Zapraszamy na jednodniową wycieczkę do Pragi, którą organizujemy w dniu 12 grudnia 2015 roku. Praga to jedna z najpiękniejszych stolic w Europie i warto skorzystać z atrakcyjnej oferty. Jest to okazja, by zobaczyć atrakcje tego miasta i zakochać się w nim. Zobaczymy najważniejsze zabytki i atrakcje. Tego dnia odwiedzimy również Jarmark Świąteczny.

Praga (Praha) – jedno z najpiękniejszych miast Europy i świata, corocznie odwiedzane przez miliony turystów, dziś otwiera się przed Państwem. Nazwa miasta wywodzi się od czeskiego słowa práh, które oznacza próg domu i jest związana z legendą o Libuszy. Ja tłumaczę sobie, że ten próg jest symbolem gościnności i otwartości na turystów zagranicznych tego wspaniałego i jakże pięknego miasta. Praga zwana też jest „Złotą Pragą„, „miastem stu wież„, „złotym okrętem na Wełtawie„, „Matką Miast” lub „Sercem Europy„, a jej bogata historia ukazuje się każdemu turyście w postaci romańskich, gotyckich, renesansowych, barokowych i klasycystycznych budowli. Miasto, swoim urokiem i klimatem czaruje zarówno turystów jak i jego rdzennych mieszkańców.


RAMOWY PLAN WYCIECZKI – wersja pierwsza:

 • Strahov (klasztor Norbertanów) – klasztor na Strahovie założony został na początku XII wieku przez Władysława  II, który podarował go norbertanom. Obiekt, obecnie reprezentujący styl barokowy z drugiej połowy XVII wieku, należy do najstarszych budowli romańskich w Europie. Znajdują się tutaj szczątki św. Norberta, założyciela zakonu norbertanów. W klasztorze do dnia dzisiejszego zachowała się cenna biblioteka z licznymi średniowiecznymi, iluminowanymi rękopisami, mapami, globusami i arkuszami graficznymi. Galeria obrazów na Strahovie reprezentuje jeden z najważniejszych, średniowiecznych zbiorów klasztornych malarstwa średniowiecznego.
 • Hradczany z Loretą, Hrad (zamek królewski, z wejściem do  neogotyckiej części katedry) – w XIV w. powstała „królewska” dzielnica na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy w Pradze. W jej skład wchodzi kompleks zamku królewskiego (założonego w IX wieku), bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem oraz, budowana przez 6 stuleci, katedra św. Wita. Jej elementami są także: całe b. miasto Hradczany włącznie z obszarem zajmowanym przez Loretę oraz dzielnicę Nowy Świat (Nový Svět).
  • Zamek Królewski – zamek na Hradczanach, (cz. Pražský hrad) to zamek w Pradze w dzielnicy Hradczany istniejący już od najstarszych dziejów Pragi, dawna siedziba królów czeskich
  • Loreta – kompleks barokowych budynków sakralnych usytuowany na Hradczanach
  • Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha – siedziba arcybiskupów praskich. Mieści się na wzgórzu zamkowym Hradczany w Pradze. Jeden z cenniejszych przykładów architektury dojrzałego gotyku w Europie środkowej. Zawiera cenne dzieła sztuki rzeźby i malarstwa od XIV-XX w. Jest historycznym panteonem narodowym narodu czeskiego, tu spoczywają władcy Czech, przechowywane są tutaj insygnia koronacyjne królów czeskich w tym Korona Świętego Wacława.
 • Mala Strana (ogród Wallensteina – możliwość darmowego wejścia do  pałacu) – Pałac Waldsteina to jeden z największych w mieście, którego budowę rozpoczęto w 1621. Albrecht von Wallenstein, dowódca wojsk cesarskich, wyburzył na zakupionym przez siebie terenie 25 domów, aby wznieść rezydencję godną jego rangi. W pałacu mieści się obecnie czeski senat. Równie efektowne są ogrody (Valdštejnská zahrada) ze sztucznymi grotami skalnymi.
  • Malostranské náměsti – centralny punkt Małej Strany. Obecnie ruchliwy przystanek tramwajowy, do 1919 znajdował się tutaj pomnik feldmarszałka Radetzky’ego, obecnie w lapidarium. Na środku rynku wznosi się potężny barokowy kościół św. Mikołaja z 1735, z którego kopuły roztacza się widok na zabytkowe dzielnice Pragi.
  • Barokowy kościół św. Mikołaja z XVIII wieku na – barokowy kościół w Pradze w dzielnicy Malá Strana, na Rynku Małostrańskim.
  • Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej   – Kościół praski na Małej Stranie. Zbudowany przez niemieckich luteranów w latach 1611-13. Po zwycięstwie katolików pod Białą Górą świątynia przeszła w ręce karmelitów. Aktualny wygląd zewnętrzny pochodzi z roku 1644, natomiast wystrój wnętrza z początku XVIII w.
 • Most Karola – powstały w XIV wieku na miejscu starszego mostu Judyty. Most Karola (czes. Karlův most, niem. Karlsbrücke) – most na Wełtawie w Pradze czeskiej łączący dzielnice Malá Strana i Staré Město, będący jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta Most ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Jego 17 łęków spoczywa na 15 filarach. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Początkowo nazywano go Kamiennym lub Praskim Mostem. Nazwa Most Karola przyjęła się dopiero od mniej więcej 1870 roku. Do 1741 roku był jedynym mostem na Wełtawie. Most jest obecnie otwarty tylko dla ruchu pieszego, choć dawniej kursował po nim tramwaj konny, w latach 1905-1908 tramwaj elektryczny, a do 1965 normalny ruch samochodowy.
 • Rynek staromiejski – najbardziej reprezentacyjny plac miasta. Od XI wieku targowisko miejskie, miejsce wielu ważnych dla Pragi wydarzeń. Rynek otaczają kilkusetletnie kamienice, reprezentujące głównie barok, ale często pochodzące z okresu średniowiecza. Na rynku znajduje się pomnik Jana Husa, odsłonięty w 1915 oraz ratusz staromiejski, którego początki sięgają XIV wieku. Z powodów finansowych nie powstał nowy budynek, lecz rozbudowano istniejący dom, do którego dobudowano w późniejszym okresie następne oraz wieżę w kształcie klina. W maju 1945 ratusz został częściowo zniszczony przez wycofujących się Niemców (jako jeden z nielicznych obiektów w mieście) – wieżę odbudowano, lecz po neogotyckim skrzydle wschodnim pozostał jedynie niewielki fragment. Na wieży ratusza znajduje się ruchomy zegar astronomiczny „Orloj” z XV wieku.
 • Plac Wacława – założony w 1348 roku Plac Wacława (Václavské náměstí) jest najtłumniej odwiedzanym przez turystów miejscem na Nowym Mieście. Jeśli być ścisłym to nie jest to w zasadzie plac, a bardzo szeroki bulwar ciągnący się od ulicy Na Prikope do Wilsonowej, gdzie podziwiać można gmach Muzeum Narodowego.

Uwaga! Katedra Św. Wita, Zamek Królewski, Bazylika Św. Jerzego są dodatkowo płatne we własnym zakresie – ok. 300Kc według CENNIKA.

Tego dnia będzie możliwość zwiedzenia Jarmarku Świątecznego. Będzie to dobra okazja do zakupu prezentów świątecznych, spróbowania regionalnych potraw i spędzenia czasu w świątecznej atmosferze.


CENY:

 • członkowie FAN – 105 zł
 • pozostali – 115 zł

Ilość miejsc: 50

W cenę wliczone jest:

 • przejazd w obie strony
 • przewodnik po Pradze
 • ubezpieczenie

Uwaga! Dla chętnych Katedra Św. Wita, Zamek Królewski, Bazylika Św. Jerzego są dodatkowo płatne we własnym zakresie – ok. 300Kc według CENNIKA.

PROGRAM [wstępny]:

 • 05.00 – zbiórka na Placu Świebodzkim
 • 05.10 – wyjazd
 • ok. 10.15 – przyjazd do Pragi
 • 10.30 – rozpoczęcie zwiedzania
 • ok 18.00 – wyjazd do Wrocławia 

ZAPISY:

Agata Kasprzyszak

 • e-mail: tour@fan.org.pl
 • tel.: +48 509 234 755

WPŁATY:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Nr konta: BZ WBK 82 1090 1522 0000 0001 1322 2027

z dopiskiem w zależności od wybranej opcji „TOUR – Praga” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta.