Futbol amerykański jest jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportu na świecie. Łącząc w sobie elementy piłki nożnej i ręcznej, koszykówki, lekkiej atletyki, sportów siłowych i walki oraz wykorzystując naturalne predyspozycje człowieka wsparte ochraniaczami, które dają namiastkę nieśmiertelności i pozwala na pokazanie rzeczy czasami niemożliwych do zrealizowania. Mecze futbolu amerykańskiego to rzymskie igrzyska w nowoczesnym wydaniu, a futbolistów można nazwać mianem gladiatorów XXI wieku. Prawdopodobnie właśnie dlatego jest to Sport przyciągający olbrzymią liczbę kibiców na całym świecie. Finały ligi NFL (National Football League) Super Bowl przyciąga na stadion setki tysiące kibiców a przed telewizory miliony widzów na całym świecie, koszt 30 sekundowej reklamy kształtuje sie na poziomie 2 mln dolarów. W przerwie meczu(tzw. Half time show) odbywają koncerty gwiazd wielkiego formatu jak: U2, Janet Jackson czy Rolling Stones. Pokazy cheerleaderek, konkursy dla widzów i fajerwerki to stałe elementy tego widowiska.

Wrocławska drużyna została nazwana The Crew- załoga, bez miasta w nazwie, gdyż nie miała reprezentować tylko Wrocławia, ale całą Polskę. Drużyna została oficjalnie zaprezentowana w czasie imprezy z okazji Super Bowl w lutym 2006. Klub podjął trudną decyzję, która wydawała się zupełną abstrakcją– grę w Czeskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. Zostaliśmy pierwszą drużyną w historii Czeskiej Ligi, która dotarła do fazy play- off w  pierwszym sezonie gry . „Załoga” wygrała we Wrocławiu mecz przeciwko Pardubice Stallions na oczach 2000 kibiców, po końcowym gwizdku odbył się koncert legendy HIP HOP’u grupy  KASTA SKŁAD. Ta impreza pokazała nowe oblicze sportu w Polsce. Kibice, koncerty, festyny, gadżety i wiele innych atrakcji miały uczynić każdy z meczów małym Super Bowl.

Historie w ogólnopolskich mediach i materiał w głównym wydaniu wiadomości w telewizji TVN okazał się być punktem zwrotnym dla polskiego futbolu. Pierwsza w historii Mini Polska Liga rozpoczęła się jesienią roku 2006. The Crew było jedną z 4 drużyn, które wzięły udział rozgrywkach, kończąc je na 3. Miejscu. Mecz z Warsaw Eagles był pierwszym meczem, w którym na boisku pojawił się najsłynniejszy zawodnik drużyny- Maciej Zieliński, a mecz na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu oglądało blisko 3000 kibiców. W roku 2007 do rozgrywek dołączyło 5 kolejnych drużyn. Zostało rozegrane 30 spotkań, a pośród nich 3 mecze fazy play-off, które były koronacją sezonu. The Crew zdobyło pierwsze historyczne mistrzostwo Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego, pokonując w finale drużynę Silesia Miners 18:0.

W roku 2008 do polskich rozgrywek przystąpiło już 17 drużyn podzielonych na dwie ligi. The Crew stanęła do walki jako obrońca tytułu, ponadto jako pierwsza drużyna w historii Polski stanęła do walki w drugich najbardziej prestiżowych rozgrywkach Europejskich- EFAF Cup. Prezes drużyny został zaproszony na spotkanie Europejskiej Federacji Futbolu Amerykańskiego i spotkał się z uznaniem za osiągnięcia marketingowe swojej drużyny oraz promocji sportu w Polsce. Drużyna rozegrała mecze grupowe z Prague Panthers (we Wrocławiu) i Danube Dragons (w Wiedniu). Obecnie drużyna prowadzi działania, które mają uczynić markę The Crew jeszcze bardziej rozpoznawalną oraz zachęcić ludzi do uczestnictwa w meczach.

Futbol we Wrocławiu rozwija się bardzo szybko. The Crew jest zapraszane coraz częściej na różne imprezy charytatywne jak np. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, często pomaga dzieciom i współpracuje ze szkołami. Drużyna dba także o swoich fanów, organizując dla nich imprezy w jednym z wrocławskich klubów. Rozpoczęli również współpracę z Akademią Wychowania Fizycznego i Akademią Medyczną.

Jest o nas głośno nie tylko w Polsce ale i za granicami kraju gdzie stanowimy nie lada atrakcje bo w 3 lata przeszliśmy drogę, która innym zajmuje 15 i jest to ewenement na pewno na europejską skalę.

Tekst przygotowany przez przedstawicieli zespołu

Wrocławski Klub Futbolu Amerykańskiego – The Crew

www.thecrew.pl

bo sport tworzą ludzie i ich myślenie

Nasza organizacja korzysta z pomocy Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 prowadzonego przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” a współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

www.sektor3.wroclaw.pl

www.wroclaw.pl