Rozmowa w dniu 26.01.2011 z Bogdanem Grygorowiczem, drużynowym Mistrzem Świata w Nordic Walking. Rozmawia Paulina Ruta-Kaczmarska, dyrektor zawodów Benevita Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Nordic Walking – Złotoryja 2011.

Paulina Ruta Kaczmarska:

Dlaczego akurat Nordic Walking?

Bogdan Grygorowicz:

W latach 60-tych w klubie „Górnik – Wałbrzych” trenowałem lekkoatletykę. W ramach przygotowań zimowych do sezonu letniego, uprawiałem narciarstwo biegowe. Umiejętność ta przydała mi się w czasie pracy w Austrii, gdzie zaproponowano mi zrobienie uprawnień Instruktora Nordic Walking. Technika narciarstwa biegowego jest bardzo zbliżona do techniki Nordic Walking. Do Austrii wyjechałem po zakończeniu kariery biegacza spowodowanej kontuzją kolana, która wyeliminowała mnie na zawsze z możliwości uprawiania tego sportu. Od 2003 roku po uzyskaniu uprawnień instruktorskich, prowadziłem w hotelach zajęcia rekreacyjno-sportowe w tym zajęcia z Nordic Walking. Wtedy poznałem zalety chodzenia z kijkami. Przekonałem się, że jest to sport dla wszystkich bez względu na wiek i stan zdrowia. Ważne jest tylko, aby technika chodu była prawidłowa, tzn. pozwalała na regenerację mięśni, i układu krążenia. Uprawianie Nordic Walking pozwoliło mi na odzyskanie kondycji ogólnej, a w miarę upływu czasu również sportowej.

Paulina Ruta Kaczmarska:

Jest Pan utytułowanym sportowcem, instruktorem i sędzią Nordic Walking – ostatnio usyskał pan dodatkowe certyfikaty od Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking. Jak Pan ocenia pracę sztabu organizacyjnego podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Nordic Walking w Złotoryi w 2010 roku – jako instruktor, sędzia,a  także wspaniały zawodnik?

Bogdan Grygorowicz:

Oceniając pracę sztabu organizacyjnego Międzynarodowych Mistrzostw Polski Nordic Walking 2010 w Złotoryi stwierdzam:

 • Środki podjęte przez organizatorów dla zapewnienia dużej frekwencji a tym samym współzawodnictwa i rangi zawodów były bez zarzutu. Nagłośnienie w środkach masowego przekazu, a także Marszu na Wulkan w czerwcu było trafione. Na pewno też decyzja o sponsorowaniu wyjazdu zwycięzcom marszu w poszczególnych kategoriach na Mistrzostwa Świata do Austrii pozwoliło na zachęcenie do udziału w MMP NW wysokiej klasy zawodników.
 • Bardzo pozytywnie oceniam sprawność organizatorów, którzy z powodu nieprzewidzianej ulewy zmuszeni byli do zmiany wcześniej zaplanowanej trasy.
 • Bardzo wysoko oceniam kwalifikacje i sposób sędziowania. Jedynym, ale dość istotnym uchybieniem była zmiana warunków startu na dystansie 10 km. Sędzia tuż przed startem zmienił decyzję ustalając, że wszystkie zawodniczki wystartują razem, podczas gdy wcześniej podano, że zawodniczki będą startowały oddzielnie według kategorii wiekowych. Spowodowało to chaos i utrudniło warunki startu starszym zawodniczkom
 • Jako zawodnik poczułem wspaniałą atmosferę mistrzostw i zadowolenie z możliwości sprawdzenia się, rywalizując z wysokiej klasy zawodnikami.
 • Urok Złotoryi i piękne okolice zachęciły wszystkich do kolejnego startu za rok.

Paulina Ruta Kaczmarska:

Jakie ma Pan plany dotyczące organizacji zawodów Nordic Walking?

Bogdan Grygorowicz:

Proponuję dla podniesienia atrakcyjności współzawodnictwa i usprawnienia organizacji, wprowadzenie specjalnej numeracji pozwalającej zawodnikom i sędziom rozpoznanie zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych i tak:

 • K/M20 – od numeru 200 ( 201, 202, 203…..299)
 • K/M30 – od numeru 300 ( 301, 302, 303…..399)
 • K/M40 – od numeru 400 ( 401, 402, 403….499)
 • K/M50 – od numeru 500 ( 501, 502, 503….599)
 • K/M60 – od numeru 600 ( 601, 602, 603…..699)
 • K/M70 – od numeru 700 ( 701, 702, 703…..799)

Wyróżnienie kolorami na numerach startowych poszczególnych dystansów, np.:

4 km – zielony kolor; 8 km – niebieski kolor; 16 km – czerwony kolor ( kolory do uzgodnienia). Numery powinny być zarówno z przodu jak i na plecach zawodników. Trasa powinna być oznakowana, co 1 km ( 1 km; 2 km; 3 km…).

