Zrodziła się wśród nas inicjatywa przejścia z kijkami Dolnośląskich Szlaków Świętego Jakuba. Szlaki św. Jakuba wiodą przez wiele krajów w Europie i kończą się w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Od 2004 r. zostały one wyznaczone także na Dolnym Śląsku. Ślężańską oraz I etap Sudeckiej Drogi św. Jakuba mamy już za sobą. Obecnie chcemy wybrać się na Drogę Św. Jakuba – Via Regia. Mamy przed sobą 235 km. Droga wiedzie przez wsie, lasy i pola.

Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago (bask. Done Jakue Bidea, gal. O Camiño de Santiago) – szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela.

 

autor: Janina Kowalkowska

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl