24 lipca mamy do zaoferowania kolejny wyjazd po Dolnym Śląsku. Tym razem udamy się w rejon Henrykowa. Tam będziemy mieli okazję podziwiać m.in. Park Henrykowski, Ogrody i Opactwo Cystersów, Zamek na wodzie w Wistostowicach. Trasa do przejścia będzie miała ok. 17 km ±2 km.

Wyjazd jest planowany na godz. 9.20 (zbiórka przy wejściu na Dworzec tymczasowy PKP). Powrót przewidziany jest w godzinach popołudniowych (ok. 18.20).

Ze stacji PKP w Henrykowie udamy się w kierunku Witostowic.

Witostowicki zespół zamkowy typu nizinnego stoi w dolinie Oławy. Obecny, dość surowy wygląd pochodzi z XVIII w. Całość prezentuje się bardzo ciekawie i przypomina jakby zlepek kilku odrębnych budowli o różnych wysokościach, ułożonych w kształcie litery U otwartej na zachód, tworzących dziedziniec na którym jest studnia. Najwyższa część założenia to pięciokondygnacyjna kwadratowa wieża mieszkalna w narożniku południowo wschodnim. W narożniku południowo zachodnim stoi niewielka baszta ze strzelnicami, a od strony frontowej widzimy murowaną basteję. Obok niej jest niezabezpieczone wejście do środka, można więc zobaczyć kilka komnat z zabytkowymi sklepieniami. Pozostałe budynki mieszkalne są dwu i trzy kondygnacyjne.

Znaczną obronność zamku zapewniały ziemne fortyfikacje z 5 kolistymi bastejami, podwójna fosa, mur obwodowy i zwodzony most. Fosa zewnętrzna do dziś wypełniona jest wodą zasilaną jak kiedyś z dopływów Oławy. Dlatego też warownia nazywana jest „zamkiem na wodzie”. Wjazd prowadzi od północy przez dwa mosty i boniowany portal bramny. W tym, jako tako zachowanym skrzydle znajduje się użytkowana kaplica, filia parafii w Henrykowie. Przed bramą stoją barokowe figury świętych, a obok budynki dworskie, w tym barokowa kuźnia. Całość otaczają stare dęby, które w lecie prawdopodobnie całkowicie zasłaniają widok. Zamek jest obecnie w rękach prywatnych, ale żadnych prac remontowych nie widać – zwiedzanie nie zawsze jest dostępne, ale liczymy że będziemy mogli zobaczyć zamek.

Następnie drogą udamy się w kierunku czerwonego szlaku (ok. 1,5 km). Później czerwonym udamy się w kierunku Jasienicy, po czym drogą (ok. 1,5 km) w kierunku Henrykowa. Osoby które będą zainteresowane mogą przejść ścieżką przyrodniczą po Parku Henrykowskiem oraz zobaczyć ogrody i klasztor Cystersów.

W ten sposób zaliczymy kolejną trasę na naszej Dolnośląskiej mapie Nordic Walking.

Ceny:

  • członkowie FAN-a: 35 zł
  • pozostali: 45 zł (+ wypożyczenie kijków dla osób z poza Stowarzyszenia – 5 zł)

W cenie:

  • przejazd (PKP)
  • posiłek regeneracyjny (owoc, woda)
  • opieka instruktora NW
ZAPISY:
Agata Brylewska
e-mail: agata.brylewska@fan.org.pl tel.: +48 509 234 755

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl