Zapraszamy na kolejną przygodą w Dreźnie. Grupa FAN Tour Team, tym razem proponuje Państwu wyjazd i spacer śladami Augusta Mocnego i hrabiny Cosel w czasie Jarmarku Adwentowego.

UWAGA! WYJAZD ODWOŁANY!

Najbliższa wycieczka do Drezna odbędzie się 10 grudnia, to kolejna propozycja naszego Stowarzyszenia. Tym razem naszym głównym celem będą:

 • Galeria Zwinger (wejście do galerii obrazów Starych Mistrzów – Alte Meister oraz do zbrojowni – Rüstkammer)
 • Opery Sempera
 • Kościół Dworski (Katedra Rzymsko-Katolicka, w której spoczywa serce Augusta Mocnego)
 • monumentalny obraz Fürstenzug (Pochód Książęcy), wyłożonego 24 tysiącami kafelek z miśnieńskiej porcelany
 • Zamku Królewskiego wraz z byłymi stajniami królewskimi, na których dziedzińcu znajduje się historyczny jarmark oraz odbudowany na 800-lecie miasta Drezna (2006 r.) kościół Frauenkirche.

 

Drezno – magiczne miasto


OPERA SEMPERA

Z drezdeńską operą wiąże się wiele nazwisk artystów. Królewskim kapelmistrzem był tam Ryszard Wagner. Tam święcił też swoje największe sukcesy: premiera „Rienzi”, „Holendra tułacza” i „Tannhäuser”. W 1849 roku musiał on, podobnie jak Gottfried Semper uciekać z Saksonii, ponieważ podobnie jak on wystąpił podczas rewolucji przeciwko władcom Saksonii i Prus. Innym znanym kompozytorem był Ryszard Strauss. Również on święcił triumfy w drezdeńskiej operze. W operze Sempera swoją prapremierę miały „Salome”, „Elektra” i „Kawaler z różą”. W roku 1914 generalnym dyrektorem muzycznym został Ernst Edler von Schuch, który w latach 1872-1914 był tam dyrygentem i dyrygował w tym czasie 51 prapremierami i 120 premierami. Nowy generalny dyrektor muzyczny przyczynił się w dużym stopniu do rozwoju opery i uczynił ją znaną na całym świecie. Po nalocie bombowym podczas II wojny światowej budynek spłonął do fundamentów. W trakcie odbudowy opery odtworzono wysoką na 40 metrów scenę, która charakteryzuje się wyśmienitą akustyką. Odtworzono również wewnętrzne wyposażenie, w którym dominują kolory czerwieni, złota i brązu. Po 40 latach odbudowy Opera Sempera została ponownie otwarta 13 lutego 1985 roku, a więc w 40. rocznicę tragicznego nalotu.

ZWINGER

Zwinger jest architektonicznym klejnotem Drezna. Budowla ta zaliczana jest do najsłynniejszych na świecie.Budowa Zwingera, jedynego w swoim rodzaju kompleksu budowlanego w Europie, zakończyła się w roku 1732. We wschodnim skrzydle po prawej stronie znajduje się Galeria Malarska Starych Mistrzów, a po lewej stronie Muzeum Historyczne. W północnej części kompleksu Zwingera znajduje się pawilony Wallpavillon, w części południowej Glockenspielpavillon. Wallpavillon jest ograniczony dwoma budynkami narożnymi. Z lewej strony jest to Salon Matematyczno-Fizyczny jak również Muzeum Zoologiczne, a z prawej strony Nymphenbad z kaskadami, który znajduje się z tyłu Pawilonu Francuskiego. Naprzeciw wschodniego skrzydła stoi brama Kronentor ze swoimi Galeriami. Obok pawilonu Glockenspielpavillon znajduje się Magazyn Porcelany.

Brama Kronentor została wzniesiona w latach 1714-18. Brama Kronentor, która początkowa była budowana jako Łuk Triumfalny lub Brama Herkulesa, jest zdobiona wieloma wspaniałymi rzeźbami, które zostały stworzone przez Baltazara Permosera, Johanna Joachima Kretschmara i Johanna Paula Egella. Górne piętro z halą otwartą na cztery strony sprawia wrażenie lekkości. Na attyce znajduje się 12 rzeźb o tematyce traktującej o Herkulesie i porach roku, które najprawdopodobniej początkowo przeznaczone były na inną budowlę. Pokryta miedzianą blachą kopuła służy jako podstawa dla 4 polskich orłów i korony królewskiej.

Pawilon Wallpavillon został wzniesiony w latach 1716-17. Budowla znajduje się w północnej części kompleksu Zwingera i składa się z okien i kolumn zakończonych półkolistymi łukami. Artystyczne zdobienia są uwidocznione na dwóch poziomach: Pawilon Wallpavillon służy przedstawieniu sił natury. Jako kontrast do tych rzeźb zostały przedstawione światy mitologii i polityki. Narożne rzeźby mają za zadanie głosić sławę księcia elekcyjnego. Dzieła te przedstawiają Augusta Mocnego, który trzyma w rękach koronę Polski. W innej rzeźbie August Mocny w roli Parysa jest otoczony przez Junonę, Minerwę i Wenus. Te trzy boginie są uosabiane z Herą, Ateną i Afrodytą, i symbolizują potęgę, mądrość i miłość. Inne rzeźby znajdujące się na attyce przedstawiają cztery wiatry, które niosą sławę władcy na wszystkie strony świata. Te dzieła zostały stworzone przez Johanna Christiana Kirchnera. Na środku frontonu znajdują się saksońskie i polskie herby z inicjałami A.R. (Augustus Rex).

Salon Matematyczno-Fizyczny znajduje się po lewej stronie Pawilonu Wallpavillon. W 1730 roku został wzniesiony na zlecenie Augusta Mocnego jako muzeum. Główne eksponaty muzeum pochodzą ze zbiorów z XVI wieku. Tym samym muzeum to jest jednym z najstarszych naukowo – technicznych muzeów na świecie. Dysponuje ono ponad 2000 znaczącymi dla rozwoju nauki instrumentów ze świata matematyki, fizyki, astronomii, geodezji i metrologii z przedziału XIII-XIX wieku. Zbiór globusów ziemi i astronomicznych nieba jest najbardziej znaczący w Niemczech. Do najbardziej wartościowych eksponatów należy arabski astronomiczny globus nieba z 1279 roku z perskiego obserwatorium astronomicznego Meragha. W Salonie Matematyczno-Fizycznym znajduje się zbiór zegarów, które dysponuje wysokim na blisko 1,5 metra zdobionym zegarem astronomicznym z XVI wieku. W muzeum są przechowywane również wyprodukowane w Saksonii soczewki optyczne i wysokie na blisko 2 metry zwierciadło wklęsłe.

Muzeum Porcelany zostało założone w roku 1717 przez Augusta Mocnego. Jedyne w swoim rodzaju w Muzeum Porcelany w drezdeńskim Zwingerze są eksponaty wczesnej chińskiej, japońskiej i koreańskiej porcelany, jak również zbiory dotyczące historii porcelany miśnieńskiej. Tam znajdują się również pierwsze próby wyprodukowania porcelany przez Böttgera. Oprócz tego można znaleźć Wazy Dragonów – przykrywane pokrywami wazy, o wysokości 1 metra i zdobione niebieskimi znajdującymi się pod glazurą malowidłami, jak również porcelanowy projekt pomnika konnego Augusta Mocnego oraz porcelanowy bukiet kwiatów.

Muzeum Historyczne (Rustkammer) zostało założone w roku 1932 i wywodziło się z należącej do księcia zbrojowni. Nazwa tego muzeum może wprowadzać w błąd, ponieważ nie chodzi tu o muzeum traktujące o historii, lecz o bezcenny zbiór pancerzy, broni palnej i broni białej. Liczba eksponatów wynosi prawie 15.000. Do najbardziej znanych między nimi zalicza się miecz elekcyjny Fryderyka Kłótliwego z I połowy XV wieku, bogato zdobiony pancerz Christiana II z I połowy XVII wieku i ornat koronacyjny Augusta Mocnego z XVII wieku.

Galeria Malarska Mistrzów Dawnych (Gemäldegalerie Alte Meister). Eksponaty wywodzą się ze skarbca, założonego w roku 1560 przez księcia elekcyjnego Augusta. Za czasów Augusta Mocnego i Fryderyka Augusta II eksponaty te zyskały poprzez kosztowne nowe zakupy europejskie znaczenie. Za czasów augustowskich pozyskano ponad 4000 nowych malowideł (wyłącznie oryginały). Były to dzieła z Francji, Włoch i Holandii, do tego doszły jeszcze 268 malowideł z galerii Dux. Te obrazy zostały potem jeszcze uzupełnione 69 obrazami z cesarskiej galerii w Pradze i 100 malowidłami ze zbiorów księcia z Modeny. Między innymi można tam obejrzeć dzieła Tycjana, Rubensa i Holbeina. Od klasztoru Piacenza został odkupiony obraz „Madonna Sykstyńska” namalowany przez Raffaela. Do zbiorów galerii należą również dzieła Bernardo Bellotto Canaletto. Zbiór Galerii Malarskiej Mistrzów Dawnych obejmuje najbardziej znaczące dzieła włoskiego malarstwa renesansowego, jak również flandryjskiego i holenderskiego malarstwa z XV-XVII stulecia. Reprezentowane jest również francuskie malarstwo z XVII-XVIII wieku i niemieckie malarstwo z XVI-XVIII stulecia.

