Pierwszy majowy długi weekend proponujemy spędzić w Kostrzynie nad Odrą. Czterodniowy pobyt w tych okolicach spędzimy podróżując głównie po niemieckich rowerowych trasach.

UWAGA! Ostatnie wolne miejsca na wyjazd!

SZCZEGÓŁY WYJAZDU:

dokładne szczegóły wyjazdu będą jeszcze ustalane, wstępnie planujemy wyjechać ok. 7.00 rano 30 kwietnia. Zaproponowane trasy są orientacyjny i mogą się nieco zmienić.


DZIEŃ 1: 30 kwietnia 2016 r. – Park Narodowy Ujścia Warty

 • 06.30 – zbiórka, pakowanie rowerów
 • 07.00 – wyjazd z Wrocławia
 • 11.00 – przyjazd do Kostrzyna nad Odrą, po wypakowaniu rowerów przejażdżka

TRASA 1 [ok. 55 km]: pętla wokół Parku Narodowego Ujście Warty przez Witnicę i Słońsk

Park Narodowy Ujścia Warty /www.youtube.com/

Pierwszego dnia wyprawy zwiedzamyKostrzyn nad Odrą. Do szczególnych walorów zabytkowych tego miasta należy zaliczyć m.in. zespół fortyfikacji wzniesionych i użytkowanych pomiędzy XV a XX w. Obecnie teren twierdzy przedzielony jest granicą polsko-niemiecką, przy czym większość obiektów dawnej twierdzy znajduje się po stronie polskiej. Turystycznie wykorzystany jest jedynie Fort Gorgast znajdujący się w Niemczech oraz Bastion FilipBrama Chyżańska i Brama Berlińska (będące elementami składowymi miasta-twierdzy) po stronie polskiej

Na dwóch kółkach przez polder północny – jest to ścieżka rowerowa o długości ok. 30 km. Trasa ścieżki prowadzi przez rozległe łąki Polderu Północnego, jednego z trzech obwodów ochronnych Parku Narodowego „Ujście Warty”. Jest dostępna przez cały rok. Ma charakter przyrodniczo-historyczny. Wybierając się na ścieżkę, można się zaopatrzyć w kieszonkowy przewodnik dostępny w siedzibie Parku Narodowego „Ujście Warty”. Na trasie umieszczono sześć wiat turystycznych, w tym dwie na 20 osób. Przy ścieżce znajdują się 2 wieże widokowe oraz platforma widokowa.

Dojazd: od Witnicy drogą w kierunku Lemierzyc (droga do promu). Na ścieżce znajduje się 20 przystanków, każdy wyposażony w tablicę informacyjną. Przy trasie usytuowane są punkty edukacyjne: „Stara Warta”, „Śluza” i „Niwka” (tablice informacyjne, ławki). Na ścieżce prowadzone są również zajęcia edukacyjne. Grupy korzystające z tych zajęć mają do dyspozycji 20 rowerów. W części południowej PN znajduje się tzw. Ptasi Szlak, biegnący betonową drogą (tzw. betonówka) ze Słońska.

 • 20.00 – wieczorek zapoznawczy

DZIEŃ 2: 1 maja 2016 r. – Cedynia

 • 07.00 – pobudka
 • 08.00 – śniadanie
 • 09.00 – wyjazd

TRASA 2 [ok. 65 km]: z Kostrzyna nad Odrą do Cedynii

Drugiego dnia wyprawy naszym punktem docelowym będzie miejscowość Cedynia, która przede wszystkim ma wymiar historyczny. To na przedmieściach tego miasteczka w 972 r. rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami Mieszka I a margrabiego Hodona. Ślady historii można do dziś zobaczyć m.in. w Muzeum Regionalnym, gdzie znajdują się cenne eksponaty.

Do Cedyni poruszać się będziemy wydzielonym szlakiem rowerowym po stronie niemieckiej wzdłuż Odry tj. Oder-Neisse Radweg. Po obu stronach będzie można obserwować malownicze krajobrazy nadodrzańskich rezerwatów fauny i flory.


DZIEŃ 3: 2 maja 2016 r. – północny Spreewald

 • 07.00 – pobudka
 • 08.00 – śniadanie
 • 09.00 – wyjazd

TRASA 3 [ok. 70 km]: z Beeskow do Lübben wzdłuż Szprewy

Beeskow /www.youtube.com/ 

Kontynuujemy trasę wzdłuż malowniczej Szprewy. Tym razem jedziemy przeciwnie do nurtu rzeki, aby zahaczyć o północne rubieże magicznego Spreewaldu.

Naszym punktem docelowym jest niemiecki Lubin, w którym mieliśmy okazję próbować przepysznych ogórków w czasie zeszłorocznej wycieczki po Spreewaldzie.


DZIEŃ 4: 3 maja 2016 r. – rowerowy Szlak Odra-Nysa

 • 07.00 – pobudka
 • 08.00 – śniadanie
 • 09.00 – wyjazd

TRASA 4 [ok. 45 km]: z Kostrzyna do Słubic wzdłuż szlaku „Oder-Neisse Radweg”

Rowerowy szlak „Oder-Neisse” /www.youtube.com/

Ostatniego dnia wyprawy będziemy poruszać się w kierunku południowym zgodnie z rowerowym szlakiem Oder-Neisse Radweg wyznaczonym po stronie niemieckiej. Podczas jazdy będziemy obserwować przede wszystkim wspaniałą przyrodę oraz świetnie rozwiniętą infrastrukturę rowerową. Naszym celem będą niemiecki Frankfurt i polskie Słubice. Przede wszystkim warto odwiedzić stare hanzeatyckie miasto Frankfurt nad Odrą. O jego wielkiej przeszłości świadczą potężne zabytkowe budowle w stylu północnoniemieckiego gotyku, takie jak ratusz czy kościół mariacki. Po wizycie w Niemczech przejeżdżamy mostem granicznym (gdzie oczywiście zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcie) na stronę polską, skąd już busem wracamy do stolicy Dolnego Śląska.

 • 15.00 – wyjazd ze Słubic, pakowanie rowerów
 • 19.00 – przyjazd do Wrocławia

PLAN WYJAZDU JEST ORIENTACYJNY I MOŻE ULEC NIECO ZMIANIE


CENNIK

 • 450,00 zł – członkowie sekcji FAN Bike Team
 • 500,00 zł – członkowie Stowarzyszenia
 • 600,00 zł – pozostałe osoby
 • 550,00 zł – posiadacze karty rabatowej

W CENIE:

 • 3x noclegi – Kostrzyn nad Odrą
 • przyjazd busem z przyczepką rowerową dostosowaną do przewiezienia rowerów na trasie całej trasie oraz w trakcie wyjazdu dowóz na wybrane etapy
 • opieka profesjonalnych opiekunów na trasie oraz serwisanta
 • w awaryjnych sytuacjach zabezpieczenie w formie busa dla osób, które nie będą w stanie pokonać danego dnia trasy rowerowej

UWAGA! Wyżywienie jest we własnym zakresie, będziemy mieli dostępne do własnego użytku kuchnię oraz miejsce na grilla/ognisko. W pobliżu miejsca noclegowego są sklepy spożywcze.


Ilość miejsc jest ograniczona do 20 osób, potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zaliczki w kwocie 300,00 zł [najpóźniej do 30 marca 2016 roku]. W przypadku zgłoszenia się w późniejszym terminie zaliczkę należy wpłacić w ciągu 5 dni!

Pozostałą kwotę należy wpłacić do 15 kwietnia 2016.

W przypadku osób zapisujących się na więcej niż jeden wyjazd kilkudniowy prosimy o indywidualny kontakt w celu ustalenia terminów wpłat.


UWAGA! Wszystkie szczegóły dotyczące zasad zapisów są dostępne w REGULAMINIE.

ZAPISY:

Do 12 marca 2016 pierwszeństwo w zapisach mają członkowie sekcji FAN Bike Team [z opłaconą składką], osoby nie należące do Stowarzyszenia mogą się zgłaszać i według kolejności zgłoszeń będziemy zapisywać chętne osoby w miarę wolnych miejsc.

Agata Kasprzyszak

 • e-mail: tour@fan.org.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • tel.: +48 509 234 755

Wpłaty należy wpłacać na konto naszego Stowarzyszenia:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

nr konta: 75 1750 0012 0000 0000 3108 6477 z dopiskiem: „ROWEROWE POGRANICZE” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta.

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl