Zapraszamy na wyjazd szlakiem pałaców. Jest to malownicza trasa w okolicy Wrocławia. Będzie okazja zobaczyć takie miejsca jak Wrocław, Leśnica, Gałów,  Samotwór, Małkowice, Sadowice.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami. 

TERMIN: 02.08.2014

Dystans: ok. 18 km


Trasę rozpoczynamy zbiórką pod Centrum Kultury „Zamek” w Leśnicy. Od Zamku ruszamy w prawo ulicą Średzką, a następnie na skrzyżowaniu w lewo, w ulicę Trzmielowicką. Po dojściu do rozdroża nadal idziemy ulicą Trzmielowicką i przechodzimy przez tory kolejowe. Przy dużym dębie odbijamy w lewo w ulicę Ratyńską pokrytą szutrem. Droga prowadzi wzdłuż poligonu. Na wysokości wojskowego toru przeszkód skręcamy w ścieżkę odbijającą w lewo wśród pól.

Po dojściu do skrzyżowania skręcamy w prawo w ulicę z kostki brukowej (ulica Wojska Polskiego). Drogą tą wiedzie zielony  turystyczny szlak pieszy. Dochodzimy do rozdroża, na którym skręcamy w lewo, w asfaltową ulicę A. Kośnego, prowadzącą na most Ratyński na Bystrzycy. Idziemy cały czas prosto i po 1 km od mostu docieramy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo w ulicę Jarnołtowską. Idziemy nią mijając wszystkie skrzyżowania i po 1,4 km docieramy do karczmy Rzym – pięknie utrzymanej restauracji, do której przylega malowniczy park z dwoma stawami. Tutaj będzie chwila na relaks przy kawie . Za karczmą znajduje się młyn Arnolda z 1271 roku.

Ulica Jarnołtowska, za młynem przechodzi w ścieżkę z kostki brukowej i szutru, która przez niewielki most Jarnołtowski wiedzie nas do parku. Następnie idziemy cały czas prosto szutrową ścieżką, która doprowadza po kładce do asfaltowej do ulicy Gromadzkiej. Tu skręcamy w lewo. Przed wyjściem z lasu z lewej strony znajduje się hodowla kóz (można kupić sery).

Następnie przez 2 km droga prowadzi pośród pól uprawnych i po minięciu stadniny koni, po lewej doprowadza nas Gałowa.

Gałów to niewielka ulicówka. Gościł tutaj król pruski Fryderyk Wielki. Przy wejściu do miejscowości stoi oryginalny budynek kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Został on wzniesiony w 1509 roku. W kościele ważne obejrzenia są barokowe ołtarze, konfesjonał z XVII w. oraz płyty nagrobne rodzin von Wolf i von Seidlitz. Jednak największe wrażenie robią zewnętrzne ściany kościoła otynkowane techniką sgraffito w charakterystyczne geometryczne wzory.

Przed kościołem skręcamy w lewo w drogę z kostki brukowej. Po dotarciu do rozdroża skręcamy w lewo do lasu (zielony szlak pieszy). Po ok. 1 km ulicą Leśną wchodzimy na asfaltowy plac przy przystanku autobusowym w Samotworze. Na placu znajduje się brama wjazdowa na teren Pałacu Alexandrów.

Pałac powstał w 1776. Architektem pałacu był Carl Gotthard Langhans (projektował Bramę Brandenburską w Berlinie). Obecnie właścicielami pałacu są Aleksandra i Aleksander Waltinowie – stąd nazwa „pałac Alexandrów” Za sprawa nowych właścicieli pałac został całkowicie odnowiony i znajdują się w nim: hotel, restauracja , sale bankietowe. Przy pałacu znajduje się stadnina koni oraz malowniczy staw.

Spod pałacu skręcamy w prawo w asfaltową drogę i rozpoczynamy niewielkie podejście. Następnie powoli schodzimy do wsi Skałka. Po dojściu do skrzyżowania przy sklepie skręcamy w lewo zgodnie z drogowskazem na Wrocław, a po kilkudziesięciu metrach w prawo, na Sadków. Idziemy cały czas prosto, wśród pół uprawnych i dochodzimy do wsi Małkowice, w której przed gotyckim kościołem skręcamy w drogę z kostki brukowej, by dotrzeć do pałacu.
Pałac w Małkowicach powstał w XIX w. Ten charakterystyczny budynek z ceglanymi ścianami zdobionymi wzorami geometrycznymi  pełnił funkcję klasztoru sióstr elżbietanek potem dom dziecka, a obecnie znajduje się tutaj centrum opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Drugim cennym zabytkiem Małkowic jest gotycki kościół Świętej Trójcy zbudowany w 1400 roku. W kościele zachowały się gotyckie sklepienia i epitafium. W XVII wieku zmieniono wystrój wnętrza na barokowy.

Wchodzimy na główną drogę i dochodzimy do placu z figurą świętego Franciszka, skręcamy w prawo, w drogę z kostki brukowej, zgodnie z zielonym szlakiem pieszym. Mijamy przystanek autobusowy, plac zabaw. Skręcamy w asfaltową ulicę Polną w lewo – znajdziemy tu oznaczenia szlaku EuroVelo 9. Droga wyłożona jest asfaltem, który przy końcu ulicy Polnej przechodzi w polną dróżkę. Idziemy mocno wyboistą ścieżką prosto ok. 2 km i docieramy do asfaltowej drogi w Sadowicach, gdzie skręcamy w lewo, odbijając od szlaku zielonego. Następnie asfaltową droga pośród drzew po ok. 1,5 km docieramy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo (na Sadków) i po przejściu torów kolejowych docieramy do stacji PKP w Sadowicach. Koniec trasy.


PLAN*:

  • 09:00– zbiórka  pod Centrum Kultury „Zamek” w Leśnicy
  • 17:49 – pociąg powrotny do Wrocławia

W trakcie marszu przewidziane są przerwy w zależności od zapotrzebowania.

* – plan może ulec zmianie 


CENNIK:

  • 10 zł – członkowie sekcji Nordic Walking FAN Team
  • 12 zł – członkowie pozostałych sekcji
  • 12 zł – posiadacze kart rabatowych
  • 15 zł – pozostałe osoby

W CENIE:

  • przejazd pociągiem
  • opiekun

UWAGA! Tylko 15 miejsc!

ZAPISY

Agata Brylewska

  • e-mail: tour@fan.org.pl
  • tel.: +48 509 234 755

WPŁATY:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Nr konta: BZ WBK 82 1090 1522 0000 0001 1322 2027

z dopiskiem: „Szlakiem pałaców” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta. Prosimy o dokonywanie wpłat w ciągu 5 dni od momentu potwierdzenia zgłoszenia przez Organizatora. To jest gwarantem zarezerwowania miejsca, po tym czasie rezerwacja może zostać anulowana.