KATEDRA ŚW. TRÓJCY  (niem. Kathedrale Ss. Trinitatis) – znana również w literaturze jako Kościół Dworski (niem. Hofkirche)

Kościół Hofkirche (Nadworny) o powierzchni 4800 metrów kwadratowych jest największym kościołem katolickim w Dreźnie i zarazem ostatnią barokową budowlą w mieście. Został on wybudowany za czasów Fryderyka Augusta II.

Kościół jest trzynawową bazyliką. Nawa główna ma 52 metry długości i 18 wysokości. Oprócz kaplicy szczytowej znajdują się również cztery kaplice boczne: Kaplica św. Krzyża, Kaplica Sakramentu, Kaplica św. Bernarda i kaplica Jana Nepomuka, która od 1973 aż do dziś pełni rolę „Kaplicy ku pamięci ofiar 13 lutego 1945 i każdej niezawinionej przemocy”. Lekko opadający dach jest ograniczony balustradą, która jest ozdobiona wysokimi na 3,5 metra figurami apostołów i świętych. Te 59 statuet stworzył włoski architekt Lorenzo Mattieli. W kościelnej krypcie znajduje się 49 sarkofagów katolickich Wettynów i szczególnie bogato zdobiony sarkofag króla Jana. W tejże krypcie znajduje się również pojemnik z sercem Augusta Mocnego, którego ciało zostało pogrzebane w Krakowie.

Do wyposażenia kościoła należy wiele bezcennych dóbr kultury z XVIII wieku, które przetrwały bombardowanie. Drezdeński Kościół Hofkirche posiada jako jedyny w Dreźnie organy Silbermanna, które uznaje się za jego najpiękniejsze. Organy te są również ostatnimi, które zostały przez Silbermanna wykonane. Balthasar Permoser stworzył białą, wypolerowaną, częściowo złoconą ambonę. Od niego pochodzi również rzeźba marmurowa „Chrystus na palu męczeńskim”. W kościele znajduje się również malowidło ołtarzowe „Wniebowzięcie Chrystusa” (prawie 42 metry kwadratowe) wykonane przez Raphaela Antona Mengsa, a także wysoki na 4,2 metra srebrny krzyż i 6 srebrnych świeczników wysokich na 2,1 metra, wykonanych przez warsztat Johanna Ignaza Bauera.

TARASY BRUHLA  (niem. Brühlsche Terrasse)

Promenada spacerowo-widokowa, położona w Dreźnie, w Niemczech. Stanowi ona północną, przylegająca do Łaby część odbudowanego w latach 90. XX wieku placu Neumarkt i zabudowy staromiejskiej.

Tarasy Brühla są elementem trasy spacerowej wiodącej nad Łabą i znajdującej się w najbliższym sąsiedztwie drezdeńskich atrakcji turystycznych. Zostały one zbudowane na pozostałościach drezdeńskich umocnień. Na tarasy wychodzą wejścia i fasady budynków drezdeńskiego Starego Miasta, w tym Sądu Najwyższego Saksonii, Akademii Sztuk Pięknych i Albertinum. Tarasy zaczynają się schodami wiodącymi obok sądu, ze Schlossplatz (Placu Zamkowego), obok rzeźb Johannesa Schillinga znanych jako „Cztery Pory Dnia” . Następnie przebiegają zwieńczeniem muru, będą punktem widokowym na północną część miasta (Neustadt) oraz rzekę. Tarasy kończą się przy Carolabrücke, gdzie znajduje się zejście na nadrzeczny bulwar, a także ścieżka w kierunku Nowej Synagogi w Dreźnie.

Tarasy zawdzięczają swą nazwę Henrykowi von Brühlowi. Tarasy, podobnie jak miasto, zostały doszczętnie zniszczone podczas bombradowania Drezna w lutym 1945. W 1990 roku udostępniono znajdujące się pod tarasami podziemia z renesansowymi sklepieniami. Od 1993 roku tarasy są pod zarządem Staatliche Schlösser und Gärten Dresden (Państwowych Pałaców i Ogrodów Drezna). Przy Bärenzwinger, niedaleko pomnika Johanna Friedricha Böttgera widać wgłębienie, odcisk palca, na balustradzie. Legenda głosi, że jest to dowód niebywałej siły Augusta II Mocnego, władcy Saksonii, który odbił swój palec w kamieniu. Tarasy Brühla są w literaturze i języku potocznym znane jako Balkony Europy. Określenie to wywodzi się z początków XIX wieku.

FRAUENKIRCHE

Frauenkirche (kościół Naszej Ukochanej Pani), luterańska budowla centryczna, należała do jedynych w swoim rodzaju dokonań budowlanych w Europie. Budynek znajdujący się na Nowym Rynku spłonął w wyniku angielsko-amerykańskiego nalotu bombowego 13 lutego 1945 roku, 2 dni po ataku bombowym zawaliła się dodatkowo kopuła. Ruiny kościoła na zalecenie ówczesnych władz NRD pozostały nietknięte, jako ostrzeżenie przeciwko wojnie i symbol pokoju.

Frauenkirche jest protestancką, sfinansowaną przez obywateli budowlą sakralną. Jako poprzednik stał stał w tym miejscu w XI wieku kamienny kościół Najświętszej Marii Panny.  Frauenkirche został wzniesiony w latach 1726-34 w stylu późnego baroku z elementami klasycyzmu. Frauenkirche mógł pomieścić 5000 wiernych. Ołtarz, ambona i prospekt organów Silbermanna były wynikiem pracy Johanna Christiana Feigego starszego. Sama tylko kopuła osiągnęła wysokość 95 metrów i średnicę 23,5 metra. Jej szczyt został zakończony latarnią, a sama kopuła była nazywana przez Drezdeńczyków „kamiennym dzwonem”. Przed kościołem został umieszczony pomnik Marcina Lutra, który znajduje się tam do dzisiaj. W roku 1989 powstała inicjatywa mieszkańców Drezna, której celem była doprowadzenie do odbudowy kościoła. W roku 2006 odbyła się w odbudowanym kościele Frauenkirche pierwsza msza.

Drezdeński Neumarkt (NOWY RYNEK)

Plac tworzący centrum starego miasta oraz ważna część drezdeńskiego śródmieścia. Podczas II wojny światowej został prawie całkowicie zrównany z ziemią wskutek alianckiego nalotu. Pod sowiecką okupacją, a później w czasach NRD, część placu zabudowano w stylu socrealistycznym, odtworzono i wyremontowano także kilka historycznych obiektów, jednak większość placu pozostała niezabudowana. Po upadku komunizmu i zjednoczeniu Niemiec podjęto decyzję o przywróceniu Neumarkt do stanu przedwojennego.

TASCHENBERGPALAIS

Jest to hotel w Taschenberg. Znajduje się w pobliżu Dresden Castle i Zwinger. Budynek został zbudowany od 1705 do 1708 przez Johanna Friedricha Karcher w pałacu hrabiny von Hoym Anna Konstancja. Został ona zniszczony w 1945 przez II wojnę światową i został przebudowany w 1992 – 1995 .  W dniu 31 marca 1995 było otwarcie, przez pięciogwiazdkowy hotel sieci Kempinski i był to pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Saksonii ..


TERMIN: 10 grudnia 2010

CENA*:

 • 190,00 zł – wszyscy członkowie FAN-a
 • 240,00 zł – pozostałe osoby
 • 210,00 zł – karata rabatowa

* – PRZY PŁATNOŚCI DO 30.11.2011 roku RABAT, o szczegóły rabatu zapytaj przy zgłoszeniu

W CENIE:

 • przejazd autokarem na trasie: Wrocław – Drezno – Wrocław
 • opieka pilota i przewodnika w czasie wycieczki
 • spacer po Dreźnie
 • bilety wstępów
 • ubezpieczenie Ergo HESTIA

PLAN:

 • 05:45 – zbiórka [przy scenie Teatru Polskiego na Dworcu Świebodzkim]
 • 06:00 – odjazd autokaru
 • 10:00 – przyjazd do Drezna
 • 10:15 – wyjście na krótki spacer po Dreźnie, w tym czasie zwiedzanie m.in. Galerii Zwinger [bilet do Galerii w cenie wycieczki!]
 • 16:00 – czas wolny – Jarmark Adwentowy, obiad, zakupy
 • ok. 18:30 – powrót do autokaru
 • 19:00 – wyjazd z Drezna
 • 23:00 – przyjazd do Wrocławia

ZAPISY:

Agata Brylewska

 • e-mail: tour@fan.org.pl
 • tel.: +48 509 234 755

WPŁATY:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Nr konta: BZ WBK 82 1090 1522 0000 0001 1322 2027

z dopiskiem: „Tour – Drezno” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta. Prosimy o dokonywanie wpłat w ciągu 5 dni od momentu potwierdzenia zgłoszenia przez Organizatora.