Zapraszamy na wyjazd do Brzegu Dolnego, który odbędzie się 12 lipca. Spotykamy się na pętli tramwajowej w Leśnicy o godz. 10.00. Do Leśnicy dojeżdżamy tramwajem nr 10 (z Sępolna) lub 20 (z Grabiszynku).

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami!

TERMIN: 12.07.2014


Spotykamy się na pętli tramwajowej w Leśnicy o godz.10.00. Do Leśnicy dojeżdżamy tramwajem nr 10 (z Sępolna) lub 20 (z Grabiszynku). Wyruszamy spod Centrum Kultury „Zamek” w Leśnicy, skąd idziemy w prawo ulicą Średzką, a następnie, po dojściu do skrzyżowania, ponownie w prawo, w ulicę Dolnobrzeską. Po kilkudziesięciu metrach dochodzimy do kościoła położonego z prawej strony. Jest to kościół św. Jadwigi Śląskiej z 2 połowy XVI w. Kościół jest zbudowany z kamienia jak większość świątyń gotyckich w Polsce. Interesująca jest także barokowa dekoracja stropu wykonana przez śląskiego malarza Feliksa Schefflera.

Idziemy prosto asfaltowa ulicą Dolnobrzeską, która początkowo wiedzie pośród zabudowań mieszkalnych, a następnie przez las Mokrzański. Po ok. 3 km wychodzimy z lasu, a ulica przechodzi w Wińską, która po kolejnych 3,5 km marszu prosto doprowadza nas do zabudowań Brzeziny. We wsi znajduje się XV wieczny kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej położony z lewej strony drogi. Po minięciu kościoła nadal idziemy prosto aż do następnej miejscowości – Brzezinki Średzkiej. Po dojściu do skrzyżowania z drogą nr 336 skręcamy w lewo i idziemy wzdłuż torów kolejowych. Wiedzie tędy niebieski szlak rowerowy (bardzo słabo widoczny). Idziemy prosto, by po minięciu tablicy wjazdowej „Gosławice” skręcić w prawo i przejść przez tory kolejowe. Następnie droga prowadzi głównie wśród pól uprawnych, aż do wsi Prężyce, w której po skręceniu w lewo warto zatrzymać się przy pałacu.. Do pałacu przylega malowniczy park. Obiekt jest własnością prywatną i nie można go zwiedzać.

Po minięciu kościoła w Prężycach skręcamy w prawo – zgodnie z oznakowaniem szlaku. Po minięciu boiska piłkarskiego ( z prawej strony) wychodzimy z miejscowości i asfaltową drogą pośród pól i lasów docieramy do Lenartowic, gdzie zakręcamy w lewo. Za wioską krajobraz ponownie stanowią pola uprawne, a następnie las, za którym rozpoczynają się Księginice. Na skrzyżowaniu odbijamy w ulicę Odrzańską i przechodzimy przez tory kolejowe. Po dojściu do kolejnego rozdroża należy skręcić w prawo (drogowskaz na Brzeg Dolny). Przez następne 4,5 km za Księginicami idziemy prosto i po minięciu niewielkiej wsi Gąsiorów oraz nieco większej Głoski (tutaj droga zakręca w prawo) docieramy do Mostu na Odrze.

Po drugiej stronie mostu brukowaną ulicą Przejazd docieramy do rynku w Brzegu Dolnym.

Brzeg Dolny. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z VI-VII w, co jest potwierdzone wykopaliskami archeologicznymi. Nazwę Brzeg Dolny używano od 1353 r. Przełomowym rokiem okazał się 1660 kiedy to właścicielem osady został Georg Abraham von Dyhem, który trzy lata później uzyskał prawa miejskie dla Brzegu Dolnego. Wybudowano kościoły, pałace, młyn, drukarnię i browar. W czasie II wojny światowej Niemcy wybudowali w Brzegu zakłady chemiczne, w których więźniowie obozu Gross-Rosen napełniali bomby lotnicze i pociski artyleryjskie sarinem i tabunem. Obecnie miasto stanowi ważny ośrodek przemysłowy. Z Brzegu pochodzą m.in. aktor Cezar Żak oraz satyryk Tadeusz Drozda. Do największych zabytków Brzegu Dolnego należy zaliczyć pałac zaprojektowany przez Carla Gotthard Langhans (twórcę Bramy Brandenburskiej i Pałacu w Samotworze) oraz nieco zaniedbany dzisiaj Staw Łabędzi. Warto obejrzeć również synagogę zbudowaną w 1848 (obecnie remizę strażacką), oraz kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej wraz z płaskorzeźbą przedstawiającą św. Jerzego pokonującego smoka ( motyw ten pochodzi z herbu miasta).

W Brzegu można wypić kawę lub zjeść danie kuchni orientalnej w restauracji Orient-Bistro, ul. Rynek 4 (jedynej restauracji w Brzegu). Czynna od godz. 12.00.

Z rynku skręcamy w prawo w ulicę Jana Kochanowskiego i po kilkunastu metrach wchodzimy do parku, w którym znajduje się zabytkowy pałac (obecnie mieszczący urząd miejski). Spod urzędu idziemy prosto i po przekroczeniu ulicy Kolejowej dochodzimy do Stawu Łabędziego. Po obejściu stawu szutrową ścieżką z prawej strony odbijamy w dróżkę w prawo (zgodnie z oznakowaniem niebieskiego szlaku rowerowego) w alejkę Sowią, a następnie na rozjeździe skręcamy ponownie w prawo w alejkę Kruczą (z prawej strony mamy boisko piłkarskie, z lewej – budynek zespołu szkół zawodowych). Z parku wychodzimy na ulicę 1 Maja, przy której znajduje się dworzec PKP.


PLAN*:

  • 10:00 – zbiórka na pętli tramwajowej w Leśnicy, rozpoczęcie spaceru
  • 17:00 – pociąg powrotny do Wrocławia [przewidziany czas przejazdu 35 min]

W trakcie marszu przewidziane są przerwy w zależności od zapotrzebowania.

* – plan może ulec zmianie 


CENNIK:

  • 10 zł – członkowie sekcji Nordic Walking FAN Team
  • 12 zł – członkowie pozostałych sekcji
  • 13 zł – posiadacze kart rabatowych
  • 15 zł – pozostałe osoby

W CENIE:

  • przejazd pociągiem
  • opiekun

UWAGA! Tylko 15 miejsc! Do 5 maja zapisywani są tylko członkowie Stowarzyszenia.

ZAPISY

Agata Brylewska

  • e-mail: tour@fan.org.pl
  • tel.: +48 509 234 755

WPŁATY:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Nr konta: BZ WBK 82 1090 1522 0000 0001 1322 2027

z dopiskiem: „Przez rzekę” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta. Prosimy o dokonywanie wpłat w ciągu 5 dni od momentu potwierdzenia zgłoszenia przez Organizatora. To jest gwarantem zarezerwowania miejsca, po tym czasie rezerwacja może zostać anulowana.