Mamy przyjemność ogłosić, że od września rusza akcja „Razem Sprawniej”, która przeznaczona jest głównie dla osób niepełnosprawnych. Zapraszamy do zapoznania się z projektem i terminarzem zajęć.

 

 Zasadniczym celem zadania jest zorganizowanie cyklu spotkań o charakterze sportowo-turystyczno-rekreacyjnym, wspierających aktywizację niepełnosprawnych Wrocławian. Program każdego ze spotkań  zawierał będzie także elementy umożliwiające rehabilitację uczestników. Głównym punktem przedsięwzięcia będą spacery Nordic Walking, specjalnie zaaranżowane dla osób niepełnosprawnych, biorących udział w ćwiczeniach.Na części spotkań obecny będzie tłumacz języka migowego, który pomoże instruktorom Nordic Walking w komunikacji z uczestnikami.

 

Projekt zakłada takie główne cele jak:

 

  •  zorganizowanie i przeprowadzenie cyklu co najmniej 51 zajęć o charakterze sportowo-turystyczno-rekreacyjnym dla osób niepełnosprawnych – 3 grupy po 15 uczestników, zajęcia 1 raz w tygodniu po 2 godziny (uwaga: uczestnicy będą kwalifikowani do jednej z trzech grup na podstawie charakteru i stopnia niepełnosprawności oraz indywidualnych predyspozycji kandydatów);
  •  zorganizowanie dla uczestników programu dwóch jednodniowych wyjazdów integracyjnych poza granice Wrocławia. W programie wyjazdów znajdą się m. in. zajęcia Nordic Walking, zwiedzanie atrakcji turystycznych, wspólne biesiadowanie.
  • zorganizowanie specjalnego szkolenia teoretyczno-praktycznego, umożliwiającego uzyskanie przez uczestników kwalifikacji i międzynarodowych certyfikatów trenerskich w zakresie samodzielnego prowadzenia ćwiczeń Nordic Walking;
  • dokumentacja programu w internecie – prowadzenie specjalnego serwisu poświęconego akcji (na stronie www.fan.org.pl).

 

Stowarzyszenie Promocji Sportu „Fan” od kilku lat organizuje przedsięwzięcia integrujące lokalne społeczności w ramach zajęć Nordic Walking. Dlaczego w ogóle Nordic Walking? Uprawianie tej dyscypliny z jednej strony zapewnia niezbędną dla każdego człowieka porcję prostych ćwiczeń fizycznych, a z drugiej – jest doskonałą formą aktywnego odpoczynku psychoruchowego. Nie wymaga przy tym posiadania drogiego i zaawansowanego sprzętu sportowego. Jednak najważniejszą zaletą Nordic Walking jest to, że może być uprawiany niezależnie od wieku, płci, czy kondycji fizycznej, począwszy od wyczynowych sportowców po osoby niepełnosprawne, poddawane specjalistycznej rehabilitacji. Intensywność ćwiczeń można swobodnie dopasowywać do preferencji i możliwości ćwiczącego. Poprzez swój uniwersalny, dobroczynny wpływ Nordic Walking jest w stanie przyczynić się do poprawy kondycji oraz samopoczucia uczestników spacerów. Na przykład osobom z chorobą Parkinsona zaleca się w ramach rehabilitacji min. 2 km codziennych spacerów (źródła: www.nordicwalkingtime.it, www.parkinson.sos.pl).

 

Pierwsze spacery ruszają już we wrześniu!

 

Zapraszamy na spotkanie 8 września o godzinie 17 w Parku Kozanowskim (zbiórka przy stacji benzynowej Bliska, obok DH Astra)