W niedzielę 1 marca we wrocławskiej Hali Stulecia odbył się mecz koszykówki pomiędzy zespołami Kadry PZKosz oraz obcokrajowcami grającymi na co dzień w Polskiej Lidze Koszykówki. Mecz ten określany mianem „Pojedynku Gigantów” ma na celu sprawdzenie formy zawodników przed zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostwami Europy w koszykówce, a także jest doskonałym przedsięwzięciem reklamującym Mistrzostwa oraz miasto Wrocław.

Przed rozpoczęciem spotkania nastąpiła miła uroczystość wręczenia statuetki dla Adama Wójcika – zdobywcy największej liczby punktów w historii rozgrywek polskiej ekstraklasy koszykarzy.

I kwarta meczu rozpoczęła się od agresywnej, choć nieco chaotycznej gry zawodników obu drużyn. Niespodzianką było wprowadzenie przez trenera Muli Katzurina w pierwszej piątce Krzysztofa Szubargi, rozgrywającego Atlasu Stali. Niespełna po 5 minutach spotkania na koncie zawodników zagranicznych było już 5 przewinień. Wykorzystywane akcje podkoszowe, a także rzuty wolne pozwoliły Polakom uzyskać niewielką przewagę i zakończyć kwartę z rezultatem 18:16

Zagraniczni zawodnicy na drugą kwartę spotkania wyszli z zamiarem odrobienia strat oraz uzyskania przewagi punktowej, jednak ich gra nie była dokładna, a rzuty z zza lini 6,25m oddawane na kosz Polaków były nieprzygotowane i niecelne. Skuteczne zbiórki w obronie Filipa Dylewicza i Roberta Witki oraz udane akcje podkoszowe Adama Wójcika pozwoliły odskoczyć rywalom aż o 9 „oczek” (29:20). Można by się pokusić o stwierdzenie, iż Mujo Tulijkovic poprowadzi do końca meczu obcokrajowców zdobywając 13 punktów. Niestety to całkowity dorobek tego zawodnika podczas tego spotkania. Już w tym momencie było widać że zawodnicy stawiają na zabawę z piłką niż na zaciętą walkę. Ostatecznie dobra gra w końcówce tej partii gry pozwoliła reprezentantom Kadry PZKosz dojść do końca tej kwarty z bezpiecznym prowadzeniem. Wynik do przerwy 41: 34.

Druga połowa meczu przebiegała pod wyraźne dyktando Polaków. Z każdą minutą gry zauważalna była coraz większa różnica punktów na tablicy wyników pomiędzy drużynami. Celnymi rzutami z dystansu popisał się Robert Witka, zaś Paweł Leończyk oraz Przemysław Zamojski trafiali do kosza z półdystansu. Zaskoczone takim przebiegiem gry Gwiazdy próbowały po raz kolejny odrabiać straty usiłując rzucać za 3 punkty. Dobre zmiany trenera M. Karola, tj. wejście D. Bennett`a oraz J. Mojicy pozwoliły lekko zniwelować straty, ale nie na tyle aby móc zmienić przebieg rozgrywanego spotkania. Trzecia kwarta zakończyła się wyraźnym zwycięstwem Polaków. Podobnie było w ostatniej, czwartej kwarcie. W tym fragmencie meczu (podobnie jak w I kwarcie) oba zespoły prowadziły grę na podobnym poziomie. Dobrze w tej części spotkania spisywali się Kamil Chanas oraz Brandon Wallace, którzy efektownie zakończyli mecz wsadami do koszy swoich przeciwników.

Dodatkowymi atrakcjami tego spotkania były:
– losowanie 10-ciu podwójnych wejściówek na wszystkie mecze Mistrzostw Europy
– konkurs rzutów wolnych z Adamem Wójcikiem, nagrodę w wys. 1000zł ufundowała firma Spalding
– występ 52 Dębiec i Donia

Kibice którzy przybyli na mecz byli zadowoleni z takiego pojedynku z wiadomych powodów, (brak rozgrywek koszykarskich we Wrocławiu) aczkolwiek istnieje pewien niedosyt (zbyt mało szybkich i skutecznych akcji, efektownych wsadów, itp.).

Faktem jest, iż zawodnicy Polski wygrali ten pojedynek znaczną przewagą, nie należy jednak osiadać na laurach. Pamiętajmy, że przeciwnik był słabszy i nie sprawił dużych kłopotów podczas meczu. Do Mistrzostw Europy pozostało 6 miesięcy, lecz sztab szkoleniowy i zawodników czeka jeszcze długa i ciężka droga do osiągnięcia sukcesów. Miejmy nadzieję, że koszykarska Reprezentacja Polski jeszcze nie raz nas pozytywnie zaskoczy.

Kadra PZKosz – Zagraniczne Gwiazdy PLK 91:76 (18:16 ; 23:18 ; 26:18 ; 24:24)

Kadra Polski PZKosz: Bartłomiej Wołoszyn 3, Krzysztof Roszyk 1, Filip Dylewicz 16, Marcin Stefański 0, Adam Wójcik 15, Przemysław Zamojski 9, Paweł Leończyk 12, Paweł Kikowski 13, Łukasz Koszarek 7, Krzysztof Szubarga 6, Robert Witka 9, Iwo Kitzinger 0.

Zagraniczne Gwiazdy PLK: Courtney Eldridge 1, Damir Milijković 7, Mujo Tuljković 13, Quinton Day 5, Chris Daniels 6, Demetric Bennett 9, Eddie Miller 5, Drew Naymick 5, Alex McLean 2, Brandon Wallace 8, Javier Mojica 13, Paul Miller 2.