26 i 27 września na Wyspie Słodowej będzie można skorzystać z porad lekarzy specjalistów, psychologów, pedagogów, logopedów, dietetyków i fizjoterapeutów. W programie także ciekawe pokazy, peleton rowerowy, akcja honorowego oddawania krwi, liczne stoiska partnerów sportowych, zdrowotnych i edukacyjnych, a to wszystko w ramach Wrocławskich Dni Promocji Zdrowia, które odbędą się we Wrocławiu już po raz dziewiąty.

Celem Wrocławskich Dni Promocji Zdrowia jest nie tylko edukacja zdrowotna mieszkańców, ale także motywowanie ich do dbania o swoje zdrowie na co dzień. „Kampania w jednym miejscu gromadzi lekarzy i specjalistów z różnych dziedzin. To okazja, aby ocenić swój stan zdrowia, a w przypadku niepokojących objawów zaplanować dalsze postępowanie” – zachęca Joanna Nyczak, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, organizator Wrocławskich Dni Promocji Zdrowia.

Bezpłatne badania

Lekarze oraz specjaliści odpowiedzą na pytania dotyczące profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, chorób nowotworowych, cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych oraz promocji zdrowia psychicznego i profilaktyki uzależnień. Na Wyspie Słodowej prowadzone będą m.in. badania kardiologiczne dzieci i dorosłych, pomiary glukozy,  pomiary tkanki tłuszczowej i cholesterolu, badanie stóp, badania USG tarczycy. 

Nie zabraknie porad dotyczących zdrowego stylu życia i odżywiania. Będzie można zapoznać się z zasadami prawidłowego żywienia, skorzystać z konsultacji dietetycznych, psychodietetycznych i trenerskich, zbadać skład ciała, określić swój wiek metaboliczny oraz wskaźnik BMI. W ramach profilaktyki chorób kręgosłupa odbędą się warsztaty skierowane do osób pracujących w pozycji siedzącej, podczas których specjaliści wskażą najczęściej popełniane błędy ruchowe oraz pokażą, jakie ćwiczenia należy wykonywać.

Młode mamy zapraszamy na bezpłatne konsultacje laktacyjne. Natomiast wykwalifikowane pielęgniarki i położne udzielą porad z zakresu prawidłowego rozwoju dziecka w okresie prenatalnym, przygotowania do porodu i opieki nad noworodkiem/ niemowlęciem, a także profilaktyki chorób wieku dziecięcego.

Specjalnie dla dzieci przygotowane zostały badania postawy ciała, które wykona fizjoterapeuta
i osteopata, działania z zakresu profilaktyki próchnicy zębów oraz konsultacje żywieniowe. Rodziców z dziećmi zachęcamy także do wizyty w Szpitalu Pluszowego Misia, w ramach którego studenci medycyny pomogą dzieciom przełamać obawy związane z wizytą u lekarza.

Wśród uczestników prowadzona będzie także honorowa zbiórka krwi oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku DKMS.

Atrakcje taneczne, muzyczne i sportowe

Pierwszego dnia zapraszamy na pokazy tańca w wykonaniu zespołu Zgraja, cheerleaderek z MDK Kopernik oraz warsztaty tańca brzucha prowadzone przez grupę Mahtab. Młodzież z MDK Śródmieście zabierze uczestników w świat iluzji, a przedstawiciele PW Certus zaproszą na szermierczy pojedynek. W niedzielę o 14.00  zapraszamy na pokaz kulinarny połączony z konkursem. Z kolei o godz. 16.00 rozpoczniemy wielki maraton fitness. W maratonie może uczestniczyć każdy, natomiast pierwsze 50 osób otrzyma upominki startowe – zapisy na stronie: www.tydzienruchu.wroclaw.pl

Na uczestników czekają także atrakcje sportowo-rekreacyjne prowadzone na Wyspie Piaskowej
w ramach Tygodnia Ruchu. Podczas wydarzenia nie zabraknie stanowisk ze zdrową żywnością oraz degustacji. Będzie można spróbować dietetycznych ciast, zakupić ekologiczne warzywa, koktajle, żywność bezglutenową, miody, posilić się ekologicznymi zupami oraz naleśnikami w nowych, zdrowych kombinacjach smakowych.

Peleton rowerowy

26 września w ramach Wrocławskich Dni Promocji Zdrowia odbędzie się peleton „Rowerem przez Wrocław”, który o godz. 11.00 wyruszy z parku Południowego (zbiórka uczestników od godz. 9.00 na parkingu przy ul. Waligórskiego) i zakończy się na Wyspie Słodowej. Dokładna trasa peletonu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na www.peletonrowerowy.prv.pl.

Nagrody dla uczestników

Wrocławskie Dni Promocji Zdrowia to także okazja do wygrania atrakcyjnych nagród. Za korzystanie z porad i badań lekarskich uczestnicy otrzymają punkty, które będą mogli wymienić na nagrody. Karty na punkty zostały przygotowane dla dorosłych i dzieci. Będzie można je odebrać w punkcie informacyjnym w dniu 26 września. W puli nagród m.in. bezpłatne zaproszenia na wydarzenia kulturalne i zdrowotne, koszulki, krokomierze, bidony oraz etui na telefony.

Udział w kampanii zdrowotnej jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie internetowej: www.miastowformie.pl

Organizatorami kampanii zdrowotnej są: Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Program finansowany ze środków Gminy Wrocław.