Koniec czerwca to idealny moment na uczczenie rozpoczęcia okresu wakacyjnego. Z tego powodu, sekcja FAN Bike Team serdecznie zaprasza wszystkich miłośników jednośladów do wspólnej wyprawy w przepiękne rejony Doliny Baryczy i Stawów Milickich. Wycieczka odbędzie się 18 czerwca 2016 r. (sobota), po drodze m.in. kościół Pokoju, pałac w Mojej Woli, dworek w Antoninie.

TERMIN: 18 czerwca 2016 r. [sobota], godz. 7.30 w holu Dworca Głównego PKP*

Rozpoczęcie wakacji na Stawach Milickich

Po dotarciu do Milicza i zabraniu rowerów chwilę pokręcimy się po mieście, a później ruszamy ścieżką rowerową trasą dawnej kolei wąskotorowej w Dolinie Baryczy w kierunku Grabownicy.

Informacje o ścieżce:

W latach powojennych kursowała tutaj kolej wąskotorowa, dowożąc ludzi do pracy czy młodzież do szkół. Podróż odbywała się wagonikami ciągniętymi przez parowóz, lokomotywkę spalinową czy też w wagonach samobieżnych. W 1991 r. władze PKP podjęły decyzję o jej likwidacji. Po 20 latach podjęto decyzję o budowie ścieżki rowerowej na trasie Sułów  – Milicz – Grabownica, wykorzystując nasyp dawnej kolejki wąskotorowej oraz istniejącą infrastrukturę kolejową. Uroczyste i oficjalne otwarcie ścieżki miało miejsce 1 maja 2012 r. Na poszczególnych stacjach (przystankach) możemy zobaczyć ekspozycje złożone z wagonów kolejowych oraz lokomotywy lub parowozu oraz tablice poglądowe zawierające informacje o budowie ścieżki rowerowej oraz walorach turystycznych i krajobrazowych w rejonie danego przystanku.

źródło: milicz-powiat.pl, polskaniezwykla.pl 

 

Po dotarciu do miejscowości Grabownica udajemy się dalej, bocznymi drogami w stronę najpierw pałacu w Mojej Woli, a następnie do Antonina. W Antoninie zatrzymamy się na dłużej, aby obejrzeć Pałac Myśliwski rodziny Radziwiłłów.

Historia pałacu:

Antonin, położony ok. 15 km na południe od Ostrowa Wlkp., w wieku XIX wchodził w skład ordynacji przygodzickiej i należał do księcia Antoniego Radziwiłła i jego żony Luizy Hohenzollern, bratanicy króla Prus Fryderyka Wielkiego.

W latach 1822 – 1824   powstał tu myśliwski pałac, w stylu romantycznego klasycyzmu, zbudowany dla ks. Antoniego Radziwiłła przez Karola Fryderyka Schinkla. Jest to czterokondygnacyjna, drewniana budowla, wzniesiona na planie krzyża greckiego – nakryty wysokim dachem korpus główny ma kształt ośmiokąta, do którego dobudowano cztery niższe skrzydła na planie kwadratu, nakryte dwuspadowym dachem. Na szczycie dachu znajduje się widokowy belweder. Wokół pałacu rozciąga się rozległy park w stylu angielskim, ze stawem i pomnikowymi drzewami. Na wysepce pośrodku stawu stoi nagrobek córek Antoniego Radziwiłła, Fryderyki Heleny i Luizy, wykonany z białego marmuru. W Antoninie, na zaproszenie Antoniego Radziwiłła, który był uznanym kompozytorem i melomanem, dwukrotnie, w 1827 i 1829 roku, przebywał Fryderyk Chopin. Genialny kompozytor skomponował dla księcia Antoniego oraz jego córki, którą uczył gry na fortepianie Poloneza C-dur op. 3, później zaś zadedykował księciu Trio G-moll op. 8. O swoim pobycie w tym miejscu Chopin napisze później: „Jakże żywo stoją mi w pamięci dnie, w których to komponowałem! Było to w Poznańskiem, w otoczonym lasami zamku księcia Radziwiłła, w nielicznym ale bardzo doborowym towarzystwie. Rano polowaliśmy, wieczorem muzykowaliśmy”.  Na elewacji pałacu znajduje się tablica upamiętniająca te wizyty.  W 1978 r. urządzono w pałacu salon muzyczny i bibliotekę poświęconą Chopinowi, a przed pałacem odsłonięto pomnik kompozytora, autorstwa Mariana Owczarskiego. Odbywają się tutaj koncerty, a także coroczne imprezy, w tym Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”.

źródło: dompodlasem.turystyka.pl 

Za ścieżkę powrotną obierzemy drogę prowadzącą tak samo, jednakże za Dębnicą skręcimy, aby finalnie dotrzeć do wsi Grochowiska. Tam czeka na nas wspólne ognisko z kiełbaskami. Po solidnym posiłku w zależności od ostatecznej opcji wyjazdu [kolej/bus], wrócimy przez Hutę wprost do Odolanowa na pociąg lub bezpośrednio z Grochowisk w przypadku busa.

Tradycyjnie w trakcie wycieczki nie zabraknie przepięknych krajobrazów oraz dobrej zabawy w doborowym towarzystwie! Serdecznie zachęcamy do wspólnej przygody pod okiem doświadczonego pilota-cyklisty!

– godzina orientacyjna w czerwcu planowana jest zmiana rozkładu jazdy PKP, w przypadku większej ilości osób, wyjazd będzie busem zbiórka o godz. 8.00 przy ul. Milenijnej [obok sklepu meblowego BODZIO]


TRASA: ZOBACZ TUTAJ (przewidywana długość trasy ok. 70 km.)

CHARAKTERYSTYKA: Trasa jest łatwa i przeznaczona dla każdego rowerzysty. 

UWAGA! Przed wyjazdem prosimy zapoznać się z regulaminem wycieczek rowerowych z FAN Bike Team. Przypominamy o zakazie zabierania na wyjazdy zwierząt.

Przewidywana godzina wyjazdu do Wrocławia – 19:00


CENNIK

  • 50,00 zł – członkowie sekcji FAN Bike Team
  • 55,00 zł – członkowie pozostałych sekcji
  • 55,00 zł – posiadacze karty rabatowej
  • 60,00 zł – pozostałe osoby 

W cenie: 

  • przejazd autokarem lub pociągiem [uczestnik + rower]
  • opieka pilota
  • grill/ognisko [prowiant we własnym zakresie]

WPŁATY:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

nr konta: 75 1750 0012 0000 0000 3108 6477

z dopiskiem „Milicz – rowery” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta. 


Przydatne również będzie solidne śniadanie oraz woda do picia. Przewidywany jest grill, prosimy więc o zabranie odpowiedniego prowiantu!

UWAGA! Przed wycieczką należy sprawdzić stan swojego roweru!

Liczba osób jest ograniczona! Przewidujemy 15 miejsc, więc prosimy nie czekać do ostatniej chwili. W pierwszej kolejności przyjmowani są członkowie sekcji FAN Bike Team [pozostałe osoby mogą się wpisywać na listę chętnych, decyduje kolejność zgłoszeń po 15 maja będziemy kontaktować się z poszczególnymi uczestnikami, w zależności od wolnych miejsc].

ZAPISY:

Agata Kasprzyszak

e-mail: tour@fan.org.pl

tel.: 509 234 755

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl