Już w niedzielę okolice Wilczej Góry opanują setki amatorów marszu z kijami, którzy przyjadą do naszego miasta na Benevita Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Nordic Walking Złotoryja 2011. Będzie to prawdopodobnie największa tego typu impreza na świecie. 

Na listy startowe wpisało się już blisko 650 osób! To ponad dwa razy więcej niż rok temu, podczas inauguracyjnej edycji imprezy, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. Do Złotoryi chcą przyjechać nordic walkerzy z całej Polski, nawet z miejsc odległych od nas o pół tysiąca kilometrów.

Zawodnicy będą startować na ul. Lubelskiej, w pobliżu boisk sportowych. Trasa zawodów będzie prowadzić obok hydroforni, zbiorników na wodę i urwiska z widokiem na różę bazaltową, po drogach gruntowych i leśnych ścieżkach wzdłuż granicy rezerwatu przyrody Wilcza Góra. Trasa nie będzie więc należała do najłatwiejszych technicznie, m.in. ze względu na zróżnicowane podłoże oraz wiele podejść i zejść, ale z pewnością będzie malownicza. Pętla liczy 4 kilometry. Zawodnicy będą ją pokonywać jeden, dwa lub cztery razy – w zależności od dystansu, który wybiorą (4, 8 i 16 km). Największym powodzeniem cieszy się dystans średni – na listach starto-wych na 8 km znajduje się ponad 250 nazwisk.

Na mecie na najlepszych zawodników będą czekały atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu turystycznego i sportowego oraz jedyne w swoim rodzaju statuetki w formie odlewu piechura z kijkami, które otrzyma pierwsza trójka w każdej kategorii wiekowej na trzech dystansach. Wśród nagród są również pobyty w ośrodkach wcza-sowych w polskich kurortach oraz 2 wycieczki do europarlamentu. Na szyi każdego, kto ukończy zawody, zawi-śnie pamiątkowy medal. Największa nagroda czeka na zwycięzców 16-kilometrowego dystansu – będą repre-zentować Polskę na mistrzostwach świata w Austrii, które odbędą się tydzień później.

By uatrakcyjnić rywalizację, w tym roku organizatorzy wprowadzili dodatkowe klasyfikacje dla niepełno-sprawnych (dystans 4 km) i służb mundurowych (8 km). Swój dystans będą mieli również najmłodsi nordic wal-kerzy – 250 m. Dzieci biorą udział w zawodach bezpłatnie, na razie zapisało się ich ok. 30. Ciekawie zapowiada się rywalizacja w kategorii „Drużyna-rodzina”, której też nie było w zeszłym roku podczas pierwszych mistrzostw. Startować w niej może dwoje rodziców z dzieckiem (bez względu na wiek). Wygra ta rodzina, której zawodnicy po zsumowaniu będą mieli najkrótszy czas.

Organizatorzy zapraszają do kibicowania zawodnikom. Przy tak dużej liczbie startujących nie powinno brakować emocji. Atmosferę z pewnością podgrzeje stukot setek kijów. Prognozy dotyczące największego zmartwienia organizatorów – pogody – wyglądają optymistycznie. Pierwsze starty zaplanowane są na godz. 9:30 (do 9 w nie-dzielę będzie czynne biuro zawodów, mieszczące się w hali „Tęcza”). Zawody będą też transmitowane na żywo w Internecie, na stronie www.mmpnw.pl, dzięki trzem kamerom rozmieszczonym na terenie rywalizacji, w tym jednej zamocowanej w balonie unoszącym się nad Wilkołakiem.

Mistrzostwa organizowane są pod honorowym patronatem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej (jako jedna z 37 imprez sportowych w całym kraju!) oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także marszałka województwa dolnośląskiego. Patronują jej także mistrz olimpijski Robert Korzeniowski, biathloniści Tomasz Sikora i Weronika Nowakowska-Ziemniak oraz europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg

(as)