiej). Obecnie zamek Czocha to rozległy i niestety nieco zaniedbany kompleks, składający się z dwóch przedzamczy: górnego i dolnego, fosy z przerzuconym nad nią kamiennym mostem oraz zamku górnego, obejmującego zespół budynków z wewnętrznym dziedzińcem i stojącą w jego obrębie tzw. studnią niewiernych żon. Wejście główne prowadzi przez bramę z wczesnobarokowym portalem zdobionym kartuszami herbowymi oraz rzeźbą z wizerunkiem szermierza, a nad całością góruje masywna, okrągła wieża nakryta renesansowym hełmem z drewnianą kulminacją. Wraz z upadkiem poprzedniego systemu zamek rozpoczął działalność komercyjną i obecnie funkcjonuje jako dość drogi hotel z główną atrakcją w postaci Komnaty Książęcej wyposażonej w znacznej części w meble i urządzenia sanitarne pochodzące z czasów ostatniego właściciela. Czasami organizuje się tutaj imprezy masowe: pokazy walk rycerskich lub koncerty muzyki dawnej. Zamek Czocha był i jest miejscem często wykorzystywanym przez filmowców. Już przed 2. wojną światową kręcono tu film Die Insel (1934), zaś po wojnie m.in. znaną komedię Gdzie jest generał?(1963), Dolinę Szczęścia (1983) i Legendę (2005). Powstawały tutaj też seriale: Plecak pełen przygód (1993), Wiedźmin (2002), czy Tajemnica twierdzy szyfrów (2007)

źródło: www.zamkipolskie.com | www.rodzinna-turystyka.pl 


Jezioro i zapora Leśniańska

Szalejąca regularnie górska Kwisa skłoniła pruskie władze do przeprowadzenia szeregu inwestycji hydrotechnicznych. W 1900 roku rozpoczęto w malowniczej przełomowej dolinie rzeki wielkie budowy. Kwisa płynie niemalże wprost na północ z okolic Świeradowa, ale za Gryfowem gwałtownie skręca na zachód i kierunek ten zachowuje aż do Leśnej, za którą znów skręca na północ. Na przedpolach Leśnej powstała piękna, kamienna tama wysokości 35 m i długości 135 m oraz elektrownia wodna, a za tamą jezioro zwane Leśniańskim lub Czocha. Jezioro może pomieścić 15 mln m3 wody. Lewy brzeg jeziora jest lepiej zagospodarowany. Prawy – gdzieniegdzie dziki. Jezioro wije się wśród zalesionych usianych skałkami wzgórz, wolne jest od tłumów, stwarzając fantastyczne warunki do wypoczynku.

źródło: www.cit.gryfow.pl


 PLAN WYJAZDU JEST ORIENTACYJNY I MOŻE ULEC NIECO ZMIANIE


CENNIK

 • 55,00 zł – członkowie sekcji FAN Tour Team
 • 60,00 zł – członkowie Stowarzyszenia
 • 75,00 zł – pozostałe osoby
 • 65,00 zł – posiadacze karty rabatowej

W CENIE:

 • przejazd autokarem na trasie: Wrocław – Sucha – Wrocław
 • bilet wstępu do zamku i zwiedzanie z przewodnikiem
 • ubezpieczenie NNW
 • opieka opiekuna wycieczki

PROGRAM [wstępny]:

 • 06.50 – zbiórka na Placu Świebodzkim
 • 07.00 – wyjazd
 • 09.45 – przyjazd do miejscowości Sucha
 • 10.00 – spacer brzegiem jeziora, przejście przez zaporę Leśniańską
 • 14.00 – zwiedzanie zamku Czocha z przewodnikiem
 • 15.00 – czas wolny
 • 16.30 – zbiórka i wyjazd do Wrocławia
 • 19.00 – przyjazd do Wrocławia

Ilość miejsc jest ograniczona do 45 osób, potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata za udział w wycieczce w ciągu 5 dni po otrzymaniu potwierdzenia wpisania na listę uczestników wycieczki


UWAGA! Wszystkie szczegóły dotyczące zasad zapisów są dostępne w REGULAMINIE.

ZAPISY:

Do 5 maja 2016 pierwszeństwo w zapisach mają członkowie sekcji FAN Tour Team [z opłaconą składką], osoby nie należące do Stowarzyszenia mogą się zgłaszać i według kolejności zgłoszeń będziemy zapisywać chętne osoby w miarę wolnych miejsc.

Agata Kasprzyszak

 • e-mail: tour@fan.org.pl
 • tel.: +48 509 234 755

Wpłaty należy wpłacać na konto naszego Stowarzyszenia:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

nr konta: 75 1750 0012 0000 0000 3108 6477 z dopiskiem: „TOUR – Czocha” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta. 

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl