Zapraszamy Państwa na niezwykłą przygodę z narciarstwem biegowym. 28 lutego organizujemy wyjazd na biegówki do Jakuszyc. Poniżej prezentujemy historię i krótkie informacje o narciarstwie biegowym. Szczegółowe informacje o wycieczce i zapisach znajdą Państwo w części NAJBLIŻSZE AKCJE.

Narciarstwo biegowe to zimowa dyscyplina sportowa, którą może uprawiać każdy i niezależnie od wieku nie tylko w górach, ale wszędzie tam, gdzie leży śnieg – na łąkach, wałach rzecznych, w parkach. Pierwsze wzmianki o tym sporcie pochodzą sprzed kilku tysięcy lat z terenów Norwegii i Rosji. W 1843 roku w Norwegii odbyły się pierwsze zawody w biegach narciarskich, a w 1924 roku weszły one w skład I Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Chamonix we Francji.

Ten rodzaj sportu daje nam poczucie wolności oraz swobody, gdyż na nartach biegowych możemy pojechać dosłownie wszędzie, gdzie chcemy i jak szybko chcemy – na początku poruszając się „żółwim” tempem jako początkujący biegacze, aby w dalszym stadium zaawansowania biegać tzw. krokiem klasycznym lub łyżwowym. W technice klasycznej narty prowadzi się równolegle, natomiast w łyżwowej (bardziej zaawansowanej technicznie) – wykonuje się ruchy nogami zbliżone do jazdy na łyżwach. Jeździć na biegówkach nauczyć się można bardzo szybko, a technika poruszania jest prawie identyczna do tej stosowanej w Nordic Walking. Nie jest to drogi sport, gdyż za niewielką cenę możemy kupić lub wypożyczyć podstawowy sprzęt i cieszyć się jazdą.

Wyposażenie początkującego narciarza biegowego to:

  • Narty klasyczne miękkie, o odpowiednio dobranej długości w stosunku do naszej masy ciała (twardość nart dobiera się do stopnia zaawansowania biegacza), pokryte od spodu łuską, która zapobiega cofaniu nart w czasie odbijania się od powierzchni,
  • Buty i wiązania – dobrane do stylu jazdy i rodzaju nart,
  • Kije – siła napędowa, o długości sięgającej do barków biegacza,
  • Ciepłe ubranie wiatroodporne, odprowadzające pot na zewnątrz,

Sport ten jest mało urazowy i bardzo dobrze wpływa na naszą kondycję. Podczas biegu pracują wszystkie mięśnie, a stawy obciążone są w minimalnym stopniu. Dlatego dyscyplina ta ma wielu zwolenników wśród amatorów, którzy ćwiczą biegi z nartami dla własnego dobrego samopoczucia i poprawy kondycji.

Centrum narciarstwa biegowego w Polsce są Sudety. To tutaj, w Górach Izerskich w pobliżu miejscowości Jakuszyce, znajduje się największy w naszym kraju Ośrodek Narciarstwa Biegowego. Na wysokości 890 m n.p.m., na tzw. Polanie Jakuszyckiej, zbudowane są specjalne trasy do uprawiania tej dyscypliny – wyczynowe oraz turystyczne.  Można tu przyjechać ze swoim sprzętem lub za niewielką opłatą wypożyczyć na miejscu.  Miejsce to znajduje się w pobliżu granicy Czeskiej, a przemierzając wytyczone szlaki możemy poprzez dwa przejścia turystyczne – w Worku Jakuszyckim oraz na mostku na Izerze w okolicach Orla, przejść na czeską stronę Sudetów, gdzie narciarstwo biegowe jest równie popularną zimową dyscypliną sportową jak w naszym kraju. Na Polanie Jakuszyckiej, każdego roku w zimie, odbywa się największa impreza narciarska w Polsce – Bieg Piastów, której początki sięgają 1976 roku. W biegu biorą udział zawodowcy i amatorzy z Polski i z zagranicy bez względu na wiek. Tradycyjnie trwa on trzy dni i rozpoczyna się zawsze od Karkonoskiego Biegu Narciarskiego Dzieci i Młodzieży, czyli tzw. Małego Biegu Piastów. Impreza każdego roku ściąga w ten rejon Polski tłumy miłośników tego zimowego sportu.