Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN wspólnie z Nordic Walking FAN Team zapraszają na zimowy wyjazd do Jakuszyc na popularnie zwane „biegówki”. Tam pod okiem instruktora zapoznamy się ze sprzętem oraz techniką. Czekamy na wasze zgłoszenia, szczegóły dotyczące zgłaszania na końcu artykułu.

Skąd to się wzięło?

Narciarstwo biegowe to zimowa dyscyplina sportowa, którą może uprawiać każdy i niezależnie od wieku nie tylko w górach, ale wszędzie tam, gdzie leży śnieg – na łąkach, wałach rzecznych, w parkach. Pierwsze wzmianki o tym sporcie pochodzą sprzed kilku tysięcy lat z terenów Norwegii i Rosji. W 1843 roku w Norwegii odbyły się pierwsze zawody w biegach narciarskich, a w 1924 roku weszły one w skład I Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Chamonix we Francji.

Ten rodzaj sportu daje nam poczucie wolności oraz swobody, gdyż na nartach biegowych możemy pojechać dosłownie wszędzie, gdzie chcemy i jak szybko chcemy – na początku poruszając się „żółwim” tempem jako początkujący biegacze, aby w dalszym stadium zaawansowania biegać tzw. krokiem klasycznym lub łyżwowym. W technice klasycznej narty prowadzi się równolegle, natomiast w łyżwowej (bardziej zaawansowanej technicznie) – wykonuje się ruchy nogami zbliżone do jazdy na łyżwach. Jeździć na biegówkach nauczyć się można bardzo szybko, a technika poruszania jest prawie identyczna do tej stosowanej w Nordic Walking. Nie jest to drogi sport, gdyż za niewielką cenę możemy kupić lub wypożyczyć podstawowy sprzęt i cieszyć się jazdą.

Wyposażenie początkującego narciarza biegowego to:

  • Narty klasyczne miękkie, o odpowiednio dobranej długości w stosunku do naszej masy ciała (twardość nart dobiera się do stopnia zaawansowania biegacza), pokryte od spodu łuską, która zapobiega cofaniu nart w czasie odbijania się od powierzchni,
  • Buty i wiązania – dobrane do stylu jazdy i rodzaju nart,
  • Kije – siła napędowa, o długości sięgającej do barków biegacza,
  • Ciepłe ubranie wiatro-odporne, odprowadzające pot na zewnątrz,

 Sport ten jest mało urazowy i bardzo dobrze wpływa na naszą kondycję. Podczas biegu pracują wszystkie mięśnie, a stawy obciążone są w minimalnym stopniu. Dlatego dyscyplina ta ma wielu zwolenników wśród amatorów, którzy ćwiczą biegi z nartami dla własnego dobrego samopoczucia i poprawy kondycji.

Centrum w Jakuszycach

Centrum narciarstwa biegowego w Polsce są Sudety. To tutaj, w Górach Izerskich w pobliżu miejscowości Jakuszyce, znajduje się największy w naszym kraju Ośrodek Narciarstwa Biegowego. Na wysokości 890 m n.p.m., na tzw. Polanie Jakuszyckiej, zbudowane są specjalne trasy do uprawiania tej dyscypliny – wyczynowe oraz turystyczne.  Można tu przyjechać ze swoim sprzętem lub za niewielką opłatą wypożyczyć na miejscu.  Miejsce to znajduje się w pobliżu granicy Czeskiej, a przemierzając wytyczone szlaki możemy poprzez dwa przejścia turystyczne – w Worku Jakuszyckim oraz na mostku na Izerze w okolicach Orla, przejść na czeską stronę Sudetów, gdzie narciarstwo biegowe jest równie popularną zimową dyscypliną sportową jak w naszym kraju. Na Polanie Jakuszyckiej, każdego roku w zimie, odbywa się największa impreza narciarska w Polsce – Bieg Piastów, której początki sięgają 1976 roku. W biegu biorą udział zawodowcy i amatorzy z Polski i z zagranicy bez względu na wiek. Tradycyjnie trwa on trzy dni i rozpoczyna się zawsze od Karkonoskiego Biegu Narciarskiego Dzieci i Młodzieży, czyli tzw. Małego Biegu Piastów. Impreza każdego roku ściąga w ten rejon Polski tłumy miłośników tego zimowego sportu.

ZAPISY:

By zapisać się potrzeba wysłać mailem lub faxem deklarację zamieszoną poniżej. Osoby, które nie mogą wysłać fax-u lub maila proszone są o zgłoszenia telefoniczne u Katarzyny Moskal (tel. 501 158 301)

e-mail: nordicwalking@fan.org.pl

fax: 071 723 43 60

DEKLARACJA POBIERZ


Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

ul. Legnicka 65 | 54-206 Wrocław

Bank DnB NORD Polska S.A, numer rachunku: 55 1370 1301 0000 1706 5107 4801

w TYTULE prosimy pisać: Zaliczka – Jakuszyce