Profesor Korba przedstawia…

Niniejszy artykuł rozpoczyna nową serię poświęconą kolarstwu górskiemu w szczególności MTB oraz cross country.

Co z tym kolarstwem?

Takie pytanie zadawałem sobie siadając nad tym artykułem. Czy przeglądając portale internetowe i pojawiające się na nich doniesienia sportowe jakich głównie dyscyplin one dotyczą? Gros z nagłówków zajmujących pierwsze strony dotyczy najpopularniejszych dyscyplin (w których niekoniecznie możemy pochwalić się wybitnymi osiągnięciami) takich jak piłka nożna czy koszykówka.

Promocja w prasie

To, że premier Donald Tusk jest zapalonym piłkarzem wie każdy, komu chociaż czasem zdarza się oglądać wiadomości w telewizji. Nie trudno także zauważyć, iż znajduje to odzwierciedlenie w polityce rządu. Program Orlik 2012 sprawił, że w wielu miejscach naszego kraju pojawiły się profesjonalne boiska do piłki nożnej co ma pomóc zmienić nasz kraj w „drugą Brazylię” zachęcając młodych ludzi do kopania piłki w każdej możliwej chwili. Jakiś czas temu modne były także mecze reprezentacji Sejmu z reprezentacja piłkarzy transmitowane w telewizji.

Przed napisaniem tego artykułu bardzo chciałem obejrzeć relację z Pucharu Świata w cross country odbywającego się w Kanadzie. Wiedziony naiwnością przeskanowałem program telewizyjny z nadzieją, że uda mi się obejrzeć walkę dziewczyn z CCC Polkowice na żywo. Zawiedziony wynikiem poszukiwań przejrzałem działy sportowe większych polskich portali internetowych z takim samym wynikiem- zero. Na szczęście z pomocą przyszła strona domowa grupy CCC Polkowice, która na bieżąco relacjonowała postępy naszych kolarek. Teoretycznie OK, ale notatka na kilka zdań o kolejności i międzyczasach to trochę mało jak na oczekiwania kibiców…

Sponsorzy

Pojawia się zatem pytanie, dlaczego dyscyplina w której mamy bardzo duże sukcesy jest ciągle marginalizowana? Podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie reprezentacja Polski zdobyła 20 medali a wśród medalistów znalazła się Maja Włoszczowska. Wydawać by się mogło, że będzie to moment przełomowy w karierze najbardziej utytułowanej z naszych kolarek. Paradoksalnie jednak dotychczasowy sponsor wycofał się i najlepszy profesjonalny team MTB przestał istnieć. Najlepsi polscy bikerzy musieli pośpiesznie szukać miejsc w innych barwach. Zaczęto mówić o tym, że po zdobyciu srebra olimpijskiego nasza mistrzyni będzie musiała szukać nowego klubu za granicą, ponieważ lokalne teamy zamknęły już listy zawodników na przyszły sezon. Doszło do paranoicznej sytuacji w której zawodnicy, trener oraz zespół pracujący na życiowe sukcesy zostali „na lodzie”. Koniec końców, dramatyczne apele internautów („nie pozwólcie Pszczółce odlecieć za granicę!”- Onet.pl) chyba jednak podziałały i część załogi (bez m.in. Ani Szafraniec i Marka Galińskiego) znalazła swoje miejsce w nowej grupie CCC Polkowice. Wielkie ściganie wróciło na Dolny Śląsk!

Biorąc pod uwagę fakt, że w większości telewizji komercyjnych oraz platformach cyfrowych możemy obejrzeć mecze piłki nożnej z niemal każdej ligii europejskiej (nie wspominając o rozgrywkach ogólnoeuropejskich) co zatem stoi na przeszkodzie, aby dodać do oferty relację z najważniejszych zawodów kolarskich na świecie? Kolarstwo górskie jest przecież dyscypliną olimpijską!

Porównajcie, drodzy czytelnicy osiągnięcia naszych sportowców w obydwu dyscyplinach. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zdobyliśmy srebrny medal olimpijski (Maja Włoszczowska), dwa złote medale na Mistrzostwach Europy (Maja Włoszczowska i Ola Dawidowicz) 1 miejsce w Pucharze RPA (Maja Włoszczowska), 2 miejsce w Pucharze Świata w kategorii U23 (Ola Dawidowicz) czy też 3 miejsce w Mistrzostwach Europy Młodzieżowców (również Ola Dawidowicz). Dla przeciwwagi, kiedy ostatnio któraś z polskich drużyn awansowała wyżej niż 1/8 Ligi Mistrzów?

:: Powyższy tekst jest luźną formą literacką, może zatem odbiegać od standardów ogólnie przyjętych w dziennikarstwie. ::

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, uwagi czy opinie piszcie śmiało na: maciej.j.kaminski@gmail.com.

Więcej felietonów o tematyce rowerowej na www.profesorkorba.blox.pl.