23.XI – Las Osobowicki

Jest to ciekawe miejsce na spacery po Wrocławiu, gdyż nie trzeba jechać daleko, aby móc nacieszyć oczy zielenią, a uszy ciszą. Wystarczy wsiąść w autobus nr 118 albo we własny samochód, aby w krótkim czasie dostać się w północno-zachodnią część Wrocławia, w której znajduje się wspomniany las. Jego obszar zajmuje powierzchnię 140 ha i graniczy od zachodu z rzeką Odrą, a od północy z rzeką Trzcianką. Jest to miejsce ciekawe pod względem przyrodniczym i historycznym.

Można tu znaleźć między innymi ślady osadnictwa sprzed około 2,5 tysiąca lat w postaci dwóch grodzisk, z których pierwsze znajduje się na tzw. Kaplicznym Wzgórzu we wschodniej części lasu. Jest ono miejscem kultu cudownej figury Matki Bożej Osobowickiej.

Oprócz obiektów historycznych, można tutaj zobaczyć tzw. pomniki przyrody, różne gatunki zwierząt i roślin.

Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek na łonie natury. Znajdują się tu miejsca do biwakowania, ścieżki zdrowia i boisko, które można wykorzystać do porządnej rozgrzewki, a następnie ruszyć oznaczoną drogą leśną przed siebie. Prowadzą nas białe strzałki, dzięki którym możemy swobodnie pokonywać z kijkami kolejne etapy trasy. Po drodze mijamy wspomniane we wstępie osobliwości natury i ciekawostki historyczne.

Trasa prowadząca wokół lasu zajmuje nam około 1,5 godziny. Gdy mamy jeszcze troszkę czasu, na zakończenie można pospacerować wzdłuż płynącej w pobliżu rzeki Odry.
W ten sposób możemy spędzić całe popołudnie praktykując chód nordycki w miejscu, które niby jest położone w wielkim mieście, a jednak będąc tam, możemy na chwilę zapomnieć o miejskim zgiełku i nacieszyć się zielenią i spokojem.

Dojazd autobusem  118.

Zbiórka 13.30 na przystanku „Las Osobowicki”

Przewidywany powrót  15.40 lub 16.40

Opracowane na podstawie Wikipedia.pl

Opłaty za spacery:

  • 5 zł – członkowie Stowarzyszenia Promocji Sportu FAN
  • 8 zł – pozostali

UWAGA!

  • Opłaty należy wpłacać do 4 dni po otrzymaniu potwierdzenia rezerwacji miejsca.

ZAPISY:

tel.: 71 797 60 80

e-mail: nordicwalking@fan.org.pl

 

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl