Już po raz 74 Przegląd Sportowy organizuje Plebiscyt na Sportowca Roku 2008 w Polsce, kto tym razem ma szansę? Zdecyduj sam i głosuj na stronie www.mistrzowiesportu.pl, wybierz twoich kandydatów do 10 roku, wśród nich są Dolnoślązacy głosujcie na nich!

1. Tomasz Adamek (boks)
Jeżeli pokona Steve’a Cunninghama, wejdzie na bokserski szczyt. Ten pojedynek to dla Adamka szansa na zdobycie pasa mistrza świata w wadze junior ciężkiej cenionej federacji IBF, ale także możliwość walki o większe o pieniądze i sławę w USA.


2. Leszek Blanik (gimnastyka sportowa)
18 sierpnia 2008 roku został pierwszym mistrzem olimpijskim w historii polskiej gimnastyki. Wygrał pasjonujący konkurs skoku, w którym o złotym i srebrnym medalu decydowały detale.


3. Jakub Błaszczykowski (piłka nożna)
Pierwsze pół roku miał w zasadzie zmarnowane przez ciągłe kontuzje. Jednak jesienią grał już wyśmienicie. Jest bez wątpienia największą gwiazdą reprezentacji oraz jednego z najpopularniejszych niemieckich klubów – Borussii Dortmund.


4. Paweł Brożek (piłka nożna)
Piłkarz Wisły Kraków, najlepszy polski napastnik. W tym roku zdobył aż 30 bramek – 23 w lidze, 6 w meczach pucharowych i jedną w reprezentacji.


5. Jacek Czachor (sporty motocyklowe)
Kiedy zaczynał swoją przygodę z rajdami cross country, jeździł własnoręcznie podrasowanym motorem, a organizatorzy łamali sobie język na jego nazwisku. Teraz Jacka Czachora, dwukrotnego motocyklowego mistrza świata, zna każdy uczestnik tych imprez.


6. Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (tenis)
Dziś siódmy debel świata, który mierzy jednak znacznie wyżej. W tym roku Fyrstenberg i Matkowski złapali wiatr w żagle dopiero w końcówce sezonu.


7. Tomasz Gollob (żużel)
Po siedmiu latach chudych, czyli bez indywidualnych sukcesów na światowych arenach, Tomasz Gollob wrócił do gry.


8. Kolbowicz, Wasielewski, Jeliński, Korol (wioślarstwo)
Zdobywali mistrzostwo świata w 2005, 2006 i 2007 roku, więc nic dziwnego, że do Pekinu jechali jako „pewniacy” w polskiej ekipie.


9. Szymon Kołecki (podnoszenie ciężarów)
Szymon Kołecki to chyba największy „walczak” spośród wszystkich polskich sportowców. Na sportowej drodze spotykał się z wieloma przeciwnościami losu.


10. Aneta Konieczna, Beata Mikołajczyk (kajakarstwo)
Aneta plus Beata – to wspaniała mieszanka, która na trzech kolejnych igrzyskach gwarantowała nam medale w kajakowych dwójkach.


11. Paweł Korzeniowski (pływanie)
Jest niemal dokładnie rówieśnikiem amerykańskiego giganta pływania Michaela Phelpsa (Amerykanin jest o 9 dni starszy), lecz nie może się z nim równać pod względem osiągnięć. Na krajowym podwórku 23-letni oświęcimianin od wielu lat zalicza się jednak do największych pływackich gwiazd.


12. Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)
Po raz pierwszy w historii na koniec sezonu zawodnik z Polski stanął na podium Pucharu Świata w biegach narciarskich. Justyna Kowalczyk dokonała tego w imponującym stylu.


13. Robert Kubica (Formuła 1)
Wszyscy oczekiwali takich wyników, ale nikt nie spodziewał się ich tak szybko. Występy Roberta Kubicy w pierwszej części tegorocznego sezonu Formuły 1 były w tym środowisku nie lada sensacją.


14. Mateusz Kusznierewicz/Dominik Życki (żeglarstwo)
Mistrzostwo świata, zwycięstwo w całym cyklu Pucharu Świata, pierwsza pozycja w rankingu ISAF, czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, brązowy medal mistrzostw Europy – z tego roku Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki mogą być dumni.


15. Tomasz Majewski (lekkoatletyka)
Tomasz Majewski to równy gość. Zdobył w sporcie to, co najcenniejsze, czyli złoto olimpijskie, a pozostał sobą. – Ja jestem Tomek Majewski, kulomiot, nie żadna gwiazda. I tak zostanie – mówił w Pekinie, dzień po wywalczeniu tytułu.


16. Piotr Małachowski (lekkoatletyka)
Jadąc do Pekinu, 25-letni dyskobol z maleńkiego Bieżunia na Mazowszu miał jeden cel: medal igrzysk. Po znakomitym konkursie wywalczył srebro. To pierwszy w historii męskiego (czwarty w ogóle – po złocie Haliny Konopackiej oraz srebrze i brązie Jadwigi Wajsówny) krążek olimpijski dla polskiego dysku.


17. Justyna Mospinek (łucznictwo)
Patrząc na cały rok, mogę być z niego zadowolona, choć oczywiście cieniem rzuca się niezbyt udany występ na igrzyskach w Pekinie – mówi 25-letnia łuczniczka.


18. Natalia Partyka, Xu Jie (tenis stołowy)
Długie 28 lat czekał nasz kobiecy tenis stołowy na sukces w postaci medalu na wielkim turnieju. Niemoc przełamał dopiero w tym roku podczas mistrzostw Europy debel Natalia Partyka, Xu Jie.


19. Monika Pyrek (lekkoatletyka)
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej odbieranych polskich sportsmenek. Cztery lata temu w Atenach znalazła się tuż za podium. Ostatnio w Pekinie było tylko odrobinę gorzej (5. lokata).


20. Agnieszka Radwańska (tenis)
Najbardziej utytułowana polska tenisistka od czasów… naprawdę zamierzchłych. W latach 30. poprzedniego wieku w tenisowym świecie sławne było nazwisko Jadwigi Jędrzejowskiej, ale to był zupełnie inny tenis.


21. Rańda, Bernatajtys, Pawełczak, Pawłowski (wioślarstwo)
Przed igrzyskami olimpijskimi tak naprawdę niewielu liczyło na ich sukces. W Pucharach Świata pływali przeciętnie, ale jak widać ze szczytem formy czekali na start w Chinach. Udało się.


22. Tomasz Sikora (biathlon)
Tomasz Sikora obok Adama Małysza i Justyny Kowalczyk to żywa legenda zimowego sportu w Polsce. Trener polskiej kadry olimpijskiej Roman Bondaruk nie ma co do tego wątpliwości.


23. Wiercioch, Motyka, Zawrotniak, Andrzejuk (szermierka)
Do Pekinu jechali w cieniu florecistek i szablistek. Jednak to oni uratowali na igrzyskach honor polskiej szermierki. Marek Julczewski, który niegdyś był myśliwym, teraz upolował ze swoimi podopiecznymi tytuł wicemistrzów olimpijskich.


24. Agnieszka Wieszczek (zapasy)
Przed Pekinem nie należała do medalowych kandydatów w naszej reprezentacji. Jednak to ona uratowała honor polskich zapasów i stanęła na podium w kategorii 72 kg, zdobywając dla Polski pierwszy od 12 lat krążek w tej dyscyplinie.


25. Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie)
Ciekawe czy teraz wejdę do pierwszej dziesiątki Plebiscytu? – zastanawiała się tuż po olimpijskim wyścigu Maja. Ma powody, bo w gronie kandydatów była już trzy razy. Za każdym razem kończyła na jedenastej pozycji.