Kolejnym miejscem odwiedzanych z sekcją FAN Tour Team – będzie tajemniczy Berlin. Wyjazd planowany jest na 12 marca 2011 roku, będzie ciekawy program wycieczki z przewodnikiem oraz możliwość zwiedzania Międzynarodowych Targów Turystycznych w Berlinie.

Wycieczka do Berlina to kolejna propozycja naszego Stowarzyszenia, a zarazem pierwszy tegoroczny wyjazd.

Berlin i jego tajemnice!

Berlin – miasto muzeów i skarbów kultury światowej: ołtarz pergamoński i Nefretete – najpiękniejsza „berlinka”, starzy i nowi mistrzowie. Tu właśnie można odczuć zmienne koleje losów rozdartego niegdyś miasta. 175 berlińskich muzeów to ostoja historii, sztuki i wiedzy. Każdy znajdzie to coś dla siebie, bywają dni, że organizowanych jest jednocześnie aż 1500 różnych wydarzeń.

Jeden dzień na to miasto, to stanowczo za mało. Jednakże te kilka godzin pozwala na poczucie klimatu miasta. Czując niedosyt większość osób wraca, by poznać prawdziwą magię miasta. Berlin posiada ogromną liczbę zabytków, tych znanych i mniej znanych. Poniżej opiszę te kilka najważniejszych, które będąc te kilka godzin w Berlinie zobaczyć po prostu trzeba.


Zwiedzanie Galerii Muru Berlińskiego

Mur berliński (niem. Berliner Mauer) – system umocnień długości ok. 156 km (betonowy mur, okopy, zapory drutowe, miny). Zwany był również eufemistycznie w języku propagandy NRD – antyfaszystowskim wałem ochronnym (antifaschistischer Schutzwall), od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego.

przejazd na Wyspę Muzealną – przejście między Muzeami oraz zwiedzenie Muzeum Schinkla

Wyspa Muzeów w Berlinie (niem. Museumsinsel) – północna część Spreeinsel – wyspy leżącej na rzece Sprewie w centrum Berlina – gdzie znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, obejmujący: Muzeum im. Bodego (niem. Bodemuseum), Muzeum Pergamońskie (niem. Pergamonmuseum), Nowe Muzeum (niem. Neues Museum), Starą Galerię Narodową (niem. Alte Nationalgalerie) oraz Stare Muzeum (niem. Altes Museum). W zbiorach Wyspy Muzeów znajdują się głównie eksponaty archeologiczne oraz dzieła sztuki z XIX w. W 1999 r. Wyspa Muzeów, jako unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny, została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

A. Bebel Platz, Alte Wache [Pomnik Ofiar Przemocy]

Unter den Linden na Potsdamerplatz – przejazd

Jest to historycznie główna ulica Berlina. Nazwa nadana została w związku z licznymi lipami, które rosną po obu stronach ulicy i na centralnym pasie, co nadaje jej charakter jednej z najpiękniejszych alei miasta. W Berlinie istnieje również inna ulica o nazwie Lindenstraße.

Przerwa na posiłek i drobne zakupy – od 1,5 do 2 godzin

zwiedzenie Pomnika Zagłady Żydów (Holocaustu)

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy upamiętnia zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Pomnik ten wybudowano w latach 2003-2005. Złożony jest z 2711 betonowych bloków, które są ułożone w równoległych szeregach. Najwyższe bloki pomnika mają 4,7 metra wysokości. Na obrzeżu pomnika rosną drzewa, a pomiędzy blokami znajdują się przejścia wykonane z kostki brukowej. Każde przejście jest o szerokości 95 centymetrów. W skład tego pomnika wchodzi także podziemne muzeum, którego powierzchnia wynosi 930 metrów kwadratowych.

Brama Brandenburska, Reichstag [bez wejścia]

Niewątpliwie znakiem rozpoznawczym miasta jest Brama Brandenburska (Brandenburger Tor), symbol połączonego Berlina – niegdyś stojąca na ziemi niczyjej, symbolizowała podział miasta przez mur berliński. Po upadku muru Brama została ponownie otwarta 22 grudnia 1989 roku. Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) przy Kurfürstendamm stanowi monument pokoju i pojednania, znak woli odbudowy Berlina z powojennych gruzów. To wlaśnie tu odbywają się największe imprezy w mieście w tym coroczne przywitanie Nowego Roku, na którym bawią się miliony osób z całej Europy.

UWAGA! W zależności od tego ile osób będzie zainteresowanych wizytą na Targach Turystycznych oraz czasu, w jakim dojedziemy do Berlina i jak będzie on nam upływał w czasie zwiedzania to program może zostać jeszcze wzbogacony przez przewodnika.


TERMIN: 12 marca 2011

CENA:

 • 105,00 zł – sekcja FAN Tour Team
 • 125,00 zł – sekcja NW FAN Team oraz Klub Aktywnego Seniora
 • 130,00 zł – pozostałe osoby
 • 110,00 zł – karata rabatowa BENEFIT

W CENIE:

 • przejazd autokarem na trasie: Wrocław – Berlin – Wrocław
 • opieka pilota i przewodnika w czasie wycieczki
 • spacer po Berlinie
 • ubezpieczenie Holiday Ergo HESTIA

PLAN:

 • 04:50 – zbiórka [przy scenie Teatru Polskiego na Dworcu Świebodzkim]
 • 05:00 – odjazd autokaru
 • 09:45 – przyjazd do Berlina
 • 10:00 – wyjście na spacer po Berlinie [w trakcie przerwa ok. 1,5-2 godziny na zakupy i obiad]
 • 19:00 – wyjazd z Berlina
 • 24:00 – przyjazd do Wrocławia
  UWAGA:
 • Osoby zainteresowane Międzynarodowymi Targami Turystycznymi proszone są o kontakt mailowy lub telefoniczny [strona www targów]
 • Będzie istniała możliwość samodzielnego zwiedzania miasta bez przewodnika. Należy ten fakt zgłosić organizatorowi przy zapisywaniu się na wycieczkę. Osoby samodzielnie zwiedzające miasto proszone będą o punktualne stawienie się na miejscu zbiórki. W przypadku problemów z dotarciem muszą niezwłocznie zawiadomić osobę odpowiedzialną za daną grupę. Osoby te też muszą posiadać włączony [aktywny ROAMING] telefon komórkowy.

ZAPISY:

Agata Brylewska

 • e-mail: agata.brylewska@fan.org.pl
 • tel.: +48 509 234 755

WPŁATY:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Nr konta: BZ WBK 82 1090 1522 0000 0001 1322 2027

z dopiskiem: „Tour – Berlin” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta. Prosimy o dokonywanie wpłat w ciągu 5 dni od momentu potwierdzenia zgłoszenia przez Organizatora. To jest gwarantem zarezerwowania miejsca, po tym czasie rezerwacja może zostać anulowana.

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl