Sekcja Nordic Walking FAN Team zaprasza wszystkich chętnych na 2 etap Drogi Św. Jakuba z Sobociska do Siechnic. Zaplanowano przejście tego szlaku w terminie 6 kwietnia 2013.

Sobocisko – wieś wzmiankowana w 1145 roku, gdy stanowiła własność klasztoru św. Wincentego na Ołbinie we Wrocławiu. Na terenie Sobociska u schyłku XIX w. odkryto celtyckie cmentarzysko szkieletowe, a także groby ciałopalne z okresu kultury łużyckiej oraz szkieletowe groby wczesnośredniowieczne.

Zabytki:

 • kościół par. pw. Wniebowzięcia NMP, zbudowany w stylu gotyckim w pierwszej połowie XIV wieku, przebudowany w 1708 r., i w l. 1959-60
 • dwa krzyże pokutne z około XIV – XVI wieku.

Siechnice – teren ten zasiedlony był już w czasach neolitu, kultury łużyckiej i przeworskiej. Wzmiankowane po raz pierwszy w 1253 jako Sechenice w dokumencie Henryka III Białego, który przekazywał wieś ufundowanemu przez siebie szpitalowi św. Elżbiety we Wrocławiu. Od 1323 do 1810 wieś stanowiła dobra szpitalne Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą z kościoła św. Macieja we Wrocławiu. W czasie wojny trzydziestoletniej i potem siedmioletniej Siechnice zostały całkowicie zniszczone. Spłonęły całkowicie w 1675. W 1945 zasiedlili ją polscy przesiedleńcy z przedwojennego powiatu Gródek Jagielloński koło Lwowa. Z dniem 1 stycznia 1997 Siechnice uzyskały prawa miejskie

Opis trasy:

Ze stacji PKP w Lizawicach dochodzimy do Sobociska (ok.1,5 km), skąd wyruszamy na trasę św. Jakuba. W Sobocisku przechodzimy obok gotyckiego kościoła z późnobarokowym ołtarzem ze sceną Wniebowzięcia Maryi. Zwiedzamy kościół i kierując się dalej w kierunku Grodziszowa mijamy dwa średniowieczne krzyże pokutne.

Przy kościele w Sobocisku łączą się obie odnogi naszego szlaku i odtąd prowadzić nas będą znaki z żółtą muszlą. Ruszamy na północ (prostopadle do głównej szosy) i polną dość zarośniętą drogą (robiąc odpoczynek gdzieś na trasie w wybranym przez pielgrzymów miejscu – spożywamy posiłek) dochodzimy do Grodziszowa. Przechodzimy przez wieś mijając drewnianą kapliczkę z Ukrzyżowanym. Asfaltowa droga zmienia się z brukowaną i rzadko uczęszczaną szosą wchodzimy do Ziębic ulicą B. Prusa i nią idziemy do skrzyżowania. Następnie polną drogą mijając przystanek autobusowy, plac zabaw i boisko sportowe przechodzimy przez tory kolejowe, za którymi jest niewielka miejscowość Prawocin. Dalej droga wije się malowniczo wśród pól i doprowadza nas do położonego na niewielkim wzniesieniu cmentarza , w którego obrębie znajduje się kolejny krzyż pokutny. Zbliżamy się do Siechnic. W Siechnicach wsiadamy w autobus PKS i wracamy do Wrocławia. Spotykamy się  na III etapie Drogi św. Jakuba, która będzie biegła z Siechnic do Wrocławia.

PROGRAM [wstępny]:

 • 07:15 – zbiórka przy Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu
 • 07:40 – 08:00 – przejazd pociągiem do Lizawic
 • 08:30 – 16:30 –  przejście Drogi z Sobociska do Siechnic
 • 17:31 – wyjazd z Siechnic – Ogrodnictwo do Wrocławia komunikacją PKS
 • 17:50 – przyjazd do Wrocławia

autor: Janina Kowalkowska

[na podstawie „Droga św. Jakuba. Via Regia. Dolny Śląsk.” Przewodnik pielgrzyma Autor: Ceglińska Anna, Karaś Henryk, Mendyk Emil, Smyk Jacek SAC Wydawca:Fundacja Wioski Franciszkańskiej]

Termin: 06.04.2013

Trasa: ok. 27 km

Godzina: 07:15

Zbiórka: Dworzec PKP

Cennik:

 • 22 zł – NW/TOUR
 • 27 zł – pozostałe sekcje
 • 27 zł – Karta rabatowa
 • 28 zł – Karta seniora
 • 30 zł – pozostali

W cenie:

 • opieka instruktora Nordic Walking
 • przejazd w obie strony

ZAPISY:

Janina Kowalkowska

tel.: 509 282 191

e-mail: nordicwalking@fan.org.pl

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl