W pierwszą tegoroczną podróż zapraszamy w rejon województwa pozytywnej energii, kojarzone z kopalniami województwo Śląskie posiada szereg atrakcji. W kwietniu będziemy mieli okazję zwiedzić dwa miasta, Tychy oraz Pszczyna. Zobaczymy między innymi Tyskie Browarium oraz Muzeum Zamkowe wraz z parkiem.

TERMIN: 23 kwietnia 2016 r.

Członkowie Stowarzyszenia, którzy opłacili składkę członkowską do końca lutego, zgłoszą się i opłacą wyjazd do 10 kwietnia otrzymają rabat. Szczegóły po zgłoszeniu mailowym lub telefonicznym. 


Jest to region niezwykle bogaty w zabytki; na tym terenie przyszło na świat, pracowało i żyło wielu sławnych ludzi nauki i sztuki; tutaj swe siedziby mieli książęta z rodu Piastów; tu wreszcie rozegrały się ważne dla Polski i Europy wydarzenia historyczne, po których pamiątki oglądać możemy po dziś dzień. Województwo śląskie zajmuje obszar zróżnicowany pod wieloma względami: geograficznym (stykają się tu tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Śląskiej i Beskidów), gospodarczym (obok Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego znajdziemy tu również tereny typowo rolnicze), kulturowym, etnicznym czy religijnym.

Śląsk, będący częścią opisywanego obszaru, nie zapiera się tradycji przemysłowych; wręcz przeciwnie, jest z nich dumny. Na portalu slaskie.travel opisano niejednokrotnie unikatowe zabytki techniki – warto wybrać się chociażby do sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, aby poczuć dreszczyk emocji i popłynąć łodzią pod ziemią, oglądając cuda strzeżone zazdrośnie przez legendarnego ducha kopalń – Skarbnika.

Nie brak również na Śląsku atrakcji przyrodniczych i rezerwatów przyrody – zainteresowani zapewne chętnie wybiorą się do rezerwatu „Łężczok”, aby podglądać ptaki w ich naturalnym środowisku. Miłośnicy górskich wędrówek dotrą w przepiękne Beskidy, zaś spragnieni strawy duchowej znajdą ją nie tylko w najsłynniejszym polskim sanktuarium – na Jasnej Górze, ale też w innych licznych miejscach pielgrzymkowych rozsianych po całym województwie. Pasjonaci historii naszego kraju wybiorą Zamek w Mirowie, a w wielu muzeach podziwiać będą pamiątki przeszłości.

źródło: www.slaskie.travelTYCHY – zwiedzanie Tyskie Browarium

Tychy przez stulecia były jedną z osad na ziemi pszczyńskiej, na której piwowarstwo miało duże znaczenie już w czasach średniowiecznych. Dobitnie o tym świadczą tradycje warzenia piwa w samej Pszczynie, o czym przypomina położona w samym centrum miasta ulica Piwowarska. Pierwsza wzmianka o istnieniu browaru, należącego do właścicieli Pszczyny, pochodzi z 1629 roku. Funkcjonował on razem z gorzelnią. Produkowano wówczas trzy rodzaje piwa: wysyłkowe, drożdżowe i stołowe. Raczej nie przypominały one ani w smaku ani w wyglądzie dzisiaj znanych nam trunków. Rewolucja nastąpiła w XIX wieku – zmieniła się technologia produkcji piwa, browary z niewielkich manufaktur stawały się dużymi zakładami przemysłowymi. W 1861 roku książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg przekształcił browar w Tychach w nowoczesną fabrykę, budując m.in. młyn, słodownię, warzelnię, suszarnię i lodownię. W ofercie pojawiły się jasne Piwa Książęce. Wkrótce książęcej inicjatywie wyrosła konkurencja – Browar Obywatelski, który wpisał się w tradycje dzisiejszego potentata. Po II wojnie światowej browary upaństwowiono. Obecnie 400-letnią historią warzenia piwa w Tychach szczyci się Kompania Piwowarska SA. Muzeum Piwowarstwa w Tychach było pierwszą tego typu instytucją w Polsce. Oficjalne otwarcie miało miejsce 22 listopada 2004 roku. Ekspozycję umieszczono w dawnym kościele ewangelickim z początku XX wieku. Po powitaniu przez księcia Jana Henryka XI, zwiedzający w ciekawy sposób poznaje wszystkie etapy warzenia, butelkowania i degustacji złocistego napoju. Czeka tutaj wiele multimedialnych atrakcji, w tym projekcja trójwymiarowego filmu. Zainteresowani mogą również wypić szklaneczkę piwa w stylowym pubie. Warto się ponadto wybrać na zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych, w których tradycja dopełnia się nowoczesnością. Na trasie wycieczki znajduje się współczesna linia produkcyjna oraz piękne zabytki architektury przemysłowej, jak np. warzelnia z 1915 roku, bednarnia i smolarnia czy ciekawy budynek dyrekcji. Tyskie Browarium jest jednym z punktów na Szlaku Zabytków Techniki.

Kronika Szlakowa

Niemalże 400 lat – już od tak dawna warzy się w naszym regonie piwo. Za początek istnienia Browaru w Tychach uznaje się rok 1629. Z tyskim browarem związanych jest wiele postaci, które odcisnęły na nim swoje piętno. Wśród nich: Jan Henryk XI Hochberg von Pless – książe pszczyński, któremu browar zawdzięcza swą świetność. Był arystokratą – przemysłowcem, właścicielem kopalni węgla i fabryki celulozy, rozległych dóbr ziemskich i lasów. Browar nazywał perłą pośród swych dóbr; Julius Müller – mistrz browarniany, który w XIX w. wdrożył proces produkcji piwa dolnej fermentacji – popularnego do dziś piwa jasnego; Księżna Daisy – synowa Jana Henryka XI, słynąca ze swej urody, znana na salonach całej Europy.

źródło: www.slaskie.travel


źródło: www.zamek-pszczyna.pl 

PSZCZYNA – zamek wraz z parkiem

Pierwotny zamek został wzniesiony w Pszczynie prawdopodobnie w XI lub XII w., przez książąt piastowskich. Przez pewien czas tutejsze ziemie stanowiły część Małopolski, a od 1178 r. stały się częścią Śląska na skutek podarowania ich przez księcia krakowskiego, Kazimierza II Sprawiedliwego, księciu raciborskiemu, Mieszkowi I Plątonogiemu. Gdy w 1327 r. kolejny z książąt raciborskich, Leszek, zmuszony został do złożenia hołdu królowi Czech, Ziemia Pszczyńska znalazła się w orbicie wpływów naszych południowych sąsiadów. Początek XV w. przynosi pierwsze wzmianki o istnieniu zamku murowanego. Po swym ślubie w 1407 roku, książę raciborski Jan II Żelazny przyznał zamek w dożywotnie użytkowanie swojej małżonce, Helenie, córce księcia litewskiego Korybuta Dymitra. Z jej inicjatywy powstała gotycka budowla, tworząca czworoboczne założenie obronne, z wieżami oraz obwałowaniami i fosą. Warownia zdołała w 1433 roku obronić się przez atakiem husytów. Przez pewien czas zamek stanowił własność książąt cieszyńskich, a następnie (w pierwszych latach XVI w.) rodu Turzo, możnowładców węgierskich. Połowa XVI w. przyniosła nabycie zamku przez ród Promnitzów, w rękach których rezydencja znajdowała się przez ponad dwa stulecia. W drugiej połowie XVI w. przebudowali oni ją w stylu renesansowym, tworząc trójkondygnacyjną budowlę na planie nieregularnego czworoboku, z charakterystycznym dziedzińcem z krużgankami. W 1679 r. budowla została znacznie uszkodzona przez pożar, który strawił skrzydło północne oraz wieżę. Niedługo później dokonano odbudowy. Zamek przebudowywany był także w latach 30-tych XVIII w., gdy nadano mu charakter barokowy i pałacowy. Prace te częściowo wstrzymane zostały przez kolejny pożar. W latach 1765–1846 właścicielami zamku byli książęta Anhalt-Cöthen-Pless, którzy wznieśli tu kolejne budowle, zaś po nich pałac stał się własnością książąt Hochbergów z Książa. Pierwszy z tego rodu posiadacz zamku, Hans Heinrich X, otrzymał w 1850 r. od króla Prus, Fryderyka Wilhelma IV, tytuł księcia na Pszczynie, który stał się tytułem dziedzicznym. Jego syn, Hans Heinrich XI, najdłużej tutaj panujący, dokonał znacznej rozbudowy zamku. Jemu też zawdzięczamy obecny kształt budowli, nawiązujący do architektury francuskiej XVII w. Zamek gościł za jego czasów ważne osobistości, łącznie z cesarzem Niemiec. W 1907 roku, po śmierci ojca tutejsze dobra przejął Hans Henirich XV. Jego żoną była Angielka, Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West, nazywana Daisy i uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet epoki. Podczas I wojny w zamku mieściła się kwatera armii niemieckiej, mieszkał tu także sam cesarz Wilhelm II. Po wojnie i odrodzeniu państwa polskiego, zamek nadal należał do Hochbergów.

Pozytywnie w historii Polski zapisał się ostatni z właścicieli (od 1938 roku), Hans Heinrich XVII, który przyjął obywatelstwo polskie i walczył w polskich siłach zbrojnych na Zachodzie. Rezydencja szczęśliwie przetrwała II wojnę, nie ulegając dewastacji przez wojska niemieckie czy radzieckie, w związku z czym już w 1946 roku utworzono tu muzeum, które obecnie nosi nazwę Muzeum Zamkowego w Pszczynie, prezentujące głównie pałacowe wnętrza i wyposażenie oraz przedmioty z kolekcji Hochbergów. 9 maja 2001 roku, w jednym z pomieszczeń zamku otwarto Gabinet Miniatur, a 12 maja 2009, w gotyckich piwnicach – Zbrojownię.

źródło: www.slaskie.travel

 


 

CENY:

członkowie Stowarzyszenia:

 • 100,00 zł – sekcja TOUR
 • 105,00 zł – pozostałe sekcje

pozostałe osoby:

 • 120,00 zł – pozostałe osoby
 • 110,00 zł – karta rabatowa

Ilość miejsc: 45

W cenę wliczone jest:

 • przejazd w obie strony
 • wstęp i zwiedzanie muzeum w Tychach z przewodnikiem
 • wstęp i zwiedzanie wnętrz zamku w Pszczynie z przewodnikiem
 • ubezpieczenie NNW

PROGRAM [wstępny]:

 • 07.00 – zbiórka na Placu Świebodzkim
 • 07.10 – wyjazd
 • 09.30 – przyjazd pod Tyskie Browarium
 • 10.00 – zwiedzenie obiektu, degustacja
 • 12.30 – przejazd do Pszczyny
 • 13.00 – przyjazd do Pszczyny, czas wolny
 • 14.00 – zwiedzanie z przewodnikiem wnętrz zamku
 • 15.30 – czas wolny
 • 16.30 – zbiórka i wyjazd z Pszczyny
 • 19.00 – przyjazd do Wrocławia

ZAPISY:

Agata Kasprzyszak

 • e-mail: tour@fan.org.pl
 • tel.: +48 509 234 755

WPŁATY:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Raiffeisen Bank Polska S.A., numer konta: 75 1750 0012 0000 0000 3108 6477

z dopiskiem „TOUR – Śląskie” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta.

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl