Zapraszamy chętnych na niezwykłe przeżycia z sekcją Nordic Walking FAN Team. Już w marcu będzie możliwość poznania tras wokół Ślęży. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!

Szlak czarny wokół Ślęży – spokojny, bardzo cichy szlak, prowadzący cały czas w lesie, nadający się do spacerów dla wszystkich .

Czas trwania: łącznie ok. 9 h [w tym Marsz ok. 4,50 h – Przełęcz pod Wieżycą – Przełęcz Tąpadła]

Opis trasy:

Dojazd do Sobótki autobusem PKS lub DLA 502 (w zależności od wyboru z Dworca PKS lub spod księgarni Eureka przy ul Kołłątaja) – ok. 1 h.

Po przyjeździe do Sobótki kierujemy się  na Przełęcz pod Wieżycą (ok.030 h). Na przełęczy stoi Dom Wycieczkowy „Pod Wieżycą”, zbudowany w 1925 roku, stanowiący główny punkt wypadowy wycieczek na Ślężę. Obok rozciąga się na rozległym stoku duża łąka, w sezonie zimowym stok saneczkowy. Na przełęczy przy skrzyżowaniu szlaków turystycznych znajduje się mapa plastyczna Masywu Ślężańskiego zbudowana na początku XX wieku. Po zachodniej stronie Przełęczy pod Wieżycą znajduje się spory, owalny kamieniołom granitu o malowniczej konfiguracji, w którym eksploatację zakończono w 1830 roku. Po wojnie mieścił się w nim amfiteatr, w którym odbywały się imprezy artystyczne. Rozebrany w latach 80-tych. Przełęcz pod Wieżycą stanowi ważny węzeł szlaków turystycznych; stąd biegnie żółty szlak na Ślężę, szlak czarny wokół Ślęży, szlak wieżowy na Wieżycę oraz bierze swój początek ścieżka przyrodnicza.

Stąd wchodzimy na szlak czarny wokół Ślęży – trasa jest łatwa, przeznaczona dla osób o różnym stopniu sprawności, stosunkowo płaska, nie wymagająca zbyt dobrej kondycji. Przebiega w lesie, jest zacieniona.  Po 1,45 h dochodzimy do Przełęczy Tąpadła.

Na przełęczy znajduje się miejsce odpoczynkowe z możliwością rozpalenia ogniska, sezonowy bufet. Prowadzą stąd najkrótsze trasy na Ślężę (szlak żółty i niebieski) oraz na Radunię (szlak niebieski). Na przełęczy Tąpadła jest XIX-wieczna leśniczówka oraz po drugiej stronie stylowy budynek ośrodka wypoczynkowego. Jest to obiekt ogólnodostępny, z zespołem domków kempingowych.

Po godzinnym wypoczynku ruszamy czarnym szlakiem w kierunku Przełęczy pod Wieżycą. Po drodze spotykamy ruiny zabudowań gospodarczych oraz podziwiamy okolice góry Ślęży. Trasę pokonujemy w czasie 2,45 h.

Po dotarciu do Schroniska pod Wieżycą mamy czas na odpoczynek i zjedzenie posiłku – ok. 1 h. Następnie udajemy się na przystanek autobusowy w Sobótce (ok. 30  min) i wracamy do Wrocławia – ok.1 h.

Wyjazd PKS  7:30

Powrót PKS 15:45,16:20,17:10

autor: Jolanta Ubowska

Termin: 3 marca

Godzina: 07:00

Zbiórka: Dworzec PKS

Cennik:

  • 20 zł – członkowie sekcji NW
  • 25 zł – pozostałe sekcje
  • 30 zł – pozostałe osoby
  • 25 zł – karta rabatowa
  • 1 zł – wypożyczenie kijków dla osób spoza FAN

W cenie:

  • opieka instruktora Nordic Walking
  • przejazd autobusem PKS

ZAPISY:

Janina Kowalkowska

tel.: 509 282 191

e-mail: nordicwalking@fan.org.pl

 

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl