Nową propozycją sekcji FAN Tour Team jest spływ pontonowy, który będzie prawdziwą przygodą w polskich górach. Trasa spływu będzie przebiegała piękną malowniczą trasą w okolicach Barda. Będą mieli Państwo niezapomnianą okazję do podziwiania przyrody z perspektywy rzeki.

Termin wycieczki: 23 maja 2015 [sobota] – wyjazd z Dworca Świebodzkiego

Tym razem propozycje naszą kierujemy do miłośników wodnych eskapad.


SPŁYW PONTONOWY NYSĄ KŁODZKĄ


DYSTANS: ok.15 km

RZEKA: Nysa Kłodzka, na odcinku od Młynów do Barda

TRASA:

Spływ zaczynamy w miejscowości Młynów – lewy brzeg lub Ławica prawy brzeg Nysy Kłodzkiej, od mostu łączącego obie miejscowości, wpływamy w inny świat. Bogactwo flory i fauny w niezmienionym otoczeniu przez człowieka, sprawia że spływ staje się wyprawą w dawne czasy.

Pierwsze kilkadziesiąt metrów pokonujemy płynąc przy starej fabryce papieru powstałej w 1895r. i będącej jedną z największych i najnowocześniejszych w Sudetach. Po powodzi w 1997r. pozostała po niej tylko ruina, a ta z roku na rok coraz bardziej straszy turystów. Nurt jest tutaj bardzo leniwy z uwagi na to, iż część wody jest pobierana na elektrownie wodną a w miesiącach letnich bywa iż odcinek do ujścia Młynówki jest stojący.

Po przepłynięciu pod mostem od razu widać iż jesteśmy na odcinku przełomowym, po obu stronach widzimy skały wyrastające z samej rzeki, wysokie na kilkadziesiąt metrów a ich szczyty porośnięte gęstym lasem robią kolosalne wrażenie. Mimo iż odcinek przełomowy nie jest bardzo trudny, to niewątpliwie jest to rzeka górska, wiec możemy spodziewać się licznych krótkich zakrętów, ze zmianą nurtu, bystrza mające po kilkadziesiąt metrów długości, to sprawia iż spływ jest jeszcze bardziej ciekawy. Odcinek od Młynowa do Podtynia jest niemal cały pomiędzy skałami.

Wieś Podtynie. Jest to niewielka bardzo stara wieś, mało uczęszczana przez turystów i dzięki temu jest tu cicho i spokojnie, doskonałe miejsce na biwak. Wieś Morzyszów jest w połowie drogi między Młynowem a Bardem, tym samym stała się miejscem odpoczynku dla spływających Przełomem. Za mostem znajduje się plaża na prawym brzegu, tu warto się zatrzymać i poszukać w kamyczkach pozostałości z dawnych czasów. To w Morzyszowie w okresie międzywojennym znaleziono szczątki ceramiki z okresu kultury Łużyckiej, może i Państwu uda się coś znaleźć? Wieś Opolnica, jej początki sięgają roku 1290, często zmieniali się jej właściciele, miało to ogromny wpływ na jej rozwój, lecz obecnie jest to mała wioska pod Bardem z jazem na Nysie.

Końcem odcinka przełomowego jest miejscowość Bardo i to od niej bierze swoją nazwę Przełom Bardzki. Przepiękna miejscowość na dawnym szlaku Bursztynowym, od dawna uczęszczana przez pielgrzyma i turystę. Liczne zabytki oraz usytuowanie przy szlakach powoduje że miejscowość ta przeżywa swój renesans.

źródło: www.ski-raft.pl

UWAGA! Ilość miejsc ograniczona, do pontonu wchodzi ekipa 5-6 osób

Prosimy o informacje o chęci zapisania się na spływ do 5 maja, musimy potwierdzić rezerwację sprzętu.

ILOŚĆ MIEJSC: 30-35 osób

CENY:

 • 50 zł – sekcja Klubu Aktywnego Seniora i FAN Tour Team
 • 55 zł – pozostałe sekcji, posiadacze kart rabatowych
 • 60 zł – pozostałe osoby

Uwaga! W celu rezerwacji miejsca należy wpłacić zaliczkę w wysokości 20 zł w terminie 3 dni od otrzymania potwierdzenia uczestnictwa

W CENIE:

 • przejazd autokarem na trasie Wrocław-Bardo-Wrocław
 • 3 godzinny spływ Nysą Kłodzką
 • instruktarz zachowania się w pontonie
 • opiekun na trasie

PLAN WYJAZDU*:

 • 08.45 – zbiórka [wyjazd z Dworca Świebodzkiego]
 • 09.00 – wyjazd
 • 10.45 – przyjazd do Barda
 • 11.00 – przydzielanie pontonów i instruktaż
 • 12.15 – start spływu z Młynówki
 • 15.30 – dopłynięcie do przystani zdawanie sprzętu
 • 16.00 – wyjazd do Wrocławia
 • 18.00 – przyjazd do Wrocławia

* – Plan godzinowy może nieco ulec, wolniejsze tempo itd. 

Działanie realizowane w ramach projektu „Klub Aktywnego Seniora
współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław | www.wroclaw.pl

ZAPISY:

Agata Brylewska

WPŁATY:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

nr konta: BZ WBK 82 1090 1522 0000 0001 1322 2027

z dopiskiem: „spływ pontonowy” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta