Zapraszamy na kolejny wyjazd z sekcją Nordic Walking. Tym razem grupa uda się na podróż książańskim torem przeszkód. Do zwiedzenia będą takie miejsca jak Wałbrzych, Szczawno Zdrój, Struga, Świebodzice.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!

TERMIN: 13.09.2014

Dystans: ok.23 km


Przejazd pociągiem ze stacji Wrocław Główny do stacji Wałbrzych Miasto (półtorej godziny).

Po wyjściu z dworca PKP w Wałbrzychu należy dojść do przecinającej tory ulicy Żeromskiego – prowadzi nią niebieski szlak pieszy, którym kierujemy się na północny zachód. Niemal natychmiast zaczyna się ostre podejście, które kończy się przy asfaltowym placyku z przystankiem, tutaj należy zgodnie ze szlakiem skręcić w prawo, w ulicę Gedymina. Następnie między budynkami skręcić w lewo w szutrową ścieżkę prowadzącą w stronę zdziczałego parku. Idziemy skrajem parku aż do miejsca, w którym nasza ścieżka zbliży się do biegnącej z lewej strony asfaltowej drogi. Tutaj należy skręcić w prawo (na drzewie znak szlaku). Kamienista ścieżka prowadzi cały czas pod górkę. Po dojściu do rozdroża skręcamy w prawo, a po kilku metrach na kolejnym rozdrożu kierujemy się prosto ( znak szlaku na drzewie jest słabo widoczny). Po dojściu do końca wzniesienia, przy rozłożystym drzewie skręcamy w lewo i zaczynamy schodzić – po drodze mijamy bunkier położony z prawej strony ścieżki. Od tego momentu park staje się bardziej „cywilizowany”. Po kilkuset metrach zejścia niebieski szlak pieszy krzyżuje się z zielonym szlakiem rowerowym – idziemy cały czas szlakiem pieszym. Idąc prosto mijamy scenę letnią i tor rowerowy po prawej stronie drogi, a po lewej kilka buków pospolitych będących pomnikami przyrody.

Gdy droga zakręca w lewo, mijamy stojący po prawej stronie ładny murowano-drewniany budynek z szyldem „Słoneczna Polana”, w którym mieści się foto galeria poświęcona książęcym polom golfowym istniejącym tu na początku XX w. Po zakręcie w lewo rozpoczyna się droga asfaltowa, która doprowadzi nas do drewnianego budynku restauracji Legenda (w której można zjeść pizzę, lody…nie wiem nic o kawie ). Przy restauracji skręcamy w lewo, zgodnie z niebieskim szlakiem pieszym. Idziemy prosto i po minięciu dużego budynku (sanatorium Pionier) skręcamy w prawo obok krzewu azalii. Droga wyprowadza nas na deptak pod pijalnią wód w Szczawnie Zdroju. (mamy za sobą 3,9 km.).

Uzdrowisko jest jednym z najstarszych na Dolnym Śląsku – od 1816 nastąpił jego intensywny rozwój. Do budynku uzdrowiska przylegają dwa parki, utrzymane w stylu angielskim: Zdrojowy i Szwedzki, w którym znajduje się wiele pomników przyrody oraz różaneczniki i azalie.

Najpiękniejsze zabytki Szczawna Zdroju: budynek pijalni wód mineralnych z przylegająca do niego drewnianą halą spacerową, Teatr Zdrojowy z neorokokową Białą Salą (wstęp odpłatny).

Spod wejścia do pijalni przy placu Hauptmanna idziemy w lewo, ulicą Kościuszki. Idziemy prosto ulicą z kostki brukowej (pieszy szlak niebieski), po obu stronach mijamy zabudowania mieszkalne, hotele, Dom Turysty i restauracje. Po lewej stronie deptaku, na wzniesieniu widzimy wieżę Anny, wybudowaną w 1818r. Po dojściu do placyku stanowiącego skrzyżowanie (duża latarnia z zegarem i termometrem) skręcamy w prawo w ulicę Kolejową. Przez następny kilometr idziemy prosto aż do ronda, które należy przejść na wprost zgodnie z oznaczeniem „Kolejowa 29-35”. Nawierzchnię drogi stanowi kostka brukowa na zmianę ze żwirem, a po minięciu składu opału przechodzi w szuter.

Idziemy prosto, aż do obwodnicy. Po przejściu na jej drugą stronę skręcamy w lewo i idziemy wzdłuż niej aż do ścieżki biegnącej tunelem pod obwodnicą – w ścieżkę tę odbijamy w prawo. Prowadzi nią czerwony szlak rowerowy. Szutrowa dróżka wiedzie przez pola uprawne, aż do skrzyżowania z niewielką asfaltową drogą. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo rozpoczynając zejście. Drogą biegnie zielony szlak rowerowy, którym dochodzimy do wsi Struga.( pokonaliśmy już 7,4 km)
Struga to niewielka wieś z kościołem MB Bolesnej z XIV w. Na okolicznych wzgórzach rozegrała się bitwa polskich ułanów z Legii Nadwiślańskiej z Prusakami 15.V.1807r.

Po dojściu do rozdroża przy zabudowaniach skręcamy w prawo i idziemy wzdłuż niewielkiej rzeczki Czyżynki. Po kilku metrach asfalt przechodzi w szuter. Za mostkiem wchodzimy ponownie na asfalt. Po wyjściu ze Strugi skręcamy w prawo – przekraczamy kolejną kładkę i idziemy prosto ścieżką szutrową. Po minięciu stawu z prawej strony, wchodzimy do lasu. W lesie po ok. 400 m odbija w lewo niebiesko-żółty szlak pieszy i my razem z nim rozpoczynamy dosyć trudne zejście do koryta Czyżynki. Następnie idziemy przez niewielką polanę, na której ścieżka zakręca łukiem w prawo, a kolejnym łukiem wyprowadza nas z lasu na otwartą przestrzeń.

W miejscu tym znajduje się węzeł szlaków pieszych i rowerowych. Aby dotrzeć do ruin zamku należy przejść przez rzeczkę, skręcić w prawo i ostrym podejściem iść kilkadziesiąt metrów prosto (szlakiem żółtym i niebieskim) (zrobiliśmy 13,5 km).

Zamek Cisy (Cieszów) wybudowany został w XII w. przez księcia świdnickiego Bolka Surowego. Przed II wojną światową dokonywano prób rekonstrukcji bramy i wieży. Po wojnie zamkiem opiekowali się harcerze, a w 1961 zabezpieczono go jako trwałą ruinę.

Spod zamku wracamy tą samą drogą do rozdroża przy tabliczkach szlaków i skręcamy w lewo zgodnie z zielonym szlakiem rowerowym. Po dojściu do
skrzyżowania skręcamy w prawo do lasu. W miejscu tym ścieżka polna przechodzi w szutrową i rozpoczyna się długie zejście prowadzące aż do kolejnego skrzyżowania, gdzie kierujemy się w lewo. Następnie ponad kilometr idziemy szeroką, wysypaną żwirem ścieżką, mijając dosyć duży staw z prawej strony. Idziemy cały czas prosto zielonym szlakiem rowerowym i wychodzimy na asfaltową drogę w Świebodzicach.

Z prawej strony widzimy Zamek Książ. Idziemy prosto i po ok. 400 m skręcamy w prawo w brukowaną ulicę Moniuszki, która prowadzi przez most. Z tego miejsca trasa wiedzie w prawo zgodnie z czerwonym szlakiem pieszym. Musimy teraz pokonać kilkumetrowy odcinek przy rzeczce, przechodzimy przez skałki. Teraz rozpoczyna się strome podejście. Odcinek jest dosyć krótki i wkrótce docieramy do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym. 

Idziemy teraz cały czas zielonym szlakiem rowerowym, który doprowadza nas do szlabanu przy wjeździe na parking pod zamkiem w Książu.(17,5 km)

Zamek Książ – jedna z najpiękniejszych i największych rezydencji arystokratycznych w Polsce i Europie. W Polsce tylko dwa zamki są większe: Malbork i Wawel. Usytuowany na szczycie skały otoczonej z trzech stron korytem rzeki Pęcznicy.  Spod zamku wracamy do szlabanu i idziemy prosto asfaltową drogą aż do rozdroża, na którym skręcamy w lewo, zgodnie z drogowskazem na stajnie zamkowe. Po kilkudziesięciu metrach z lewej strony znajduje się wjazd do stajni. Na początku XX w folwark należący do zamku Książ został przebudowany na stajnie dla koni pełnej krwi angielskiej ze stadniny w Lubiechowie. Ponadto znajdowała się tutaj powozownia na 36 pojazdów oraz zachowana do dziś kryta ujeżdżalnia, zbudowana z drzewa modrzewiowego.  Prócz hodowli rozwija się tutaj sport jeździecki oraz organizuje się międzynarodowe i ogólnopolskie imprezy  jeździeckie.

Stadninę zwiedzać można od kwietnia do września od 10.00 do 18.00 (wstęp odpłatny) .

Po minięciu stajni zamkowych nadal idziemy prosto (asfalt przechodzi w szuter) i docieramy do rozdroża. Prosto w dół prowadzi dydaktyczna ścieżka „Dolina Różaneczników” Kierujemy się w prawo zgodnie z czarnym szlakiem rowerowym. Następnie 1,5 km idziemy zejściem przez park aż do bramy, za którą znajduje się duże skrzyżowanie (już w Świebodzicach).

Przez skrzyżowanie idziemy prosto w ulicę Wałbrzyską. Idziemy prosto aż do placu Jana Pawła II, na którym znajduje się pomnik papieża oraz fontanna. Pokonaliśmy 21,2 km i jesteśmy w Świebodzicach. W Świebodzicach urodził się Emil Krebs, genialny poliglota, znający 90 języków (w tym również egzotyczne). Zmarł w 1930 r. na udar mózgu)

Zabytki Świebodzic: gotycki kościół św. Franciszka z Asyżu, renesansowy kościół św. Mikołaja, klasycystyczny kościół św. Piotra i Pawła, ratusz miejski, fragmenty murów obronnych, cztery krzyże pokutne. Z placu Jana Pawła II idziemy prosto aż do skrzyżowania z ulicą Aleje Lipowe, w którą skręcamy w prawo, zgodnie z tabliczką kierującą do dworca PKP. Po dojściu do końca ulicy idziemy w lewo, w ulice Kolejową, którą idziemy do końca. Znajdujemy się przy dworcu kolejowym. Dzielnie przeszłyśmy 22,4 km. Wsiadamy do pociągu. Podróż trwa 1,5 godz.

Trasa biegnie w dużej mierze  asfaltem więc proponuję „buciki” na kijki.


PLAN*:

 • 07:45 – zbiórka na Dworcu Głównym
 • 08:09 – wyjazd z Wrocławia
 • 17:08 – pociąg powrotny do Wrocławia

W trakcie marszu przewidziane są przerwy w zależności od zapotrzebowania.

* – plan może ulec zmianie 


CENNIK:

 • 45 zł – członkowie sekcji Nordic Walking FAN Team
 • 47 zł – członkowie pozostałych sekcji
 • 47 zł – posiadacze kart rabatowych
 • 50 zł – pozostałe osoby

W CENIE:

 • przejazd pociągiem
 • opiekun

Uwaga! Ewentualne ceny wstępów każdy uczestnik pokrywa we własnym zakresie.

UWAGA! Tylko 15 miejsc!

ZAPISY

Agata Brylewska

 • e-mail: tour@fan.org.pl
 • tel.: +48 509 234 755

WPŁATY:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Nr konta: BZ WBK 82 1090 1522 0000 0001 1322 2027

z dopiskiem: „Książański to przeszkód” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta. Prosimy o dokonywanie wpłat w ciągu 5 dni od momentu potwierdzenia zgłoszenia przez Organizatora. To jest gwarantem zarezerwowania miejsca, po tym czasie rezerwacja może zostać anulowana.