Zapraszamy na wyjazd do pięknego Pałacu Myśliwskiego w Antoninie. Tam tworzył i grywał młody Fryderyk Chopin, a teraz odbywają się tam konkursy „Chopin w barwach jesieni„. Oprócz wizyty w tym urokliwym miejscu odbędzie się również spacer po parku stylizowanym na wzór angielski.

26 marca 2011 odbędzie się wycieczka do przepięknego Pałacu Myśliwskiego w Antoninie.

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłówmiejsce magiczne, do którego się powraca…

Są takie miejsca na ziemi, które bogowie obdarzyli szczególnymi względami, które przyciągają sławy, są natchnieniem dla artystów. Do takich miejsc należy Antonin, pięknie położony wśród lasów między Ostrzeszowem a Ostrowem, do którego chętnie ściągają miłośnicy muzyki, kultury, przyrody spokoju i nostalgii chwili.

Duch księcia Radziwiłłamiłośnika muzyki, kultury i sztuki

Wśród starego traktu rozciągały się niegdyś wielkie połacie lasów. Nieopodal rozwidlenia dróg, z których jedna biegnie do Wrocławia, druga zaś na Śląsk, właściciel tychże włości, książę Antoni Radziwiłł postanowił wybudować dla siebie letnią siedzibę. Zadanie to powierzył wybitnemu niemieckiemu architektowi Karlowi Fryderykowi Schinklowi i 1824 roku powstał modrzewiowy pałacyk, w którym książę wraz z całą swoją rodziną prowadził ożywione życie towarzyskie i artystyczne.

Bo trzeba wiedzieć, ze książę Antoni nie tylko piastował godność namiestnika królewskiego Wielkiego Księstwa Poznańskiego, ale był także wielkim miłośnikiem sztuki, rysownikiem, kompozytorem i wiolonczelistą. Rezydencję namiestnika odwiedzały nierzadko znakomite osobistości ze świata polityki, kultury i sztuki, sam zaś Radziwiłł, twórca muzyki do „FaustaGoethego gustował – jak wspomnieliśmy – w roli mecenasa sztuk pięknych. Z tych to, a i wielu innych powodów był postacią znaną, szanowaną i bardzo wpływową.

Jego artystyczna dusza dała o sobie znać, gdy zaprosił do wnętrz pałacowych młodziutkiego, ale owianego już sławą, Fryderyka Chopina. W leśnym domostwie Radziwiłłów czas upływała w sposób urozmaicony; zajęty głównie muzyką Chopin grał, dawał lekcje młodziutkiej księżniczce Wandzie, rozmawiał z gospodarzem o zawiłościach sztuki kompozytorskiej i… tworzył. Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, to utwór, o którym mamy pewność, że był pisany w Antoninie. Warto tu jeszcze wspomnieć o trio fortepianowym g-moll op. 8 zadedykowanym Radziwiłłowi, który za ten dar podziękował w liście do kompozytora.

Chopin patronuje temu miejscu od kilkudziesięciu lat, jego muzyka rozbrzmiewa przez cały rok podczas licznych koncertów w wykonaniu wybitnych pianistów, a najbardziej znaną w skali kraju imprezą jest festiwal „Chopin w barwach jesieni„. Salonik muzyczny z instrumentami z epoki, obrazami i litografiami oraz odlew ręki Chopina przypominają chwile jego pobytu.

Wielki architekt i jego dzieło

Karol Fryderyk Schinkel pozostawił po sobie dzieło wybitne – wybudował pałac w stylu myśliwskim, otoczył go parkiem krajobrazowym, doskonale komponującym się i przenikającym z leśnym otoczeniem. Pracą dla księcia Antoniego utrwalił swoją sławę najwybitniejszego architekta epoki, który w samym Berlinie wzniósł Nowy Odwach, katedrę, Stare Muzeum i teatr.

Główna konstrukcja Pałacu Myśliwskiego w Antoninie wykonana jest z drewna; ceglane mury zostały obłożone modrzewiowymi belkami, co daje wrażenie budowli całkowicie drewnianej. Wewnątrz wznosi się potężna kolumna dorycka, która jest zarazem kominkiem z dwoma czynnymi paleniskami. W jesienne i zimowe wieczory trzask palących się szczap i blask ognia bijący z kominka stwarza niepowtarzalną atmosferę. Liczne trofea myśliwskie stanowią jedną w swoim rodzaju kolekcję, jakiej nie znajdzie się w promieniu kilkuset kilometrów.

Krajobraz

Pałac otacza piękny park w stylu angielskim, który zachęca do spacerów i podziwiania bogatej szaty roślinnej w sąsiedztwie strumienia, licznych drewnianych mostków czy stawu. Taras od strony parku dla wielu pałacowych gości jest ulubionym miejscem odpoczynku przy kawie i lodach. Sąsiadujący z parkiem zalew pozwala na obcowanie z wodą w różnych formach.

Antonin jest piękny o każdej porze roku. Warto się o tym przekonać.

CZAS MARSZU: ok 2-3 h

TRASA: trasa po terenie płaskim

TERMIN: 26 marca 2011

CENA:

 • 40,00 zł – sekcja Klub Aktywnego Seniora oraz FAN Tour Team
 • 45,00 zł – sekcja NW FAN Team
 • 50,00 zł – pozostałe osoby
 • 45,00 zł – posiadacze karty rabatowej BENEFIT
 • 40,00 zł – posiadacze karty MultiSPORT

W CENIE:

 • przejazd autokarem na trasie: Wrocław – Antonin – Wrocław
 • opieka instruktora
 • ok. 3 godzinny spacer Nordic Walking po parku
 • zwiedzanie Pałacu
 • woda i owoc/baton

PLAN:

 • 08.15 – zbiórka
 • 08.30 – odjazd autokaru
 • 10.45 – przyjazd do Antonina
 • 11.00 – rozgrzewka
 • 11.10 – wymarsz do parku – spacer
 • 14.15 – czas na zwiedzanie pałacu
 • ok. 16.00 – wyjazd do Wrocławia
 • ok. 18.00 – przyjazd do Wrocławia

ZAPISY:

Agata Brylewska

 • e-mail: agata.brylewska@fan.org.pl
 • tel.: +48 509 234 755

WPŁATY:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Nr konta: BZ WBK 82 1090 1522 0000 0001 1322 2027

z dopiskiem: „NW – Antonin” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta.

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl