Sekcja Nordic Walking FAN Team zaprasza wszystkich chętnych na 4 etap Drogi Św. Jakuba z Wrocławia (Kozanów) do Mrozowa. Zaplanowano przejście tego szlaku w terminie 25 maja 2013.

We Wrocławiu krzyżowały się dwie główne drogi handlowe – Via Regia i Szlak bursztynowy. Miasto należało do Ligi Hanzeatyckiej. Jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 631 377 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni– 293 km². Wrocław jest również jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich. Od 1 stycznia 1999 stolica województwa dolnośląskiego. Wrocław był gospodarzem  UEFA EURO 2012 oraz  stanie się Europejską Stolicą Kultury 2016

Wojnowice – zespół obronny – zamek otoczony fosą wraz z mostem, ob. Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki . Zamek gotycki został wybudowany ok. 1513 r. dla Nicolausa von Schewitza. W latach 1545 – 1562 został przebudowany dla Jakoba Bonera i Andreasa Hertwiga, mieszczan pochodzących z Wrocławia. Wygląd zamku pozostawał bez zmian aż do lat 1974 – 1978, kiedy to  adaptowano go na ośrodek wypoczynkowy. Zamek otacza fosa. Obiekt jest murowany, czworoboczny z dziedzińcem. Większość pomieszczeń jest w układzie amfiladowym. Na fasadzie znajduje się kilka tablic fundacyjnych m.in. Nicolausa von Schewitza i jego  żony, Andreasa Hertwiga oraz herby rodów von Boner i von Huber. W kliku salach w zamku zachowały się belkowe, dekorowane stropy z XVII i XVIII w. Do skrzydła północnego prowadzi ceglany most z XIX w. Wokół budowli zachowały się fragmenty parku założonego w XIX w.

Jest to najbardziej interesujący zamek nizinny o regularnym kształcie na Śląsku. Obecnie mieści się w nim Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Opis trasy:

Spotykamy się na Kozanowie, ulica Pilczycka, obok sklepu Biedronka. Przed wyruszeniem na trasę zwiedzamy kościół św. Jadwigi Śląskiej, rozbudowany z dawnej kaplicy cmentarnej. Przy kościele przechodzimy na drugą stronę ulicy Pilczyckiej. Aleją parkową idziemy do cmentarza żydowskiego, na którym w dalszym ciągu odbywają się pochówki. Idziemy dalej ulicą Pilczycka, mijając osiedle Pilczyce i Kozanów. Za mostem na Ślęzy mijamy osiedle Maślice, Stadion i ulicą Królewiecką docieramy do ulicy Głównej, która doprowadzi nas do Mostu Marszowickiego, skąd podziwiamy malowniczy młyn wodny. Za mostem skręcamy w prawo w ulicę Wilkszyńską a następnie w drogę szutrową dochodzimy do Krzelowskiej. Za ogródkami działkowymi schodzimy na leśną drogę w lewo którą docieramy do szlaku zielonego i skręcamy na niego w prawo. Szlak ten doprowadzi nas do Wojnowic. Tutaj planujemy dłuższy odpoczynek. Zrobimy sobie grilla. Grill i węgiel zostanie dowieziony, natomiast kiełbaski, szaszłyki i inne smakołyki każdy z uczestników przyniesie ze sobą. Zwiedzimy również zamek myśliwski na wodzie. Po spożyciu posiłku ruszamy dalej. Z dobrze utrzymanego parku wychodzimy przez główną bramę, skręcamy w lewo drogą prowadzącą do Mrozowa. Kierujemy się na stację kolejową. Tutaj kończymy IV etap naszej Drogi i spotykamy się na trasie Mrozów – Środa Śl.

PROGRAM [wstępny]:

 • 08:00 – zbiórka Kozanów (obok sklepu Biedronka), ulica Pilczycka
 • 08:00 – 14:00 –  przejście Drogi z Wrocławia (Kozanów) do Wojnowic
 • 14:00 – 16:00 grill w Wojnowicach
 • 17:45 wyjazd z Mrozowa pociągiem
 • 18:11 powrót do Wrocławia

autor: Janina Kowalkowska

[na podstawie „Droga św. Jakuba. Via Regia. Dolny Śląsk.” Przewodnik pielgrzyma Autor: Ceglińska Anna, Karaś Henryk, Mendyk Emil, Smyk Jacek SAC Wydawca:Fundacja Wioski Franciszkańskiej]

Termin: 25.05.2013

Trasa: ok. 23 km

Godzina:  08:00

Zbiórka: Kozanów (obok sklepu Biedronka) ulica Pilczycka

Cennik:

 • 25 zł – sekcje NW/TOUR
 • 30 zł – pozostałe sekcje
 • 30 zł – Karta rabatowa
 • 33 zł – Karta seniora
 • 35 zł – pozostali

W cenie:

 • opieka instruktora Nordic Walking
 • przejazd
 • kiełbaska

ZAPISY:

Janina Kowalkowska

tel.: 509 282 191

e-mail: nordicwalking@fan.org.pl

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl