TURYSTYKA PIESZA, NATURA i … KIJE

Od niedawna grupa Nordic Walking FAN Team podróżuje po Dolnym Śląsku promując chód nordycki. Każdy z wyjazdów cieszy się dużą popularnością i uznaniem.

Tym razem, 12 kwietnia, wyruszyliśmy do Stronia Śląskiego. Za cel obraliśmy sobie „zdobycie” Śnieżnika. Po wyjeździe z Wrocławia, zaskoczyły nas warunki pogodowe. Jednak nie zważając na liczne przeszkody, zaraz po przyjeździe ruszyliśmy w trasę. Przy starcie postanowiliśmy obrać dłuższy i trudniejszy szlak, dzięki któremu mogliśmy zdobyć dodatkowy szczyt – Czarną Górę. Niestety zima nie pozwoliła nam zrealizować tego celu. Po kilku godzinach wędrówki wszyscy dotarliśmy do schroniska, gdzie przy ciepłej herbacie ogrzewaliśmy się przed dalszą podróżą.

Masyw Śnieżnika jest rozległym i jednym z najwyższych pasm górskich w Sudetach, które zamyka od południa Kotlinę Kłodzką. Zaliczamy je do Sudetów Wschodnich. Masyw Śnieżnika stanowi rodzaj rozrogu, którego centralnym zwornikiem jest Śnieżnik. Odbiega od niego pięć wyraźnych ramion. Ramiona te mają postać obszernych, spłaszczonych grzbietów z niewyraźnymi w większości kulminacjami szczytowymi. Poszczególne ramiona oddzielają głęboko wcięte doliny erozyjne, co nadaje Masywowi prawie wysokogórski charakter.

Po kilku godzinach powrotnej wędrówki w końcu dotarliśmy do naszego ośrodka w Stroniu Śląskim. Tam wieczorem, przy ognisku i kiełbaskach, staraliśmy się opowiadać usłyszane legendy związane ze Śnieżnikiem. Następnego dnia, aby odpocząć po przygodach w górach wybraliśmy się do pobliskiego centrum sportowego. Mieliśmy okazję skorzystać odnowy biologicznej, w zależności kogo co interesowało. Do wyboru były takie atrakcje jak basen, sauna, jakuzzi.

W drodze powrotnej do Wrocławia postanowiliśmy, że zwiedzimy piękne miasto Kłodzko. Tu odkrywaliśmy zakamarki jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków Dolnego Śląska – Twierdzy Kłodzkiej. Obecnie jest dostępna dla turystów wraz z odcinkiem trasy podziemnej wynoszącej około 1 km. Od 2006 roku mecenatem renowacji twierdzy jest jedna z dolnośląskich marek piwa. Część twierdzy zwana Lunetą Żuraw, jest regularnie odnawiana społecznie przez Akademię Przygody. Również od tego roku, na Twierdzy Kłodzkiej działa grupa rekonstrukcyjna. Grupa odtwarza żołnierzy 47 regimentu piechoty pruskiej z 1806 roku. Pod koniec sierpnia 2006 roku, po raz pierwszy odbyły się Dni Twierdzy Kłodzkiej, którym stałym punktem było jest i będzie rekonstrukcja bitwy z okresu wojen napoleońskich. Na uczestnikach wyprawy największe wrażenie wywarły podziemne tunele i panujący tam klimat. To tam właśnie słychać było najgłośniejsze śmiechy.

Był to jeden z licznych naszych wyjazdów w celu promowania Nordic Walking. Mamy nadzieję, iż w niedługim czasie coraz więcej miast i rejonów będzie mogło się na własnej skórze przekonać o zaletach tego sportu.