Drugi długi majowy weekend odwiedzimy Saksonię, między innymi pojedziemy malowniczą trasą wzdłuż Łaby. Zwiedzimy okolice Drezna, a także malowniczo położony Budziszyn.

UWAGA! Ostatnie wolne miejsca na wyjazd!

SZCZEGÓŁY WYJAZDU:

dokładne szczegóły wyjazdu będą jeszcze ustalane, wstępnie planujemy wyjechać ok. 7.00 rano 26 maja. Zaproponowane trasy są orientacyjny i mogą się zmienić. 


DZIEŃ 1: 26 maja 2016 r. – wzdłuż Łaby

 • 06.30 – zbiórka, pakowanie rowerów
 • 07.00 – wyjazd z Wrocławia, pakowanie rowerów
 • 10.00 – przyjazd do Hreńska – na granicy czesko-niemieckiej, po wypakowaniu rowerów przejażdżka do Drezna 

rowerowa ścieżka wzdłuż Łaby /www.youtube.com/

TRASA 1 [ok. 55 km]: wzdłuż Łaby od granicy czesko-niemieckiej do Drezna

Pierwszego dnia wyprawy od razu jedziemy pod granicę czesko-niemiecką i tam zaczynamy naszą 4-dniową przygodę na dwóch kółkach. Pierwsze kilometry wzdłuż Łaby, które będziemy pokonywać stanowi malownicza kraina zwana Szwajcarią Saksońską. Jest to kraina skał i zamków po obu stronach rzeki Łaby. Obszar gęsto zalesiony i bogaty w fantastycznie ukształtowane formy skalne. Część regionu ma status parku narodowego. Skały nie są wysokie (300 – 500 m n.p.m.), ale ich poszarpanie i stworzenie przez wieki naturalnych samotnych ostańców tworzy unikatowy krajobraz. Następnie jadąc wzdłuż rzeki można zauważyć potężną Twierdzę Königstein, która stanowi największą twierdzę górską w Europie z XIII w. (nigdy nie zdobytej), położonej na płaskowyżu wznoszącym się 247 m nad poziom Łaby. W drodze do Drezna zobaczymy jeszcze m.in. majestatyczny Zamek Sonnenstein, zabytkowy Ratusz w Pirnie oraz Pałac w Pillnitz. Trasa wzdłuż Łaby to przede wszystkim miejsce słynące z produkcji rodzimego wina, stąd też nazwa tego szlaku „Saksoński Szlak Winny”.


DZIEŃ 2: 27 maja 2016 r. – wzdłuż Łaby cd

 • 07.00 – pobudka
 • 08.00 – śniadanie
 • 09.00 – wyjazd

TRASA 2 [ok. 60 km]: wzdłuż Łaby z Drezna do Riesy

Drugiego dnia wyprawy kontynuujemy wojaże wzdłuż malowniczej Łaby. Wyruszamy z Drezna w kierunku północno-zachodnim. Po kilku kilometrach odwiedzamy miejscowość Radebeul. W świecie to miejsce znane jest z upraw winnej latorośli, muzeum poświęconemu twórczości Karola Maya oraz kolejki wąskotorowej Radebeul–Radeburg. Z uwagi na uroki krajobrazu i łagodny klimat zwane jest czasami „Saksońską Niceą” przy „Saksońskim Szlaku Wina”, o którym już wspominaliśmy.

Kolejnym naszym przystankiem będzie Miśnia, która słynie przede wszystkim z produkcji wina oraz porcelany miśnieńskiej. W mieście znajduje się jeszcze wiele cennych zabytków, w tym: Katedra św. Jana i św. Donata z XIII w., zamek biskupi Albrechtsburg z XV w., pałac Siebeneichen z XVII w. oraz Ratusz.

Naszym docelowym punktem tego dnia będzie miejscowość Riesa. Po zasłużonym odpoczynku wracamy z powrotem busem do naszej bazy w Dreźnie.


DZIEŃ 3: 28 maja 2016 r. – pętla po okolicy

 • 07.00 – pobudka
 • 08.00 – śniadanie
 • 09.00 – wyjazd

TRASA 3 [ok. 65 km]: północna pętla [Moritzburg, Radeberg, Drezno]

Tego dnia po ponownej wizycie w Radebeul kierujemy się na północ w stronę Moritzburga, gdzie znajduje się jeden z licznych niemieckich zamków na wodzie. Barokowy Zamek składa się ze czterech skrzydeł, z których każde uwieńczone jest wieżą. Cała budowla znajduje się podwyższeniu, które sprawia wrażenie podestu. Liczne wyspy, świecąca żółta farba jak i kompleks ogrodowy w południowej części, na którego końcu usytuowany jest Fasanenschlösschen (mały pałacyk przy którym znajduje się bażanteria), sprawiają niezwykłe wrażenie.

Następnie kierujemy się w stronę miejscowści Radeberg, gdzie znajduje się tajemniczy Zamek Klippenstein, w którym mieści się obecnie muzeum z licznymi wystawami stałymi oraz czasowymi. Okazyjnie odbywają się tu także rozmaite imprezy. Miasto Radeberg znane jest również z bardzo popularnego w Saksonii piwa „Radeberger”. Można tutaj odwiedzić także Teatr Piwny, który jest pierwszym saksońskim teatrem zabawiającym w swoim dialekcie i zapewnia prawdziwą rozrywkę. Ten prywatny teatr znajduje się na Cesarskim Dworze (niem. Kaiserhof) przy ul. Hauptstraße i oferuje swoim gościom aż 264 miejsc. W drodze powrotnej do Drezna będzie można podziwiać las Dresdner Heide. Zatem z wycieczki zadowoleni będą nie tylko miłośnicy złotego trunku, ale także wielbiciele historii i natury.


DZIEŃ 4: 29 maja 2016 r. – w kierunku Budziszyna

 • 07.00 – pobudka
 • 08.00 – śniadanie
 • 09.00 – wyjazd

TRASA 4 [ok. 65 km]: z Drezna do Budziszyna

Ostatniego dnia rozstajemy się z Dreznem i jedziemy wspólnie w kierunku Stolpen, gdzie znajduje się zamek z XII w., w którym przez 49 lat więziona była hrabina Cosel. Niegdyś był rezydencją biskupów miśnieńskich. W 1559 r. przeszedł w posiadanie saksońskiego księcia elektora Augusta. Następnie w 1675 r. został przebudowany i stał się twierdzą. Od 1874 r. znajduje się w nim muzeum.

Po chwili odpoczynku jedziemy do miejscowości Bischofswerda, gdzie wśród bardziej interesujących budynków są kościół i ratusz zbudowane wg projektu Gottloba Friedricha Thormeyera. Ostatnim przystankiem wyprawy do Saksonii będzie Budziszyn, który jest historyczną stolicą Górnych Łużyc i centrum kulturalnym Łużyczan. Niewątpliwie do atrakcji miasta można zaliczyć m.in. starówkę, Muzeum Serbołużyckie, gotycki zamek Ortenburg, Ratusz, Krzywą Wieżę, Katedrę św. Piotra, Niemiecko-Łużycki Teatr Narodowy oraz wiele innych.


PLAN WYJAZDU JEST ORIENTACYJNY I MOŻE ULEC NIECO ZMIANIE


CENNIK

 • 750,00 zł – członkowie sekcji FAN Bike Team
 • 800,00 zł – członkowie Stowarzyszenia
 • 900,00 zł – pozostałe osoby
 • 850,00 zł – posiadacze karty rabatowej

W CENIE:

 • 3x noclegi w Dreznie
 • przyjazd busem z przyczepką rowerową dostosowaną do przewiezienia rowerów na trasie całej trasie oraz w trakcie wyjazdu dowóz na wybrane etapy
 • opieka profesjonalnych opiekunów na trasie oraz serwisanta
 • w awaryjnych sytuacjach zabezpieczenie w formie busa dla osób, które nie będą w stanie pokonać danego dnia trasy rowerowej

UWAGA! Wyżywienie jest we własnym zakresie, w miejscu noclegów jest możliwość wykupienia śniadań [7,5 euro]. W pobliżu miejsca noclegowego są również restauracje.


Ilość miejsc jest ograniczona do 20 osób, potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zaliczki w kwocie 300,00 zł [najpóźniej do 30 marca 2016 roku]. W przypadku zgłoszenia się w późniejszym terminie zaliczkę należy wpłacić w ciągu 5 dni!

Pozostałą kwotę należy wpłacić do 10 maja 2016.

W przypadku osób zapisujących się na więcej niż jeden wyjazd kilkudniowy prosimy o indywidualny kontakt w celu ustalenia terminów wpłat.


UWAGA! Wszystkie szczegóły dotyczące zasad zapisów są dostępne w REGULAMINIE.

ZAPISY:

Do 12 marca 2016 pierwszeństwo w zapisach mają członkowie sekcji FAN Bike Team [z opłaconą składką], osoby nie należące do Stowarzyszenia mogą się zgłaszać i według kolejności zgłoszeń będziemy zapisywać chętne osoby w miarę wolnych miejsc.

Agata Kasprzyszak

 • e-mail: tour@fan.org.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • tel.: +48 509 234 755

Wpłaty należy wpłacać na konto naszego Stowarzyszenia:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

nr konta: 75 1750 0012 0000 0000 3108 6477 z dopiskiem: „ROWEROWE DREZNO” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta.

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl