Zapraszamy wszystkich na wyjazd do  Görlitz, który odbędzie się 21 kwietnia. W programie jest zwiedzanie miasta i okolic.
UWAGA! Ilość miejsc ograniczona, nie czekaj aż inni zajmą Twoje miejsce!

Termin: 21.04.2012


Görlitz to najbardziej na wschód wysunięte miasto w Niemczech, położone naprzeciw polskiego Zgorzelca. Miasto, swój okres rozkwitu przeżyło w XV wieku, a jego mieszkańcy wzbogacili się na handlu tkaninami i urzetem barwierskim (wykorzystywany do produkcji niebieskiego barwnika indygo). Właśnie z tamtych czasów pochodzą najcenniejsze budowle miasta.

Zabytki:

Dolny rynek – jest to plac którego nazwa pojawiła się w 1403 roku, był również nazywany „Starym Runkiem”, „Targiem Rybnym”, „Targiem Śledziowym” lub po prostu „Rynkiem”. Dawniej pełnił funkcje targowe. Do ważniejszych zabytków przy rynku należy Stary i Nowy Ratusz, Waga Miejska, Schönhof (najstarszy renesansowy budynek w całych Niemczech), Fontanna Neptuna, Rathausapotheke.

Kościół św. Trójcy (Dreifaltigkeitskirche)- kościół z dwuskrzydłowym ołtarzem pochodzącym z 1510 roku i gotycką amboną z XIV wieku.

Święty Grób – Znajdujący się pośrodku ogrodu obiekt, jest częścią miejsca, w którym w średniowieczu odprawiano nabożeństwa dla wiernych i pielgrzymów. Całość składa się z dwupoziomowej Kaplicy Świętego Krzyża, Kaplicy Namaszczenia i Kaplicy Świętego Grobu i jest wierną kopią najważniejszych części oryginału z Jerozolimy.

Kościół św. Piotra i Pawła – XV wieczny kościół, którego wnętrze zdobi ołtarz główny z 1695r., ambona z 1693r i późnogotycka kaplica św. Jerzego.

Cmentarz św. Mikołaja– znajduje się na nim grób filozofa i mistyka Jakoba Böhme.

Landeskrone -najpiękniejsza góra w okolicy Goerlitz, choć liczy zaledwie 419,5 m wysokości n.p.m. widoczna jest z bardzo daleka. Ten bazaltowy stożek wulkanicznego pochodzenia porastają obecnie lasy bukowe, grądy, jak i sztuczne świerczyny.  Ze względu na walory przyrodnicze już w 1940 r. na Landeskrone został utworzony rezerwat przyrody.  W 1796 r. z inicjatywy K.A. von Meyera zu Knonow na szczycie góry wzniesiono wieżę widokową, a w 1863 r. uruchomiono tutaj okazały budynek restauracji. Obecnie jest to popularne miejsce wycieczkowe. Przy dobrej przejrzystości powietrza z Landeskrone można podziwiać pasma Gór Żytawskich (Zittauer Gebirge), Gór Izerskich i Karkonoszy.

Muzeum Wsi [Markersdorf] – specyficzna tematyka prezentowana w muzeum jest kluczem do zrozumienia dziejów i przyrody wschodnich Łużyc Górnych. Nie tylko miasto Görlitz oferuje unikatowe zabytki architektoniczne i wyjątkowe wydarzenia kulturalne, również jego okolice pełne są żywej historii i historyjek.


PROGRAM [wstępny, plan może ulec zmianie]:

 • 07:00 – zbiórka [dworzec Świebodzki przy scenie Teatru Polskiego]
 • 07:15 – 09.30 – wyjazd z Wrocławia i dojazd do Zgorzelca
 • 10:00 – 17:00 – zwiedzanie miasta [w trakcie zwiedzania przewidziany będzie czas wolny]
 • 17:00 – 19:00 – powrót do Wrocławia

CENY:

członkowie Stowarzyszenia:

 • 96,00 zł – sekcja FAN Tour Team
 • 114,00 zł – pozostałe sekcje

pozostałe osoby:

 • 120,00 zł – osoby z poza Stowarzyszenia
 • 102,00 zł – karta rabatowa

W przypadku wpłat do  15.04.2012 rabaty, o wysokość rabatu zapytaj się przy zgłoszeniu!

W CENIE:

 • przejazd autokarem na trasie Wrocław – Zgorzelec – Wrocław
 • opieka opiekuna wyjazdu
 • przewodnik po Zgorzelcu, Gorlitz i okolicach
 • wstęp do Muzeum Wsi
 • ubezpieczenie
 • woda

 


ZAPISY:

 • e-mail: tour@fan.org.pl
 • tel.: +48 509 234 755

WPŁATY:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Nr konta: BZ WBK 82 1090 1522 0000 0001 1322 2027

z dopiskiem „FAN Tour – Görlitz” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta.

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl