Zapraszamy na wyjście do Opery Wrocławskiej na spektakl Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”. Mamy nadzieję, iż tego dnia również nie zabraknie wrażeń. Uwaga! BRAK MIEJSC

TERMIN: 25.02.2011

GODZINA: 19.00

CZAS TRWANIA: 120 min.

ZAPISY DO: 15.02.2011

ILOŚĆ MIEJSC: 10

CENNIK:

  • 40 zł – Seniorzy – członkowie Klubu Aktywnego Seniora
  • 45 zł – pozostali Seniorzy
  • 43 zł – członkowie FAN
  • 50 zł – pozostałe osoby

UWAGA! w przypadku nie zebrania się 10 osobowej grupy bilet będzie kosztował 51 zł (w tym przypadku będzie istniała możliwość zrezygnowania z wyjścia).

OPIS:

To balet w dwóch aktach. Muzyka odtwarzana z CD.

„Dziadek do orzechów” to baśń utrzymana w bożonarodzeniowym klimacie o nieskomplikwanej fabule, która przenosi nas w świat dziecięcych marzeń. Piękna muzyka Czajkowskiego jest tłem do pełnej kolorów i dobrych emocji choreografii zespołu baletowego Opery Wrocławskiej. W karnawale warto pozostać w tej atmosferze.

Balet Dziadek do orzechów to baśń przedstawiająca w formie XIX-wiecznego divertissement świat dziecięcych zabaw i marzeń. Różnorodne tańce są luźno związane z rozwojem akcji. Zresztą akcja ta jest raczej wątła. Jej miejsce zajmuje plan choreograficzny, którego tanecznym punktem kulminacyjnym jest grand pas de deux w II akcie, nie mające nic wspólnego z przygodami Klary, która jest jedynie biernym widzem wydarzeń.

Plan choreograficzny Dziadka do orzechów opracowany był przez Mariusa Petipę, lecz nagła  choroba uniemożliwiła mu realizację baletu; powierzono ją asystentowi Petipy, Lwu Iwanowowi. Autor choreografii Dziadka do orzechów był więc ograniczony gotowym planem, sprawiającym także wiele trudności Czajkowskiemu, którego muzyka znacznie przekroczyła ramy ubogiego i naiwnego scenariusza.

Pragnąc nadać swej muzyce charakter ilustracyjny i przedstawić świat dziecięcy, kompozytor wprowadził po raz pierwszy do orkiestry czelestę oraz dziecinne trąbki, piszczałki i bębenki. Uwertura zawiera dwa tematy: skoczny, wesoły  marsz dzieci oraz liryczny, śpiewny temat Klary. Do tematów tych kompozytor powraca wielokrotnie w kompozycji baletu.

ZAPISY:

Kasia Moskal

e-mail: kasia.moskal@fan.org.pl

tel.: +48 501 158 301

WPŁATY:

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Nr konta: BZ WBK 82 1090 1522 0000 0001 1322 2027

z dopiskiem: „Dziadek do orzechów” oraz imieniem i nazwiskiem w przypadku wpłacania z nie swojego konta.