Sekcja FAN Tour Team zaprasza 06 czerwca na widokową trasę wokół Szklarskiej Poręby. Uczestnicy zwiedzą otaczające szczyty.

Na wyjazd zapraszamy w szczególności miłośników Nordic Walking.

Szklarska Poręba – miasteczko wypoczynkowe położone u podnóża Karkonoszy. Nazwa miejscowości pochodzi od huty szkła. Miasto położone jest wzdłuż rzeki Kamienna i dzieli się na dwie części Dolną i Górną. Przechodzi tędy lub rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych, prowadzących w szczytowe partie Karkonoszy.

W Szklarskiej Porębie znajduję się wyciąg krzesełkowy pod Szrenicę. Można tutaj odwiedzić ciekawe muzea: Muzeum Ziemi, Energetyki, Mineralogiczne. W miejscowości co roku odbywa się Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej. Do zabytków można zaliczyć również Dom Hauptmanów, Dom Wlastimila Hofmana (ucznia Jacka Malczewskiego), Hutę „Julię”, Młyn św. Łukasza.

Sprzed zabytkowego budynku stacji Szklarska Poręba Górna należy skręcić w lewo i schodząc lekko w dół dojść do skrzyżowania z drogą na której pojawiają się znaki szklaku czerwonego. Trzeba skręcić ponownie w lewo wchodząc pod wiadukt, po czym zaraz za nim jeszcze raz skręcić w lewo między budynki (szlak czerwony).Chwilę potem szlak zaczyna wspinać się na zalesioną Hutniczą Górkę (774 m n.p.m.), której szczyt osiąga się po ok. 15 min. marszu.

Hutnicza Górka – niewielkie wzniesienia nad Szklarską Porębą. Znakomite widoki na centrum miejscowości. Na wierzchołku znajduje się wychodnia skalna „Grzybek”. Nazwa wzniesienia ściśle wiąże się z hutniczą historią okolicy.

Stąd idąc prawie płasko, ścieżka dociera do asfaltowej drogi. Szlak przecina ją i wkrótce wchodzi w las widoczny po przeciwległej stronie. Zaczyna się dosyć strome podejście. Miejscami pokazują się widoki na Szklarską Porębę. Po ok. 20 min. ścieżka dochodzi do skrzyżowania leśnych dróg w pobliżu charakterystycznej drewnianej wiaty turystycznej. Od tego miejsca droga będzie mozolnie piąć się przez ładny las, by osiągnąć szczyt Wysokiego Kamienia (1058 m n.p.m.)

Wysoki Kamień – najwyższy szczyt nad Szklarską Porębą. Znajdują się tutaj schody prowadzące na ogrodzoną platformę przy skałkach szczytowych. W pobliżu funkcjonuje bufet (możemy zrobić chwilę odpoczynku). Ze szczytu roztacza się przepiękna panorama na Kotlinę Jeleniogórską. Dawniej było tutaj schronisko ale zostało rozebrane. Natomiast kilka lat temu w ramach prywatnej inicjatywy zaczęto budować murowane schronisko. Można również spotkać charakterystyczne dla Karkonoszy wietrzejące skałki.

Po odpoczynku ruszamy dalej szlakiem czerwonym, który prowadzi równą wierzchowiną Wysokiego Grzbietu. Po drodze pojawiają się pojedyncze grupy skałek. Po 20 min ścieżka dochodzi do ostańca, który znajduje się na środku grzbietu i nazywa się Zawalidroga. Po minięciu przeszkody docieramy do miejsca zwanego Rozdroże nad Zwaliskiem. Z lewej strony dochodzi do czerwonego szlaku – szlak niebieski ze Szklarskiej Poręby a z prawej szlak zielony. Dalej idziemy wzdłuż szlaków w trzech kolorach. Po kwadransie docieramy do Zwaliska (1047 m n.p.m.)

Zwalisko – wierzchołek pozbawiony większych drzew, na którym znajduje się okazała grupa skalna.

Po zejściu ze szczytowych skałek podróżujemy dalej szlakiem przechodząc obok dużych skupisk skalnych. Po minięciu wychodni ukazują się nam budynki oraz fragment wyrobiska kamieniołomu kwarcu (Kopalnia Kwarcu „Stanisław”).  Kamieniołom ten jest najwyżej tego typu położonym obiektem w Polsce i prawdopodobnie również w Europie. Wydobywa się tutaj żyłę kwarcu o bardzo wysokiej jakości. Jeśli jest ładna pogoda i kamieniołom nie pracuje to można podejść szeroką, wysypaną kwarcem drogą pod górę i zobaczyć jak głęboko przez tyle lat kamieniołom „wgryzł” się w grzbiet górski. Po obejrzeniu kamieniołomu należy wrócić do szlaku na rozdroże, gdzie obok baraku pojawia się idąca w dół droga, wzdłuż której widać słupy dawnej linii energetycznej. Należy w nią skręcić i wśród malowniczego lasu delikatnie schodzić w dół. Na słupach widnieją zamalowane znaczki szlaku niebieskiego. Po ok. 15 min. dochodzimy do znajdującej się po lewej stronie dziwnej budowli , pozostałości budki strażnika i otwór, który z daleka przypomina wejście do sztolni. Za nim znajduje się żelbetonowy, pozbawiony okien bunkier, znajdujący się w wyrytym w skale leju. Jest to dawny magazyn materiałów wybuchowych. Mijamy tą nietypową budowlę i docieramy do miejsca gdzie dochodzi szlak niebieski. Tym szlakiem idziemy do końca. Zejście do Szklarskiej Poręby zajmuje nam ok. 35 min. Pojawiają się pierwsze domy (większość zabytkowa o budowie przysłupowej i zrębowej). Po 15 min docieramy do miejsca gdzie szlak niebieski skręca na wiadukt, przechodząc pod nieczynnym torem Kolei Izerskiej. My idziemy prosto ulicą Wolności, dochodząc do miejsca w którym droga skręca na kolejny wiadukt i po chwili doprowadza nas do stacji kolejowej gdzie kończy się nasza wycieczka. 

CENY:

 • 50 zł – sekcja FAN Tour Team
 • 55 zł – pozostałe sekcji, posiadacze kart rabatowych
 • 60 zł – pozostałe osoby

CENA ZAWIERA:

 • przejazd autokarem na trasie: Wrocław – miejsce docelowe – Wrocław
 • opiekun na trasie

SZCZEGÓŁY WYJAZDU:

miejsce zbiórki – Dworzec Świebodzki

godzina zbiórki: 6.50 – załatwianie wszelkich formalności, 

 • 07:00 – wyjazd
 • ok. 9.30 – przyjazd
 • 10.00 – wyjście na trasę
 • 10.15 – ok. 15.00 – czas spędzany na trasie
 • 15.15 – powrót do autokaru,
 • ok. 18.00 – przyjazd do Wrocławia

UWAGA! Wszystkie szczegóły dotyczące zasad zapisów są dostępne w REGULAMINIE.

ZAPISY:

Agata Brylewska

Wpłaty należy wpłacać na konto naszego Stowarzyszenia:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Nr konta: BZ WBK 82 1090 1522 0000 0001 1322 2027 z dopiskiem: „Szklarska Poręba – Nordic Walking” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta.