Dzisiejsze Słowo o Euro w całości zostanie poświęcone Wrocławskiemu stadionowi na Maślicach. Spośród wszystkich miast organizujących Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej to stolica Dolnego Śląska planuje najwięcej inwestycji (23). Żadna z nich nie ma opóźnienia a większość wyprzedza harmonogram. Budowa stadionu trwa.

 

 Obradujący w Urzędzie Wojewódzkim Dolnośląski Komitet Organizacyjny Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 gościł koordynatorów odpowiedzialnych za różne obszary prac we Wrocławiu. W opinii Przewodniczącego Podkomisji Sejmowej ds. EURO posła Andrzeja Biernata to w naszym mieście widać największe postępy w wykonanych pracach.

Najważniejszą inwestycją spośród wszystkich jest oczywiście stadion. Przez wielu uważany za najpiękniejszy projekt, kojarzony z chińskim lampionem, futurystyczny, o ciekawej bryle i świetnych parametrach. Już ruszyła jego budowa. Za niecałe 3 miesiące konstrukcja zacznie wzrastać ponad poziom 0. Za rok gotowa będzie już cała bryła, choć konieczne będzie okrycie okalających trybuny stalowych pierścieni półprzezroczystym materiałem: siatką z włókna szklanego pokrytą teflonem, stworzenie promenad, wykonanie prac wykończeniowych. Do końca 2010 roku stadion będzie można oglądać w pełnej krasie. Obiekt podczas turnieju gościć będzie 41 tys. 737 kibiców, a podczas meczów ligowych i koncertów ok 43 tys.

Posiadać będzie szereg powierzchni gastronomicznych (pubów, kawiarni, restauracji, Bar Kibica), klub fitness, centrum rehabilitacyjne, dyskotekę, muzeum klubu sportowego Śląsk Wrocław, business club, kasyno, przestrzeń bankietową (pod wynajem, podobnie jak szereg pomieszczeń biznesowych), oraz naturalnie część biurowo konferencyjną.

Stadion będzie użyteczny również po Euro i stanie się areną Śląska Wrocław. Zorganizuje koncerty, happeningi, wystawy. Służyć więc będzie nie tylko piłkarzom i kibicom, ale również pozostałym mieszkańcom miasta. Docelowo ma się na nim odbyć 15 meczów ligowych Śląska Wrocław, co najmniej 3 mecze pucharowe, 1 mecz międzynarodowy reprezentacji i około 12 imprez masowych.

Świetny komunikację z centrum miasta i lotniskiem zapewni położenie przy Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Powstaną szybkobieżne linie tramwajowe oraz autobusowe, które zagwarantują wygodny i komfortowy dojazd niezmotoryzowanym kibicom. W otoczeniu obiektu znajdować się będzie ok 7 tys. miejsc parkingowych służących nie tylko kibicom, ale również klientom zintegrowanego ze stadionem centrum handlowego o powierzchni handlowej 70 tys. m2.

To pomysł, którego żadne z innych miast gospodarzy Euro 2012 nie bierze pod uwagę, a podobnie robi się na całym świecie. Zygmunt Solorz-Żak , który wykupił część udziałów Śląska Wrocław jest autorem tegoż pomysłu, aby właśnie dzięki centrum handlowemu klub zarabiał na siebie. Nie ma on w planach sponsorowania WKS-u, rozwiązanie które zaproponował jest innowacyjne w skali kraju. Wg prognoz wrocławski klub za kilka lat ma się stać najbogatszym w Ekstraklasie.