W zakończonych w niedziele Mistrzostwach Świata w Nordic Walking nasi reprezentanci zdobyli wiele medali. W Cross-Country – 18 medali oraz Nordic HILL Walking – 4 medale. Tak więc większość medali trafiła do Polskiej Reprezentacji za rok liczymy na więcej medali. A teraz czas zacząć przygotowania do kolejnych zawodów.

W miejscowości Bleiburg w południowej Karyntii odbyły się drugie Mistrzostwa Świata wzięło w nich udział 9 reprezentacji, głównie z Europy. Prócz gospodarzy (Austriaków, byli również Niemcy, Czesi, Włosi, Hiszpanie, Węgrzy, Słowacy, Polacy i przedstawiciele z Namibii).

• Mistrzyni Świata w Nordic HIKING Walking 2010 – Irena Pakosz

Zwycięzcy z Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Nordic Walking pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (Złotoryja 2010) ze wszystkich kategorii wiekowych, w ramach jednej z nagród, ufundowanej przez firmę AutaRuta.pl, pojechali reprezentować Polskę na Mistrzostwa Świata w Nordic Walking do Austrii. Organizatorem wyjazdu było Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. Oprócz nagrodzonych pojechali również inni, którzy liczyli na szczęście i zdobycie medali, ale nie tylko.

W sobotę (11.09.2010), w Austrii (Bleiburg), na linii startu stanęło 26 Polaków. Do pokonania był dystans 21.2 km (półmaraton) techniką Nordic Walking. Wśród  uczestników także słynny Michael Epp – faworyt Mistrzostw Świata w Nordic Walking, którego rekordu jeszcze nikt nie pobił. Prawie każda kategoria wiekowa była „obstawiona”  przez naszych. Wystawiliśmy także kilka drużyn pięcioosobowych, gdzie jako wynik końcowy pod uwagę brano 4 najlepsze czasy.

Do mety jako pierwszy przybył Michael Epp – z czasem 1:53:04. Tuż za nim pojawił się Polak – Tomasz Brzeski z Rytra, z czasem 1:56:36! Jako czwarty na metę wpadł Maciej Dawidziuk – z czasem 1:56:41. Wśród kobiet najlepsza okazała się … Polka – Elżbieta Wojciechowska, która dystans 21.2 km pokonała w 2:17:31 i tym samym została Mistrzynią Świata w Nordic Walking! Ponadto drużyna Polaków (AutaRuta 1: T. Brzeski, M. Dawidziuk, M. Bierkus, B. Grygorowicz, M. Spitalniak) zdobyła I miejsce w klasyfikacji generalnej (czas wspólny: 8:39:53). Za nami uplasowali się Niemcy (z czasem wspólnym 8:51:31) i Austriacy (z czasem wspólnym 9:17:31). W sumie reprezentacja Polski na dystansie 21.2 km zdobyła 18 medali [8 złotych, 6 srebrnych i 4 brązowe].

Wcale nie gorszym dniem okazał się drugi dzień Mistrzostw Świata w Nordic Walking (12.09.2010), gdzie rywalizowano na dystansie krótszym (12.3 km), ale o znacznych różnicach wzniesień na trasie, sięgających 1200 m! Techniką Nordic Hiking Walking poszło w niedzielę 4 odważnych Polaków (Irena Pakosz, Tomasz Brzeski, Piotr Pakosz, Bogdan Grygorowicz) – którzy wystartowali zaledwie kilkanaście godzin po morderczym dystansie 21.2 km w dzień poprzedni! Jako pierwszy do mety dotarł Polak! – Tomasz Brzeski z czasem 1:32:37. Drugi linię mety przekroczył Austriak, Erwin Kozak z czasem 1:33:02 (dotychczasowy Mistrz Świata na tym dystansie).

– Michael Epp, kiedy go mijałem na trasie, poklepał mnie tylko po plecach i powiedział: „Go, go, go…” – tak komentuje swoje wrażenia z niedzielnej rywalizacji Tomasz Brzeski.

Wśród wszystkich kobiet pierwsza na mecie była Irena Pakosz – Polka, która uzyskała bardzo dobry czas 1:45:36! Kolejny reprezentant Polski – Bogdan Grygorowicz z Lubina (woj. dolnośląskie) w klasyfikacji generalnej był 33, ale w swojej kategorii wiekowej zdobył srebro (uzyskując czas 1:58:50). Także nasza drużyna AutaRuta 1 w tym dniu stanęła na podium – zdobyła brązowy medal!

Gratulujemy wszystkim Polakom, którzy odważyli się stanąć na linii STARTU w Austrii – bowiem już samo ukończenie dystansu 21.2 km (półmaraton), czy górskiego dystansu 12.3, o różnicach wzniesień na trasie 1200 m!  km dla wielu jest ZWYCIĘSTWEM!

Za rok także planujemy wyjazd na Mistrzostwa Świata w Nordic Walking do Austrii. Imprezą poprzedzającą wyjazd do Austrii będą Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Nordic Walking, które odbędą się w Złotoryi w 2011 roku, we wrześniu. Swój przyjazd zapowiedział już Michael Epp – Mistrz Świata w Nordic Walking. Więcej szczegółów na www.mmpnw.pl.

Również nasza grupa była reprezentowana na Mistrzostwach Świata w składzie Marcin Spitalniak i Krystyna Olejniczak-Ciukszo osiągnęliśmy świetne wyniki jak na nasze obecne możliwości i będziemy walczyć dalej. Mamy już plany kolejnych startów. Marcin zdobył złoty medal w drużynie, natomiast Krysia została nieoficjalną Mistrzynią Świata w swojej kategorii wiekowej, a wśród amatorek była 16 z wynikiem 2:46:29.