Paulina Ruta Kaczmarska:

Jestem pod wrażeniem wystąpień Pana Zawodniczki: Jolanty Kurzawskiej. Już dwa razy wyprzedziła mnie podczas zawodów (pierwszy raz na MŚ w NW w Austrii, drugi raz w Mysłowicach). Jak Pan to ocenia? Skąd ta siła?

Bogdan Grygorowicz:

Powodem sukcesów, jakie osiąga Pani Jolanta Kurzawska są niewątpliwie jej predyspozycje do uprawiania Nordic Walking, poparte ciężką i systematyczną pracą podczas treningów i podporządkowanie się reżimom treningowym wyznaczonym przez trenera. W ramach treningów oprócz ćwiczeń udoskonalających technikę szybkiego marszu z kijkami:

 • praca nad wytrzymałością i siłą
 • poznawanie zasad taktycznych startu w zawodach

Treningi odbywają się 4 razy w tygodniu.

Paulina Ruta Kaczmarska:

Czy są jakieś mankamenty, jeżeli chodzi o organizację zawodów Nordic Walking? Wiem, że pojawiły się pewne problemy z zawodami podczas Pucharu Łodzi w Nordic Walking – skąd to wynika Pana zdaniem?

Bogdan Grygorowicz:

Tak są. Organizatorzy muszą przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo na zawodach. Niedopuszczalne jest połączenie startu biegaczy z kijkarzami. Poszczególne grupy powinny startować oddzielnie w bezpiecznym odstępie czasowym.

Paulina Ruta Kaczmarska:

Czy są już plany startowe na 2011 Pana i Pana zawodników? Czy wystartujecie w Benevita Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Nordic Walking w dniach 03-04.09.2011, w Złotoryi? Zapisy ruszyły w styczniu 2011 – na listach startowych jest już ponad 60 osób. Czy i Wasza grupa Nordic OSiR Lubin wystartuje?

Bogdan Grygorowicz:

Oczywiście zarówno ja jak i zawodnicy grupy Nornic OSiR Lubin wystartujemy w Benevita Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Nordic Walking.  Na mistrzostwa zapisało się już 7 zawodników z naszej grupy. Pozostali zapiszą się niebawem. W ramach przygotowań do udziału w mistrzostwach będziemy startować w różnych zawodach odbywających się na terenie kraju. Aktualnie startujemy w kolejnych edycjach Grand Prix Lubina, na które zapraszamy. Prawdopodobnie wyjedziemy na kolejne zawody Pucharu Łodzi, a także na II Walentynkowe Integracyjne Mistrzostwa Nordic Walking w Ścinawie. Rozważamy również uczestnictwo w zawodach o Puchar Polski w Nordic Walking oraz Mistrzostwach Polski w Gnieźnie. Nie zabraknie nas także na innych ciekawych zawodach.

Paulina Ruta Kaczmarska:

Dzięki Panu organizatorzy Benevita MMPNW otworzyli dodatkową klasyfikację pn. DRUŻYNA – RODZINA. Skąd ten pomysł? Czy myśli Pan, że rodziny będą chciały przyjechać do Złotoryi i przejść po Wygasłym Wulkanie?

Bogdan Grygorowicz:

Pomysł wprowadzenia na MMPNW dodatkowej klasyfikacji DRUŻYNA – RODZINA ma na celu rozpropagowanie wspólnego rodzinnego uprawiania Nordic Walking. Rodzinne uprawianie różnych kategorii sportu sprawdziło się w Europie. Proponuję odpowiednio wcześniej nagłośnić sprawę i ewentualnie zorganizować takie zawody w ramach obchodów Dnia Dziecka.

Paulina Ruta Kaczmarska:

Bardzo Panu dziękuję za wywiad, a także za cenne wskazówki, które od Pana otrzymuję.

Bogdan Grygorowicz:

Podsumowując naszą rozmowę pragnę pogratulować Pani zapału i energii w podjętych działaniach. Nie spodziewałem się, że tak młoda osoba może być tak wytrwała w dążeniu do wyznaczonych sobie celów. Podziwiam Pani organizacyjny talent profesjonalizm w działaniu. Życzę dalszych sukcesów.