III Wrocławskie Igrzyska Seniorów, pełne ciekawych dyscyplin i sportowych emocji dobiegły końca . Udział w zawodach wzięło ponad 100 osób w wieku 50+. Większość zawodników nie była nam obca, gdyż brała udział w poprzednich edycjach Senioriady. Wśród zawodników panowała przyjazna atmosfera oraz widać było mocną integrację poprzez wzajemne wsparcie i kibicowanie.  Swoją kondycję fizyczną i psychiczną oraz szeroki potencjał sportowy  seniorzy mogli zaprezentować poprzez start w wybranych konkurencjach, a było ich pięć.

Memoriada (22.09.2015)

Udział wzięło 10 osób. Wśród uczestników znalazły się same kobiety. Poza wykładem i ćwiczeniami z doskonalenia pamięci, panie miały za zadanie zapamiętać znajdujące się na karcie wyrazy oraz przypisane do nich miejsca. Za każde słowo umieszczone pod prawidłową liczbą otrzymywały punkt. Az trzy panie miały po 14 pkt. (odpowiedni wyraz na odpowiednim miejscu), dlatego o rozstrzygnięciu zadecydowało drugie kryterium – czyli ile wyrazów w sumie zapisały. Tak też klasyfikacja wygląda następująco:

I miejsce    p. Hanna Modzelewska = 14 pkt. (19 wyrazów)

II miejsce    p. Iwona Szabarkiewicz = 14 pkt. (18 wyrazów)

III miejsce    p. Krystyna Kielawa = 14 pkt. (14 wyrazów)

Turniej piłki nożnej (26.09.2015)

Turniej piłki nożnej odbył się przy WCT Spartan na boisku przy ul. Krajewskiego. W tym roku w nieco okrojonym składzie, do rywalizacji przystąpiły dwie drużyny sześcioosobowe: Łany i Pogoń Wrocław. Pomimo małej frekwencji nie brakowało jednak ducha walki. Piłka 8 razy lądowała w siatce, z czego aż 7 goli zdobyła drużyna Pogoń Wrocław. Mimo dużej straty drużynie Łany udało się na koniec meczu umieścić piłkę w światło bramki zamykając spotkanie wynikiem 7:1. Najlepszym strzelcem okazał się być zawodnik z nr 10 grający w niebieskich strojach z Pogoni Wrocław. Zawodnik ten otrzymał upominek od współorganizatora turnieju WCT Spartan, podobnie jak strzelec honorowej bramki z drużyny Łany, która grała w żółtych strojach.

Bieg, nordic walking (4.10.2015)

Po tygodniowej przerwie od ostatniej konkurencji Seniorzy ponownie stawili czoła kolejnym dyscyplinom organizowanym z racji trwających Wrocławskich Igrzysk Seniora. Tym razem swoją sprawność fizyczną i kondycję seniorzy mogli sprawdzić w biegu oraz marszu z kijami. Trasa była jednakowa dla obu konkurencji – składała się z trzech pętli i wynosiła łącznie 3270m. Zarówno start jak i meta były przy małej fontannie (naprzeciwko wejścia do Hali Stulecia). Trasa kierowała do Parku Szczytnickiego, w którym zawodnicy zawracali na drewnianym mostku, a następnie okrążała dużą fontannę na pergoli. Jako pierwsi wystartowali zawodnicy nordic walking, których łącznie było 23 osoby, w tym 13 kobiet i 10 mężczyzn. W ogólnej klasyfikacji wśród panów najszybszy był p. Andrzej Szcześniak z wynikiem 22:24:91, zaś wśród pań podobnie jak w zeszłym roku zwyciężyła p. Jadwiga Fidorska z czasem 24:23:27. Najstarszym uczestnikiem startującym w tej dyscyplinie był pełen energii 84 letni p. Leszek Kramer, który w swojej kategorii wiekowej co prawda nie miał przeciwników, ale spośród wszystkich uczestników zajął wysokie 5 miejsce.

Jako kolejni wystartowali biegacze, których łącznie było 11 osób, w tym zaledwie 2 kobiety. Pierwszy na mecie znalazł się p. Tadeusz Marcinkiewicz z czasem 13:14:35, zaś wśród pań szybsza okazała się być p. Irena Sikorska uzyskując czas 19:25:62. Warto podkreślić, że wśród seniorów znalazło się dwóch śmiałków (p. Andrzej Szcześniak i p. Bronisław Dykas), którzy startowali w obu konkurencjach, które, co ważne, odbyły się jedna po drugiej! Takiej kondycji i energii z pewnością może pozazdrościć nie jeden 18nasto latek.

BIEG – WYNIKI

NORDIC WALKING – WYNIKI

Turniej szachowy (5.10.2015)

Nowy tydzień seniorzy rozpoczęli w Kinie Nowe Horyzonty gdzie rozegrali turniej szachowy. O godzinie 15 na holu  przy szachownicach zasiadło 12 uczestników, w tym jedna kobieta. Turniej trwał 7 rund po 15 minut każda. Pełne skupienia i emocji partie trwały łącznie ponad 3 godziny i interesowały coraz to większe liczby widzów, którzy tego dnia odwiedzali kino. Wśród uczestników znaleźli się zarówno tytułowani szachiści, jak i amatorzy, jednak patrząc na rozgrywki wszyscy byli sobie równi. Pierwsze miejsce zajął p. Romuald Jankiewicz z ilością 6 pkt. Drugie miejsce posiadł p. Gwidon Zajączkowski zaś tuż za nim, przegrywając zaledwie w małych punktach, znalazł się p. Arseniusz Grzelak.

 WYNIKI

Zawody pływackie (06.10.2015r.)

Dnia 6.10.015r. (wtorek) we Wrocławskim Centrum SPA przy ul. Teatralnej seniorzy w ramach Senioriady mieli przyjemność startować w zawodach pływackich. Do rywalizacji przystąpiło 16 osób, w tym 7 kobiet i 9 mężczyzn. Po wcześniejszej rejestracji, otrzymaniu pakietu startowego z koszulką „Aktywnego Seniora” zawodnicy powoli kierowali się do szatni, mentalnie przygotowując się do startu. Każdy z uczestników miał za zadanie pokonać dystans 50m dowolnie wybranym przez siebie stylem pływackim w jak najkrótszym czasie. Wśród zawodników znaleźli się zarówno byli zawodnicy klubów pływackich jak i amatorzy tej dyscypliny. Pełni emocji i entuzjazmu seniorzy kibicowali sobie wzajemnie ale i jednocześnie nerwowo kontrolowali swoje wyniki względem rywali. Najszybsza na wyznaczonym dystansie okazała się być p. Joanna Tatarek uzyskując bardzo dobry czas 00:39:46. Wśród panów o pierwszym miejscu w klasyfikacji ogólnej zadecydowały, podobnie jak w zeszłym roku, setne sekundy. Tym razem p. Janusz Chyla uzyskując wynik 00:43:76 ustąpił pierwszego miejsca p. Aleksandrowi Szałajko (00:43:46). Zawodnicy prezentowali wysoki poziom pobijając swoje własne wyniki z zeszłorocznej Senioriady. Najstarszy uczestnik zawodów pływackich miał 83 lata.

WYNIKI

Turniej w kręgle (11.10.2015r.)

Niedzielnego popołudnia seniorzy przystąpili do ostatniej konkurencji organizowanej w ramach Wrocławskich Igrzysk Seniora. Tego dnia do strefy spotkań Creator przybyły prawdziwe tłumy osób chętnych do gry w kręgle. O godzinie 14.00 rozpoczął się turniej drużynowy, w którym rywalizowało ze sobą pięć zespołów pięcioosobowych. Na początku gry sytuacja na torach wyglądała różnie. Dla jednych pierwsze rzuty kulą okazywały się trudne do opanowania, zaś dla drugich od razu bardzo celne. Z następnymi kolejkami rzuty były coraz bardziej precyzyjne ku uciesze seniorów, których znaczna większość deklarowała, że w kręgle gra pierwszy raz w życiu. Atmosfera była bardzo gorąca i emocjonująca, a radość ze zbicia wszystkich 10 pionków za pierwszym razem ogromna! Drużynowy turniej w kręgle wygrał zespół grający na torze nr 4 reprezentujący Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Wrocław – Fabryczna. Zwycięska drużyna zdobyła aż 325pkt. Po godzinnej grze drużynowej, o godzinie 15.00 rozpoczął się turniej indywidualny. Do konkurencji przystąpiło aż 29 osób, w tym 16 mężczyzn i 13 kobiet. Ponownie na kręgielni zagościły wielkie emocje. Część osób kontynuowała swoją passę, grając uprzednio w turnieju drużynowym. Najlepszy w ogólnej klasyfikacji, jak i wśród panów okazał się być p. Bernard Nowak z ilością 125 pkt., zaś wśród kobiet p. Halina Kunecka kończąca grę z 81 punktami.

WYNIKI

Finał Senioriady (12.10.2015r.)

O godzinie 17.30 w Centrum Sektor 3 odbyło się uroczyste zakończenie trzecich Wrocławskich Igrzysk Seniora. Na finał przybyła duża liczba zawodników startujących w poszczególnych konkurencjach sportowych. Część uczestników przybyła również z osobami towarzyszącymi. Ogółem na finale było blisko 80 osób, wypełniając salę konferencyjną po brzegi. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego świętowania przy torcie, kawie i herbacie. Po wspólnym ucztowaniu i dyskusjach na temat minionych przeżyć sportowych, seniorzy zajęli miejsca i w napięciu oczekiwali na rozpoczęcie dekoracji i nagradzania. Zwycięzców z poszczególnych dyscyplin wyczytywał organizator Senioriady i dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Promocji Sportu FAN – Marcin Spitalniak, zaś medale i nagrody od sponsorów wręczała koordynatorka Wrocławskich Dni Seniora – Małgorzata Jamróz. Ponad to każdy zwycięzca był nagradzany głośnymi brawami od pozostałych seniorów, mających wyraz podziwu i najszczerszych gratulacji. Nie brakowało czasu na wspólne zdjęcia, jak i losowanie upominków wśród wszystkich przybyłych tego dnia uczestników Senioriady. Główną nagrodę, jaką był aparat fotograficzny Fuji L55 wylosowała pani Elżbieta Szulc, natomiast 2 dniowy pobyt dla 2 osób w Willi Pod Gwiazdami w Kudowie Zdrój wygrała pani Irena Bukowska oraz otrzymał najstarszy z uczestników Senioriady 84-letni p. Leszek Kramer, który zresztą tego dnia obchodził swoje urodziny, podobnie jak jeszcze jedna z obecnych pań. Wspólne śpiewanie 100 lat i końcowe zdjęcie wszystkich zawodników było pięknym zwieńczeniem kolejnej edycji Senioriady.

Ciekawostki:
 1.    Niektórzy z seniorów startowali również w Igrzyskach Seniorów organizowanych w Krakowie, zdobywając medale.
 2.    Na finale senioriady doszło do spotkania po latach. Jedna pani z jednym panem dawno się nie widzieli, a kiedyś wspólnie chodzili na ściankę wspinaczkową.
 3.    Padła konkretna prośba od seniora, aby w przyszłym roku zorganizować turniej w warcaby.

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl