Po niezapomnianych, lipcowych emocjach w Kotlinie Kłodzkiej znowu tam powracamy. Tym razem nie ograniczamy się tylko do zwiedzania terytorium naszej ojczyzny, ale przekraczamy granicę i wkraczamy na terytorium Czech. Wycieczka rowerowa odbędzie się 24.08.2013 r. Za punkt wyjściowy wyprawy stawiamy miejscowość Gorzanów. Zbiórkę rozpoczynamy na dworcu głównym PKP (przed kasami biletowymi) we Wrocławiu o godzinie 07:30, a następnie wspólnie o godz. 08:01 rozpoczynamy podróż taborem kolejowym PKP do Gorzanowa. Po przybyciu do tej malowniczej osady czeka na nas główna atrakcja w postaci monumentalnego, renesansowego zamku z XVI w.

Po zwiedzaniu obiektu i smacznym śniadaniu w ruinach zamku ruszamy dalej w drogę do miejscowości Lądek-Zdrój. W tym miasteczku znajduje się wiele obiektów wpisanych w rejestr Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wśród nich należy wymienić m. in.

 • gotycki most św. Jana na rz. Białej Lądeckiej z figurą św. Jana Nepomucena z XVI w.,
 • neorenesansowy ratusz z XVI w.,
 • pensjonat „Villa Barbara” (obecnie Rezydencja Wellness „Proharmonia”) z 1906 r.,
 • i wiele innych

Po wizycie w tym urokliwym miasteczku jedziemy w stronę granicy polsko-czeskiej. Po drodze oczywiście nie zabraknie malowniczych pejzażów i szybkich zjazdów aż do Javornika, gdzie oprócz czeskich smakołyków, czeka na nas przede wszystkim wspaniały zamek Jánský Vrch (dawniej Johannesberg) wybudowany przez piastowskiego księcia Bolka I. Po wizycie w Czechach kierujemy się w stronę Opolszczyzny, a dokładniej do Paczkowa, zwanym Polskim Carcassonne. W samym Paczkowie znajduje się do zobaczenia wiele atrakcji, wśród których należy wyróżnić m. in.

 • mury obronne z XIV w., miejscami wysokie na 7 m, zbudowane z kamienia łamanego, otaczające o długości ok. 1200 m,
 • paczkowski Ratusz z renesansową wieżą z poł. XIV w.,
 • Muzeum Gazownictwa mieszczące się w starych budynkach gazowni z pocz. XX w.,
 • Trzy wieże bram – Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka oraz brama Nyska,
 • gotycki Kościół par. pw. św. Jana Ewangelisty z l. 1361-89,
 • Kościół ewangelicki pw. Matki Nieustającej Pomocy z l. 1902-03,
 • zabytkowe kamienice w Rynku reprezentujące styl renesansowy, barokowy, klasycystyczny, a nawet gotycki,
 • legendarny dom kata miejskiego z XVIII w.

Po opuszczeniu Paczkowa naszym oczom ukażą się rozległe wody Jeziora Paczkowskiego, gdzie nie omieszkamy chwilkę czasu poświęcić na swoisty relaks. Na koniec naszej wyprawy jedziemy wspólnie do Kamieńca Ząbkowickiego, gdzie główną atrakcją jest odnowiony zespół pałacowy z drugiej połowy XIX w. Po FAN-tastycznej przygodzie, już na torach, wracamy taborem PKP do Wrocławia. Tradycyjnie w trakcie wycieczki nie zabraknie przepięknych krajobrazów oraz dobrej zabawy w doborowym towarzystwie !! Serdecznie zachęcamy do wspólnej przygody pod okiem doświadczonego pilota-cyklisty 🙂

Przewidywana długość trasy ok. 65 km.

Uwaga! Zakazuje się zabierania zwierząt!

Uwaga! Prosimy o zabranie ze sobą pieniędzy na zakup biletu PKP oraz ochrony przeciwsłonecznej.

Przydatne również będzie solidne śniadanie oraz woda do picia.

Uwaga! przed wycieczką należy sprawdzić stan swojego roweru!

Trasa jest przeznaczona dla średnio zaawansowanych rowerzystów.

Wycieczka jest darmowa, ale liczba osób jest ograniczona! Przewidujemy 12 miejsc, więc prosimy nie czekać do ostatniej chwili.

ZAPISY:

Agata Brylewska

e-mail: tour@fan.org.pl

tel.: 509 234 755