Wrocławskie Dni Seniora to święto pełne najrozmaitszych atrakcji, spośród których nie może zabraknąć miejsca na Igrzyska , czyli tzw. Senioriadę. Podczas organizowanych zawodów sportowo-rekreacyjnych, osoby powyżej 50 roku życia będą mogły sprawdzić swoją kondycję fizyczną, koordynację, ale i umiejętność  zapamiętywania.

Igrzyska organizowane są w duchu zasad fair-play i zdrowej rywalizacji, ale przede wszystkim mają za zadanie uaktywnić fizycznie osoby starsze i zapewnić im dobrą zabawę oraz pozytywne emocje.

W szerokim programie tegorocznej Olimpiady Seniorów przewidziane są takie konkurencje jak:  tenis ziemny, szachy, piłka nożna,  mistrzostwa w zapamiętywaniu, zawody pływackie, bieg, nordic walking. W poszczególnych zawodach prowadzone będą klasyfikacje kobiet i mężczyzn, zaś każdy startujący Senior otrzyma pamiątkową koszulkę „Aktywnego Seniora”.

Wrocławskie Igrzyska rozpoczną się 23 września na kortach tenisowych przy ul. Hallera, gdzie Akademia Mistrzostwa Sportowego przygotowała specjalne zajęcia rekreacyjno-sportowe, nie tylko dla seniorów ale i ich wnuczków, łącząc tym samym pokolenia i promując podejmowanie aktywności fizycznej z rodziną. Program został podzielony na trzy etapy, przy czym każdy z nich zakłada zarówno inny stopień umiejętności gry w tenisa jak również predyspozycji fizycznych. Uczestnicy imprezy będą mieli do dyspozycji trzy korty tenisowe gdzie będą mieli możliwość podszkolenia swoich umiejętności, zarówno w praktyce poprzez gry i zabawy oraz w teorii, poprzez metodykę i mini wykład. Organizatorzy zapewniają możliwość bezpłatnego korzystania ze sprzętu, ale mile widziane będą również własne rakiety. Głównym prowadzącym będzie były reprezentant kadry narodowej tenisa ziemnego – Maciej Mikita.

ZAPISY ELEKTRONICZNE (tenis ziemny)

Kolejnego dnia (24 września) Seniorzy będą mieli okazję wystartować w dwóch dyscyplinach. W godzinach południowych w Kinie Nowe Horyzonty rozgrywany będzie turniej szachowy prowadzony przez sekcję szachową MUKS MDK Śródmieście, natomiast wieczorem chętne drużyny będą mogły rywalizować na Polach Marsowych podczas turnieju piłki nożnej. Aby móc zademonstrować swoje piłkarskie umiejętności i przystąpić do rozgrywek Seniorzy będą musieli utworzyć ośmioosobowe drużyny.

ZAPISY ELEKTRONICZNIE (szachy)

ZAPISY (piłka nożna) przyjmowane na adres mailowy: senioriada.wroclaw@gmail.com

Po wcześniejszych aktywnościach, Seniorzy będą mogli nieco odpocząć fizycznie i zmierzyć się z wysiłkiem umysłowym startując w Memoriadzie, czyli Mistrzostwach w Zapamiętywaniu. Sama prowadząca BDB Barbara Maniak mówi, że Mistrzostwa Zapamiętywania to przede wszystkim świetna zabawa oraz okazja do sprawdzenia swojej pamięci. Wprawdzie Memoriada ma formułę konkursu, w którym wyłonieni zostaną najlepsi, jednak idea mistrzostw to możliwość spotkania w gronie osób, które są zainteresowane sprawnością nie tylko ciała, ale również umysłu.  Zadania konkursowe nie sprawdzają wiedzy z żadnej dziedziny, lecz umiejętności kojarzenia i zapamiętywania. Podczas wrocławskiej Memoriady uczestnicy zmierzą się z trzema zadaniami, z których każde będzie stanowiło inną trudność pamięciową. Poprzez Memoriadę pragniemy przybliżyć ideę Sportu Pamięci, która na świecie zatacza coraz szersze kręgi. W tym roku w Haikou (Chiny) organizowane są już 23-cie Światowe Mistrzostwa Zapamiętywania!  Światowa impreza trwa 3 dni, a konkurencji jest 10.

ZAPISY ELEKTRONICZNE (memoriada)

Dnia 26 września Igrzyska Seniora przeniosą się na ul. Teatralną, do Wrocławskiego Centrum SPA , miejsca historycznego gdzie, jak warto wspomnieć,  60 lat temu wrocławski sportowiec, pływak Stali Pafawagu – Marek Petrusewicz ustanowił rekord świata w pływaniu na 100 m stylem klasycznym.  Tego dnia Igrzysk wszyscy Seniorzy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności pływackie na dystansie 50m. W zawodach nie będzie liczyła się technika, ale czas pokonania danego dystansu. Wstęp dla seniorów startujących w zawodach będzie bezpłatny.

ZAPISY ELEKTRONICZNE (pływanie)

Ostatniego dnia zmagań sportowych na Seniorów ponownie czekać będą dwie, nie łatwe dyscypliny, wymagające dobrej kondycji fizycznej i szybkości. W sobotnie popołudnie w Parku Zachodnim organizowane będą zawody w nordic walking oraz bieg. Olimpijczycy Igrzysk Seniora, jak co roku będą mieli do pokonania dystans  3 km. Z racji co rocznego, dużego zainteresowania tymi konkurencjami,  zarówno w biegu jak i marszu utworzone będą dodatkowe klasyfikacje wiekowe 50-59 lat, 60-69 lat,70+ (bez ograniczeń).

ZAPISY ELEKTRONICZNE (nordic walking)

ZAPISY ELEKTRONICZNE (bieg)

Na tegorocznych Igrzyskach Seniora zorganizowane zostanie oficjalne zakończenie, na które zostaną zaproszeni, współorganizatorzy oraz wszyscy uczestnicy startujący w poszczególnych zawodach. Podczas zakończenia odbędzie się uroczyste dekorowanie zwycięzców medalami oraz zorganizowany będzie symboliczny poczęstunek w formie tortu. Najlepsi zostaną wyróżnieni, jednak podkreślamy, że każdy z uczestników wygrywa już poprzez sam udział w imprezie.

Mamy nadzieję, że zawodami organizowanymi w duchu fair-play zainteresują się nie tylko zawodnicy ale i kibice, którzy tłumnie będą wspierać Seniorów i nadawać Igrzyskom prawdziwych sportowych emocji.

Zapisy na poszczególne zawody są prowadzone za pośrednictwem strony internetowej elektronicznezapisy.pl, gdzie zawodnik sam może dokonać zgłoszenia wybierając odpowiednią dyscyplinę Wrocławskich Igrzysk Seniora. Ponad to zapisy przyjmowane są na adres mailowy: senioriada.wroclaw@gmail.com.

W razie problemów prosimy o kontakt na senioriada.wroclaw@gmail.com bądź +48535200621.


KOORDYNATOR PROJEKTU: Dorota Sołtys

e-mail: senioriada.wroclaw@gmail.com

tel.: +48 535 200 621

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław
NIP: 897 171 03 23

BIURO PROJEKTU:

ul. Piotra Ignuta 115
54-151 Wrocław