Serdecznie zapraszamy na wycieczkę rowerową, która odbędzie się w sobotę 18-07-2009. Tym razem proponujemy Państwu trasę na zachód Wrocławia. Główną atrakcją będzie zamek Na Wodzie w Wojnowicach.
Wrocław Leśnica → Las Mokrzański → zamek Na Wodzie → Miękinia → Lutnia → Wrocław Leśnica
Długość trasy: 38.5 km | Przewidywany czas przejazdu: 4.0 ÷ 4.5 godziny.

Leśnica

00.0 km            Start o godzinie 11:00 na osiedlu Leśnica, przy barokowym pałacu. Początkowo pojedziemy drogą biegnącą przez park za rezydencją. Jadąc w kierunku północnym, będziemy wypatrywać zielonego szlaku. Zgodnie z jego znakami opuszczamy park, który szybko zamienia się w las. Szlak wiedzie wąskimi ścieżkami do osiedla mieszkaniowego. Przed wjazdem na ul. Dolnobrzeską zielone znaki bez ostrzeżenia odbijają w prawo.

Las Mokrzański

02.0 km            Ul. Junacka doprowadzi Nas do dużego kompleksu leśnego – Lasu Mokrzańskiego. Sosny oraz piaszczysta ścieżka przypominają tereny nadmorskie, niestety – do plaży nie dotrzemy. Droga wiedzie cały czas zgodnie z zielonym szlakiem. Do pokonania będzie jednak pagórek.

Przystanek autobusowy

06.9 km            Z lasu wyjeżdżamy ponownie na ul. Dolnobrzeską przy przystanku autobusowym – to koniec miasta! Dalej przetniemy ulicę i zaraz za nią odbijamy pod małym kątem w prawo, wciąż trzymając się zielonych znaków. Na malowniczych polnych ścieżkach i leśnych duktach spotkać można sarny, zające oraz lisy. Po kilku kilometrach szlak znów zagłębia się w las. Skrzyżowanie (prosto) i krótki zjazd poprzedzają skręt w lewo i kasztanową aleję, która poprowadzi do zamku Na Wodzie.

Zamek Na Wodzie – Wojnowice

↓ 11.0 km            Gotycko-renesansowy zamek otacza fosa oraz rozległy park, w którym widoki na pewno zrobią na Nas wrażenie! To doskonałe miejsce na krótki odpoczynek – w parku przygotowano nawet miejsca postojowe. Warto zrobić rundkę wokół budowli i zerknąć na wewnętrzny dziedziniec. Przez pałacową bramę docieramy na główną – i zdaje się jedyną – ulicę. Skręcamy w lewo, a po kilkudziesięciu metrach jazdy asfaltem – w prawo, do lasu. Droga prowadzi niewielkim wałem ziemnym między podmokłymi łąkami. Wraz z zielonymi znakami skręcimy w lewo, następnie w prawo, na teren obsadzony młodymi drzewami. W oddali zobaczyć będzie można wieś Łąkoszyce. Przejeżdżając przez osadę, warto przyśpieszyć, mieszkają tu wyjątkowo niesympatyczne psy, najwyraźniej niecierpiące rowerzystów. Po dojechaniu do asfaltowej drogi skręcimy w lewo. Trasa pobiegnie wzdłuż lasu. Po osiągnięciu następnej asfaltowej szosy będziemy kierować się w prawo – do Miękini.

Miękinia

↓ 16.7 km            Na skrzyżowaniu z drewnianym krzyżem pojedziemy prosto, do Centrum Miękini. Do pokonania – głównie drogami szutrowymi – pozostanie Nam jeszcze ponad 20 km. W wsi, za przejazdem kolejowym, skręcamy w lewo. Zaraz za ostatnimi zabudowaniami trasa ponownie odbije w lewo, prowadząc dalej żółtym szlakiem. Znaki są jednak słabo widoczne i łatwo ten skręt przeoczyć. Szlakiem tym dotrzemy do miejscowości Błonie, a dalej do ruchliwej drogi nr 94. Po niedługim jej odcinku zjedziemy z 94. na polną ścieżkę, z której widać już będzie dwie kościelne wieże Lutyni. Drogą przez miedzę dotrzemy do osady.

Lutynia

↓ 26.3 km            Żółty szlak biegnie obsadzoną starymi kasztanami aleją. W pewnym momencie ulica poprowadzi w lewo – znaki pokierują prosto – My skręcamy w prawo. Polnym duktem zbliżymy się do skrzyżowania pięciu dróg. Skręcimy lekko w lewo, w kierunku pól. Wkrótce polna droga zmieni się w prowadzącą po wale szeroką ścieżkę. W lesie odbijamy ostro w prawo, przecinając strumyk, potem w lewo. Kolejny prawie kilometrowy odcinek biegnie przez pole, kończąc się na szosie. Trasa przetnie ulicę i poprowadzi Nas prosto. Przez drewniany mostek dotrzemy do asfaltowej ulicy – jesteśmy w parku krajobrazowym „Doliny Bystrzycy”.

Atrakcje nad Bystrzycą

↓ 31.7 km            Za mostem miniemy ruiny starego młyna. Po drugiej stronie ulicy kusić będzie tajemniczym podwórkiem karczma „Rzym”. Naprzeciwko ciągną się tereny rekreacyjne gospodarstwa agroturystycznego – dotrzemy do nich, pokonując wiszący mostek. Dalej trasa poprowadzi prosto, ulicami Jarnołtowska i Jerzmanowską. Podłużny plac w Jerzmanowie, służący niegdyś do przechowywania zwierząt i plonów, teraz jest bardzo zaniedbany. Wzrok mogą przyciągnąć dwa ceglane kościoły – św. Jadwigi i Matki Bożej Królowej Polski. Na końcu placu droga poprowadzi w lewo. Aby dotrzeć do Leśnicy, za zabudowaniami skręcimy w lewo, na szutr prowadzący przez tory kolejowe do parku Złotnickiego, który powstał na ruinach grodu z przełomu XIII i XIV wieku. Pozostałościami osady są wyraźnie widoczne nienaturalnych kształtów pagórki. Dalej trasa poprowadzi Nas żółtym szlakiem przez kładkę nad Bystrzycą.

Leśnica

↓ 38.5 km            Za rzeką wjedziemy do Leśnicy. Wjedziemy do centrum osiedla, gdzie na koniec wycieczki będziemy mogli podziwiać podmiejskie kamienice i neogotycki kościół Świętego Krzyża.

 


 

Uczestnikiem wycieczki może być każdy, kto posiada sprawny rower i chęci do podjęcia wspólnej wędrówki, osoby niepełnoletnie powinny być pod opieką osoby dorosłej.

Uczestnicy, którzy zgłoszą się mailowo do dnia 16.07. otrzymają baton, owoc i wodę.

Zgłoszenia:

e-mail: rowery@fan.org.pl

kom.: +48 506 360 576 (po godzinie 16:00)

Mamy nadzieję, że tym razem pogoda dopisze!

Źródło: „Wrocław i okolice na rowerze”, Michał Ciesielski, wydawnictwo Pascal 2005, ISBN 83-7304-438-8.