Serdecznie zapraszamy na kolejną wycieczkę rowerową, która odbędzie się w sobotę 29-08-2009. Zapisy trwają! Tym razem proponujemy Państwu trasę na północ od Wrocławia – obornickimi pagórkami. Na trasę wyruszymy z Obornik Śląskich.
Oborniki Śląskie → Wilczyn → Ozorowice → Szewce → Rędzin → centrum Wrocławia
Długość trasy: 34 km | Stopień trudności – średnia | Przewidywany czas przejazdu: ±4.0 godz.

Oborniki Śląskie

↓ 0.0 km | Trasa zaczyna się na dworcu kolejowym. Aby wydostać się z miejscowości, należy jechać ul. Dworcową w kierunku zachodnim. W pobliżu komisariatu, przy głównej ulicy, skręcamy w lewo, a chwilę później, za rondem, odbijamy na Trzebnicę (ul. Curie-Skłodowskiej). Zaczyna się podjazd, a potem zjazd. Lepiej uważać na samochody – choć ruch jest niewielki, kierowcy niechętnie zdejmują nogę z gazu. Po drodze mijamy rekreacyjny tor crossowy. Od niego rozpoczyna się zjazd aż do Wilczyna..

Wilczyn

↓ 5.0 km | Stary zaniedbany cmentarz ogrodzony ceglanym murem to początek wsi. Poprzewracane i zarośnięte bluszczem nagrobki tworzą malowniczą, niesamowitą scenerię. Na wysokości cmentarza trasa skręca z głównej drogi w prawo. Wiejska uliczka prowadzi w stronę przydrożnego krzyża. Za nim należy skręcić w lewo i ul. Polną jechać w kierunku lasu. Jeszcze jeden zakręt w lewo i droga wiedzie między drzewa, zaczyna się 1,5-kilometrowy podjazd. Choć dzika i nieutwardzona droga wydaje się zapomniana przez wszystkich, od czasu do czasu można na niej spotkać nawet samochody.

Skrzyżowanie przed zabudowaniami

↓ 7.0 km | Zza drzew zaczynają wyłaniać się zabudowania i po chwili docieramy do skrzyżowania. W prawą stronę wiedzie stromo pod górę wąska leśna ścieżka. Rozpoczyna się najbardziej pagórkowaty odcinek. Trasa przecina dębowo-sosnowy las z północy na południe. Utrudnieniem są, ciągnące się jak na złość z zachodu na wschód, wybrzuszenia terenu. Wprawdzie nie są wysokie, ale po pierwszym zaczyna się drugie, potem trzecie, czwarte… . Wciąż trzeba trzymać się najporządniej wyglądającej ścieżki, która doprowadzi w końcu do poprzecznej drogi. Tam odbijamy w prawo, a po kilkunastu metrach w lewo (wracamy na kierunek północ-południe). Czeka nas powtórka zjazdów i podjazdów. Po czterech stromych zjazdach i trzech podjazdach pagórki się kończą. Należy trzymać się prawej strony, czyli nie wjeżdżać na drogi prowadzące w lewo. Delikatnym łukiem w prawo docieramy wreszcie do solidnie wyglądającego leśnego duktu.

Skrzyżowanie przed lasem

↓ 9.5 km | Okolica przypomina trochę – z powodu sosnowego lasu i piaszczystej ziemi – nadbałtyckie wydmy. Na skrzyżowaniu odbijamy w lewo. Zaczyna się delikatny, prawie niezauważalny zjazd główną drogą. Przed wsią trasa biegnie wzdłuż płotu otaczającego zaniedbany teren. Za małym strumykiem dobiegają z prawej strony głosy ptactwa z fermy drobiu. Trudny w nawigowaniu leśny odcinek mamy już za sobą. Za fermą zaczyna się asfaltowa szosa wiodąca prosto do Ozorowic.

Ozorowice

↓ 12.0 km | We wsi przecinamy most na Ławie. Dalej jedziemy prosto, zaczyna się podjazd. Na szczycie łysego pagórka jest cmentarz z małą kapliczką. Zawsze wieje tu wiatr, więc choć pagórek jest dobrym punktem obserwacyjnym, najczęściej szybko się z niego zmyka. Za cmentarzem rozpoczyna się kilometrowy zjazd do miejscowości Szewce.

Szewce

↓ 15.5 km | Za mostkiem po lewej stronie biegnie ul. Lotnicza. Trasa wiedzie kocimi łbami pod górę. Ze szczytu, za zabudowaniami, roztacza się wspaniały widok na Wrocław. Widać najwyższe budowle miasta, m.in. (od lewej strony): iglicę w pobliżu Hali Stulecia, akademiki Kredka i Ołówek, kościół św. Michała, katedrę św. Jana Chrzciciela, ratusz oraz kościół św. Elżbiety. Panoramę szpecą jednak kominy elektrociepłowni. Czas ruszyć dalej – w kierunku Rędzina, wzdłuż rzeki Odry.

Rędzin

↓ 25.5 km | Wieś, choć wygląda na cichą i zapomnianą, jest osiedlem Wrocławia. Główna, wyłożona brukiem ulica prowadzi do Lasku Osobowickiego. Przecina go niezliczona liczba duktów. Na początku zadrzewionego obszaru mijamy rozbity bunkier; zaraz potem, po prawej stronie widać grodzisko sprzed 2,5 tys. lat. Trasa biegnie wzdłuż wału Odry. Ulica Osobowicka doprowadza do cmentarza – jednej z największej nekropolii Wrocławia.

Centrum Wrocławia

↓ 30.0 km | Tym sposobem dotarliśmy do kresu naszej wyprawy.

 

Źródło: „Wrocław i okolice na rowerze”, Michał Ciesielski, wydawnictwo Pascal 2005, ISBN 83-7304-438-8.

ZBIÓRKA | Na Dworcu Głównym PKP („pod zegarem”) o godz. 09:30. Bilet kupuje każdy indywidualnie. Planowo pociąg odjeżdża o 10:35 i w Obornikach Śląskich jest o 11:07. Prosimy o przybycie na umówioną godzinę, a nie bezpośrednio przed odjazdem pociągu z uwagi na możliwe kolejki do kasy lub inne nieprzewidziane okoliczności.

Osoby, które zdecydują się na własny środek transportu mogą dołączyć do nas również w Obornikach Śląskich. Zbiórka o godz. 11:15 przed drzwiami głównymi dworca.

W zgłoszeniu prosimy o informację, czy jadą Państwo razem z grupą z Wrocławia, czy dołączają w Obornikach.

KOSZTY | Płacimy jedynie za przejazd pociągiem pośpiesznym do Obornik. Bilet normalny kosztuje 8,50 PLN. Transport roweru – 9,00 PLN.

WARUNKI UCZESTNICTWA:

  • posiadanie sprawnego roweru i umiejętność posługiwania się nim;
  • posiadanie kasku;
  • strój sportowy;
  • posiadanie sprawnego oświetlenia przedniego i tylnego w rowerze;
  • osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wycieczce wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów;
  • pozytywne nastawienie.

 

ZAPISY | Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 27.08. do północy. Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy wodę i baton.


Zgłoszenia:


koordynator:
Ania Bajko
e-mail:
rowery@fan.org.pl
kom.:
+48 506 360 576 (po godz. 16:00)